دانلود Firefox Developer Edition v89.0b2 ویندوز (نسخه مخصوص توسعه دهندگان)

دانلود Firefox Developer Edition v89.0b2 ویندوز (نسخه مخصوص توسعه دهندگان)

Firefox Developer Edition
نسخه مخصوص توسعه دهندگان


Firefox Developer Edition انتشار نسخه ویژه توسعه دهندگان مرورگر موزیلا فایرفاکس (روباه آتشین ویژه کدنویس ها)، همزمان با ده ساله شدن فایرفاکس، Mozilla از مرورگر وب مخصوص طراحان وب پرده برداری کرد. این نسخه شامل ویژگی های منحصر بفردی است که هر طراح وبی را ذوق زده خواهد کرد..

اولین و مهم ترین تغییری که در اولین نگاه به Developer Edition جلب توجه می کند، ظاهر با طراحی مشکی و تیره رنگ آن است که برای همخوانی و هماهنگی بیشتر با ظاهر تیره سایر برنامه های حرفه ای مرتبط با توسعه وب است. (به صورت پیشفرض دارای سه تم: تیره، روشن و تم پیشفرض)

در این نسخه، توسعه دهنده قادر است از داخل مرورگر به استایل های CSS دسترسی داشته و آنها را مستقیماً از درون مرورگر ویرایش کند. همچنین قابلیتی با عنوان Network Monitor در این نسخه دیده می شود که امکان مشاهده و زیر نظر گرفتن تک تک درخواست های ارسال شده از جانب مرورگر به سرور را فراهم می کند.

Mozilla در این نسخه دو قابلیت جدید با عناوین Valence و WebIDE هم معرفی کرده است.

Valence که سابقاً Firefox Tools Adapter نامیده می شد، به توسعه دهنده این توانایی را می دهد که صفحه تولید شده را در مروگرهای مختلف روی دستگاه های گوناگون بررسی کند و در صورت مشاهده هر گونه مغایرت با نسخه مورد نظر نسبت به رفع آن اقدام نماید. با این امکان دیگر برای تست ریسپانسیو (واکنش گرا) بودن صفحه طراحی شده نیاز به Resize دستی مرورگر نیست یا حتی به عنوان مثال می توان خروجی را روی مرورگر Safari آیفون یا Chrome اندروید تست کرد. البته موزیلا امکان پشتیبانی از Firefox OS را هم در این نسخه گنجانده تا برای رواج دادن سیستم عامل موبایل اختصاصای اش قدمی کوچک برداشته باشد.

WebIDE، دومین موردی که در این نسخه ارائه شده و بسیار قابل توجه است. WebIDE شامل مجموعه ابزارهایی برای تولید و آزمایش برنامه های مبتنی بر وب برای سیستم عامل Firefox OS، مستقیما از درون مرورگر است که با تمرکز خاصی بر پلتفرم Firefox OS تولید شده است. اگر توسعه دهنده سابقه کار با محیط های IDE نظیر Xcode یا VisualStudio را داشته باشد، در این محیط کاملا احساس راحتی خواهد کرد.

برخی از امکانات

  1. WebIDE: ابزاری برای طراحی، توسعه، انتشار و عیب یابی برنامه های سیستم عامل FireFox OS مستقیماً داخل مرورگر شما توسط شبیه ساز Firefox OS Simulator، یا داخل یک دستگاه مبتنی بر Firefox OS که جای ابزار App Manager را در نسخه های قبلی گرفته است.
  2. Responsive Design View: بدون اینکه بخواهید صفحه مرورگرتان را بزرگ و کوچک کنید و با تغییر اندازه آن وب سایت خود را برای اندازه صفحات نمایش مختلف آزمایش کنید می توانید از این ابزار استفاده کنید.
  3. Valence: وب سایت خود را در مجموعه مرورگرها و دستگاههای مختلف آزمایش و بررسی کنید بدون اینکه نیاز به نصب همه آنها باشد Valence یک افزونه قدرتمند در شبیه سازی این محیطها و دستگاههاست که بصورت از پیش نصب شده در Firefox Developer Edition وجود دارد.
  4. Web Audio Editor: یک ابزار قدرتمند برای کار با اصوات در صفحات وب. این ابزار آزمایش و تعامل با محتوای صوتی صفحه وب را برای توسعه دهنده بسیار راحت می کند، شما میتوانید بصورت بلادرنگ از اینکه audio nodesصفحه وبتان بدرستی بهم متصل باشند آنجوری که شما انتظار دارید مطمئن شوید.
  5. Page Inspector: بازرس صفحه یا بهتر است بگوییم تشخیص دهنده عناصر صفحه ابزاری است که با آن می توانید تمامی عناصر HTML و CSS درون صفحه وب را شناسایی و بررسی کنید و به آسانی ساختار و لایه های صفحه را ویرایش کنید.
  6. Web Console: برای مشاهده اطلاعات و گزارشات مرتبط با صفحه وبی که در مرورگر باز است از این ابزار استفاده کنید. از وب کنسول برای تعامل با صفحه با استفاده از جاوااسکریپت می توان بهره برد.
  7. JavaScript Debugger: کدهای جاوااسکریپت را با این ابزار بصورت گام به گام اجرا کرده و توسط آن برای تشخیص و اصلاح باگ های احتمالی اقدام کنید.
  8. Network Monitor: تمامی درخواست های وب ارسال شده از مرورگر به صفحه وب، مدت زمان پردازش هر درخواست و مشخصات هر درخواست را توسط این ابزار مشاهده کنید
  9. Style Editor: محتوای قالب بندی (استایل های CSS) مرتبط با صفحه وب را مشاهده و ویرایش کنید، استای های جدید بسازید و تغییرات را بصورت بلادرنگ مشاهده کنید.

این نسخه با اینکه اولین قدم جدی موزیلا برای رسیدن دوباره به شهرت و محبوبیت سابقش در دنیای مرورگرهاست، اما تیم موزیلا کاملا به این پروژه ایمان دارند و به محبوب شدن آن در میان طراحان و توسعه دهندگان وب چشم دوخته اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

cp-codfk

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات دانلود نظرات اشتراک