ربات استوری چت تلگرام – محتوای تعاملی با StoryChat

ربات استوری چت تلگرام – محتوای تعاملی با StoryChat

ربات استوری چت تلگرام
ایجاد محتوای تعاملی در تلگرام
امکان فالو، آنفالو، لایک، هشتگ اختصاصی و …


StoryChatBot@

استوری چت چیست؟

استوری چت، یک محتوای تعاملی است. یک پیام متنی یا رسانه‌ای، مثل هر پیام دیگری در تلگرام! با این تفاوتِ اصلی که می‌تواند برای مثال، دکمه‌هایی داشته باشد و با کلیک برروی هر دکمه، اتفاق خاصی از جمله رفتن به یک لینک دلخواه، رفتن به یک استوری‌چت دیگر و … رخ دهد. از استوری‌چت‌ها می‌توان برای ساخت یک محتوای دنباله‌دار (سلسله پیام‌های مرتبط با یکدیگر) استفاده کرده و برای مثال، یک داستان تعاملی، کمیک‌بوک و هرچیز دلخواهی را ایجاد و به‌صورت خصوصی یا عمومی منتشر نمود.

در ادامه، به توضیح موارد مختلف و روش استفاده از ربات استوری‌چت می‌پردازیم. جعبه‌های زیر را به‌ترتیب باز کرده و مطالعه نمایید.


انواع استوری‌چت

انواع استوری‌چت

دو نوع استوری‌چت وجود دارد:

 • استوری‌چتِ اصلی (شاخه)
 • استوری‌چتِ فرعی (زیرشاخه)

منظور از استوری‌چت اصلی و فرعی چیست؟!

تصور کنید قصد داریم تا یک داستان، کمیک و هرچیز دلخواهی را با استفاده از ربات استوری‌چت منتشر کنیم. در ابتدا، یک استوری‌چت اصلی ایجاد می‌کنیم. این استوری‌چتِ اصلی، در واقع صفحه‌ی اول داستان ما و نقطه‌ی ورود به آن خواهد بود؛ که در بخش جستجوی ربات نیز ظاهر می‌شود. در ادامه، استوری‌چت‌های دیگر (صفحات دیگر) به‌عنوان زیرشاخه برای استوری‌چتِ اصلی در نظر گرفته می‌شوند. بنابراین، استوری‌چت اصلی همان صفحه‌ی اول و استوری‌چت فرعی، صفحات دیگر محتوای ما خواهند بود؛ که به این صفحه‌ی اول وابسته بوده و زیرشاخه‌ای برای آن هستند.

از طرفی، استوری‌چت اصلی در لیست استوری‌چت‌ها برای عموم قابل مشاهده است (البته اگر به‌صورت عمومی منتشر شده باشد). اما استوری‌چت فرعی، در لیست استوری‌چت‌ها برای عموم قابل مشاهده نبوده و تنها از طریق استوری‌چت اصلی و یا لینک مستقیم (در صورتی که داشته باشد) قابل دسترس خواهد بود.

منوی اصلی

منوی اصلی ربات استوری‌چت

با ورود به ربات، پیامی دریافت می‌شود؛ که شامل دکمه‌های زیر خواهد بود:

 • 🌟 منتخب: لیست استوری‌چت‌های منتخب (برگزیده‌شده توسط ادمین)
 • 📕 همه: لیست تمامی استوری‌چت‌های منتشر شده به‌صورت عمومی توسط کاربران
 • 😌 من:لیست تمامی استوری‌چت‌های اصلیِ شما که به‌صورت عمومی یا خصوصی منتشر شده‌اند
  😍 علاقه‌ندی‌ها: لیست تمامی استوری‌چت‌های مورد علاقه‌ی شما که آن‌ها را علامت‌زده‌اید
 • #️⃣ هشتگ‌ها: لیست تمامی هشتگ‌ها (مرتب‌سازی براساس تعداد استوری‌چت‌های موجود در داخل هشتگ)
 • 🔎 جستجوی پیشرفته: امکان نمایش لیست استوری‌چت‌ها براساس فیلترهای مختلف
 • 👐 دنبال کننده‌ها: کسانی که شما را فالو کرده باشند. (پروفایل شما را دنبال کرده باشند)
 • 👣 دنبال شده‌ها: کسانی که شما آن‌ها را فالو کرده باشید. (پروفایلشان را دنبال کرده باشید)
 • 🆕 استوری جدید: ساخت یک استوری‌چت جدید (اصلی یا فرعی)
 • ⚙️ تنظیمات: برخی تنظیمات اختصاصی شما برای ربات
 • 👤 پروفایل: پروفایلِ کاربری مختص خود ربات (با پروفایل اصلی تلگرام شما متفاوت است)
 • 🔗 لینک دعوت: دریافت لینک دعوت اختصاصی شما برای ورود کاربران دیگر به ربات
 • 💰 کیف سکه: مشاهده‌ی موجودی و خرید سکه‌های بیشتر

هر مورد در ادامه توضیح داده شده است.

لیست استوری‌چت‌ها

لیست استوری‌چت‌ها

در منوی اصلی، سه گزینه‌ی «منتخب»، «همه» و «من» وجود دارند؛ که هرکدام برای نمایش لیست استوری‌چت‌ها استفاده می‌شوند. پس از کلیک برروی آن‌ها، ابتدا در بخش نوشتن پیام جدید، شناسه‌ی ربات به‌صورت خودکار ظاهر می‌شود؛ سپس لیست استوری‌چت‌های مرتبط با آن پس از بارگزاری و لود شدن، در بالای آن نمایش داده می‌شوند:

به این مدل، حالت خطی (اینلاین) گفته می‌شود. که ابتدا نام کاربری ربات را نوشته و پس از قرار دادن یک فاصله، به یک لیستی از موارد مختلف می‌توان دسترسی داشت. احتمال خیلی زیاد، در ربات‌های دیگر با چنین مواردی برخورد داشته‌اید.


تفاوت لیست‌های «منتخب»، «همه»، «من» و «علاقه‌مندی‌ها»:

 • منتخب: استوری‌چت‌هایی که توسط ادمین ربات برگزیده شده‌اند.
 • همه: تمامی استوری‌چت‌های عمومی که توسط کاربران منتشر شده و به‌حالت معلق یا خصوصی نیستند. از آنجایی که در این لیست، احتمال وجود هر چیزی وجود داشته و شلوغ خواهد بود، به‌همین دلیل ما لیست منتخب‌ها را نیز در اختیار قرار دادیم؛ تا اگر استوری‌چتی مناسب بوده و شرایط لازمِ را داشت، آن را به لیست منتخب‌ها اضافه کنیم.
 • من: لیست استوری‌چت‌های اصلی که توسط شما ساخته شده‌اند. هم استوری‌چت‌های عمومی و هم خصوصی در این لیست قابل مشاهده هستند.
 • علاقه‌مندی‌ها: استوری‌چت‌های مورد علاقه‌ی شما. هنگام دیدن استوی‌چت‌ها، می‌توانید آن‌ها را علامت بزنید تا در این لیست نمایش داده شوند. در ادامه روش انجام این کار گفته خواهد شد.

کاراکترهای فیلترکننده:

با کلیک برروی هرکدام از این لیست‌ها به‌جز «منتخب»، یک کاراکتر خاص معمولا به شکل ایموجی، در جلوی نام کاربری قرار می‌گیرد. این کاراکتر یا ایموجی، در واقع مشخص می‌کند که چه لیستی برایتان نمایش داده شود. مثلا اگرر برروی «من» کلیک کنید، ایموجی ☺️ ظاهر می‌شود. به این موارد کاراکتر فیلترکننده خواهیم گفت؛ که ممکن است در مواقعی این فیلترکننده‌ها بیشتر از یک مورد نیز باشند. همچنین بین هر کاراکتر فیلترکننده، حداقل یک فاصله بایستی وجود داشته باشد.


مرتب‌سازی پیشفرض لیست‌ها:
مرتب‌سازی پیشفرض، براساس آخرین استوری‌چت منتشر شده است. بنابراین در هر لیست، استوری‌چت‌ها براساس آخرین زمان انتشارشان زیر هم لیست می‌شوند. اما از بخش جستجوی پیشرفته که در ادامه خواهیم گفت، امکان تغییر حالت مرتب‌سازی وجود دارد.


زمان به‌روزرسانی لیست‌ها:
لیست‌هایی که عمومی باشند؛ از جمله «منتخب» و «همه»، هر 5 دقیقه یک بار به‌روزرسانی می‌شوند. یعنی اگر محتوای جدیدی به این لیست‌ها اضافه شود، حداکثر 5 دقیقه طول می‌کشد تا در لیست ظاهر گردد. اما لیست‌های اختصاصی که فقط مختص شما هستند، از جمله استوری‌چت‌های خودتان  یا همان لیست «من»، و یا «علاقه‌مندی‌ها» نیز هر 20 ثانیه الی 1 دقیقه یک بار به‌روزرسانی می‌شوند.


جستجو در لیست استوری‌چت‌ها:
در لیست «منتخب»، پس از نام کاربری ربات یعنی عبارت [FK_L]@StoryChatBot[/FK_L] که در بخش نوشتن پیام ظاهر می‌شود، می‌توانید عبارت مود نظر خود را بنویسید تا در میان استوری‌چت‌های مربوط به آن لیست جستجو شود. این جستجو فعلا فقط و فقط براساس عنوان استوری‌چت است. همچنین در لیست‌های دیگری که کاراکتر فیلترکننده دارند، بایستی عبارت جستجو بعد از قرار دادن حداقل یک فاصله پس از کاراکترهای فیلترکننده نوشته شود.


نکات مهم لیست استوری‌چت‌ها:

 • هر استوری‌چت می‌تواند شامل یک آیکون یا کاور باشد.
 • یک ایموجی کنار آیتم هر استوری‌چت وجود دارد:
  • ایموجی کتاب سبز (📗):استوری‌چت توسط ادمین انتخاب شده تا در بالای لیست قرار بگیرد؛ و به‌عبارتی همیشه در ابتدای لیست قرار خواهد داشت.
  • ایموجی ستاره نورانی (🌟): استوری‌چت منتخب ادمین است.
  • ایموجی کتاب قرمز (📕): استوری‌چت مورد خاصی ندارد.
 • شناسه‌ی عددی و یکتای استوری‌چت نیز جلوی ایموجی نوشته شده است. ممکن است این شناسه در گوشی‌ها به‌درستی نمایش داده نشود؛ که علت آن، غالبا پایین بودن رزولیشن گوشی برای مثال در حالت Power Saving است.
 • در خط دوم، عنوان استوری‌چت قرار گرفته است.
 • در خط سوم، لقب طراح یا نویسنده‌ی استوری‌چت نوشته شده است. این لقب، ارتباطی با پروفایل رسمی تلگرامِ نویسنده نداشته و هرکاربری می‌تواند برای خود به‌صورت جدا، لقبی در پروفایل خود ثبت کند. در ادامه توضیح داده خواهد شد.
 • با اسکرول کردن لیست، می‌توان لیست استوری‌چت‌های بیشتری را مشاهده کرد.
 • گزینه‌ی «برای جستجوی پیشرفته کلیک کنید»، همان گزینه‌ی «جستجوی پیشرفته» در منوی اصلی است؛ که در ادامه توضح داده خواهد شد.

پس با انتخاب یکی از استوری‌چت‌ها از لیست، یک پیام در چت مورد نظر درج خواهد شد؛ که حاوی عنوان، نویسنده و خلاصه‌ی استوری‌چت می‌باشد. همچنین دکمه‌ی مشاهده و پروفایل نویسنده (پروفایل مستقل درون ربات) نیز در انتهای پیام قرار دارد.

 • مشاهده: ورود به استوری‌چت
 • پروفایل نویسنده: دیدن پروفایل نویسنده‌ی استوری‌چت
  امکان دسترسی به استوری‌چت‌های عمومی نویسنده نیز از طریق پروفایل آن وجود دارد؛ که در ادامه توضیح داده شده است.

ارسال استوری‌چت در یک پی وی، کانال و یا گروه:
شما می‌توانید به‌سادگی از حالت خطی ربات در پی‌وی، گروه و یا کانال استفاده کنید. بدین صورت پس از باز شدن لیست، می‌توانید استور‌ی‌چت را به چت مورد نظر ارسال کنید.

مشاهده و تعامل با یک استوی‌چت

مشاهده و تعامل با یک استوی‌چت

با کلیک برروی مشاهده، استوری‌چت اصلی نمایش داده می‌شود؛ که درواقع یک پیام عادی است اما این پیام، می‌تواند شامل دکمه‌هایی در انتهای خود بوده و کاربران بتوانند از طریق این دکمه‌ها، با پیام مورد نظر تعامل داشته باشند. برخی از این دکمه‌ها، توسط خود ربات در انتهای استوری‌چت‌ها قرار می‌گیرند؛ که عنوان اکثر آن‌ها یک ایموجی است. همچنین توجه داشته باشید که برخی از این دکمه‌ها، ممکن است در تمامی استوری‌چت‌ها فعال نباشند.


انتقال یا جابه‌جایی از یک استوری‌چت به استوری‌چت دیگر:

هر استوری‌چت، دکمه‌هایی می‌تواند داشته باشد که با کلیک برروی آن‌ها، کاربر به یک استوری‌چت دیگری منتقل شود؛ اما این انتقال به چه صورت است؟!

 • انتقال نگهدارنده:
  دکمه‌های استوری‌چت فعلی حذف شده و استوری‌چت جدید، در قالب یک پیام جدید برای کاربر ارسال می‌شود.
 • انتقال بدون نگهدارنده (ول کننده):
  استوری‌چت فعلی حذف شده و یا توسط استوری‌چت جدید جایگزین می‌شود. اگر استوری جدید توان ویرایش استوری‌چت جدید را داشته باشد، آن را ویرایش کرده و د غیر این صورت، آن را حذف و استوری‌جدید را در قالب یک پیام جدیدی برای کاربر ارسال می‌کند.

خود سازنده‌ی استوری‌چت، می‌تواند روند انتقال را برای استوری‌چت خود مشخص کند.


دکمه‌های عمومی:

 • 🤍 – ایموجی قلب – لایک:
  – لایک کردن استوری‌چت
  – در کنار این دکمه، تعداد لایک نیز وجود دارد
  – لایک استوری‌چت اصلی و استوری‌چت‌های زیرشاخه‌ی مربوط به آن، یکی حساب می‌شوند.
  – قلب سفید 🤍 یعنی آنکه لایک نکرده‌اید؛ و قلب قرمز ❤️ یعنی لایک کرده‌اید.
 • 🔖 – بوکمارک  یا علاقه‌مندی:
  – استوری‌چت را به لیست علاقه‌مندی‌های شما اضافه می‌کند.
  – به لیست علاقه‌مندی‌ها از طریق پروفایل می‌توان دسترسی داشت؛ که در بخش پروفایل گفته شده است.
 • 📣 – ایموجی شیپور  یا بلندگو – گزارش:
  – از طریق این دکمه، می‌توان یک استوری‌چت را به ادمین گزارش کرد.
  – پس از ارسال گزارش، ادمین ممکن است پاسخی برای گزارش شما ارسال کند
 • 🌐 یا 🔗 – ایموجی کُره یا سنجاق – لینک مستقیم استوری‌چت:
  – لینک مستقیم دسترسی به استوری‌چت را برایتان ارسال می‌کند؛ که با کلیک برروی آن، می‌توان به‌صورت مستقیم به یک استوری‌چتِ فرعی (مثلا صفحه‌ی خاص از داستان) منتقل شد.
  – نویسنده می‌تواند جلوی دسترسی مستقیم به استوری‌چت فرعی را ببند.
 • ⬇️ – ایموجی فلشِ رو به پایین – انتقال استوری‌چت به پایین یا کپی:
  – استوری‌چت فعلی را مجدد برایتان ارسال می‌کند.
 • ↩️ – ایموجی فلشِ چرخیده به چپ – بازگشتی:
  – این دکمه، به استوری‌چتی که استوری‌چت فعلی را باز کرده باشد برمی‌گردد.
  – میزان برگشت حداکثر یک مورد است؛ یعنی آنکه شما با بازشت از استوری‌چت B به استوری‌چت A، و سپس با کلیک برروی این دکمه در استوری‌چت A، مجدد به استوری‌چت B برمی‌گردید.
  – در واقع این دکمه، شما را به استوری‌چتی که استوری‌چت فعلی را اجرا کرده است برمی‌گرداند.
  – نویسنده‌ی استوری‌چت می‌تواند این دکمه را غیرفعال کند.
 • ⏹ – ایموجی توقفِ مربعی شکل – رفتن به استوری پایه:
  شما را به استوری‌چت پایه برمی‌گرداند.
  استوری پایه به‌صورت پیشفرض همان استوری اصلی است؛ که نویسنده می‌تواند آن را به موارد دیگری تغییر دهد.
  – نویسنده‌ی استوری‌چت می‌تواند این دکمه را غیرفعال کند.

دکمه‌های عمومی ابتدای استوری‌چت‌ها:

 • ادامه متن:
  اگر محتوای متنی استوری‌چت زیاد باشد، از این دکمه برای نمایش ادامه‌ی متن استفاده می‌شود.
 • متن قبلی:
  پس از آنکه برروی «ادامه متن» کلیک شود، از این دکمه برای نمایش متن قبلی استفاده می‌شود.
 • ▶️ و ◀️ – ایموجی  چپ و راست – سیستم ناوبری یا استوری قبلی و بعدی:
  – رفتن به استوری‌چت قبلی و بعدی که همان سیستم ناوبری استوری‌چت‌ها است.
  – نویسنده‌ی استوری‌چت می‌تواند این دکمه‌ها را غیرفعال کند.

دکمه‌های مختص نویسنده‌ی استوری‌چت:

 • 📝 – ویرایش:
  امکان ویرایش استوری‌چت فعلی را در اختیارتان قرار می‌دهد.
 • 🌱 – ایموجی شاخه یا گیاه دو برگی – ساخت استوری فرعی روی شاخه‌ی فعلی:
  – به بخش ساخت استوری‌چت جدید منتقل می‌شوید که در ادامه توضیح داده شده است.
  – استوری جدید یک استوری‌فرعی خواهد بود؛ که زیرشاخه‌ی آن همان شاخه‌ی فعلی می‌باشد که انتخاب شده است.
  – البته اگر در یک استوری‌چت فرعی این دکمه را انتخاب کنید، شاخه‌ی اصلیِ مربوط به آن استوری‌چت فرعی در نظر گرفته می‌شود.
 • 🌿 – ایموجی شاخه یا گیاه چندبرگی – ساخت استوری فرعی روی شاخه‌ی فعلی + پایه‌ی آن روی استوری فعلی:
  – به بخش ساخت استوری‌چت جدید منتقل می‌شوید که در ادامه توضیح داده شده است.
  – استوری جدید علاوه‌بر آن‌که برروی شاخه‌ی فعلی است؛ استوریِ پایه‌ی آن نیز برروی استوری‌چت فعلی خواهد بود.
  – البته اگر در یک استوری‌چت فرعی این دکمه را انتخاب کنید، شاخه‌ی اصلی آن، استوری‌چت فرعیِ در نظر گرفته می‌شود.

دکمه‌های انتهایی:

 • 👤 – ایموجی آدمک – پروفایل نویسنده‌
  رفتن به پروفایل نویسنده‌ی استوری‌‌چت (البته منظور، پروفایل داخل ربات است نه پروفایل اصلی کاربر در تلگرام)
 • #️⃣ – ایموجی هشتگ – نمایش هشتگ‌ها
  لیست هشتگ‌های مربوط به استوری‌چت فعلی را نمایش می‌دهد
  اگر استوری‌چت فرعی باشد، هشتگ‌های شاخه اصلی آن نمایش داده می‌شود
 • ℹ️ و 👁 – ایموجی حرف i و چشم – نمایش جزئیاتی از استوری‌چت:
  نمایش آیدی یا شناسه‌ی عددی استوری چت به‌همراه تعداد بازدید از آن

نکته: برخی از این دکمه‌های گفته شده در بالا، می‌توانند دریک استوری‌چت وجود داشته و یا وجود نداشته باشند.

نکته: دکمه‌ی نقطه‌چین در صورت موجود بودن، برای جدا کردن دکمه‌های پیشفرض از دکمه‌های اختصاصی استوری‌چت است. البته دو دکمه‌ی ▶️ ◀️ و «ادامه متن» و «متن قبلی»، در صورت وجود داشتن، همیشه در ابتدای استوری‌چت قرار می‌گیرند.

جستجوی پیشرفته
هشتگ‌ها

هشتگ‌ها

در منوی اصلی، گزینه‌ی هشتگ‌ها وجود دارد؛ که با کلیک برروی آن، هشتگ‌های ساخته شده توسط استوری‌چت‌ها را مشاهده می‌کنید. همچنین تعداد استوری‌چت‌های موجود در آن هشتگ و تاریخ ایجاد آن نیز قابل مشاهده است. به‌علاوه با کلیک برروی هرکدام، به دو گزینه‌ی زیر دسترسی خواهید داشت:

 • 🌟 منتخب: لیست استوری‌چت‌های منتخبِ مربوط به این هشتگ
 • 📕 همه: لیست همه‌ی استوری‌چت‌های مربوط به این هشتگ
 • ☺️ من: لیست همه‌ی استوری‌چت‌های منتشر شده توسط شما با این هشتگ

همچنین امکان جستجو نیز وجود دارد.

دنبال‌کننده‌ها و دنبال‌شده‌ها

دنبال‌کننده‌ها و دنبال‌شده‌ها

با مشاهده‌ی پروفایل هر کاربری، امکان دنبال کردن آن پروفایل نیز وجود دارد. از طریق دو گزینه‌ی «دنبال‌کننده‌ها» و «دنبال‌شده‌ها» در منوی اصلی، می‌توان به لیست کسانی که آن‌ها را فالو کرده‌اید و یا کسانی که شما را فالو کرده‌اند دسترسی داشته باشید.

این لیست‌ها هر 1 الی 5 دقیقه یک بار به‌روزرسانی می‌شوند. همچنین امکان جستجو نیز وجود دارد؛ که براساس نام، نام‌خانوادگی و لقب کاربر خواهد بود. البته منظور از نام و نام خانوادگی، پروفایل اصلی کاربر نبوده و منظور، پروفایل کاربر در خود ربات است.

ساخت استوری جدید

ساخت استوری جدید

برای ساخت یک استوری‌چت جدید، اولین راه استفاده از دکمه‌ی «🆕 استوری جدید» در منوی اصلی است. ساخت استوری، مستلزم داشتن شرایط زیر می‌باشد:

 • دسترسی ساخت استوری‌چت
  همه‌ی کاربران به‌صورت پیشفرض این دسترسی را دارند؛ مگر آنکه این دسترسی برایشان مسدود شود.
 • داشتن تعداد سکه‌ی کافی (در ادامه روش‌های به‌دست آوردن سکه نیز توضیح داده خواهد شد)
  • استوری اصلی: 10 سکه
  • استوری فرعی: 5 سکه

فیلدهای ساخت استوری‌چت

🌱 شاخه:
– برای مشخص کردن اصلی و فرعی بودن استوری‌چت که در بالا توضیح داده شد.
– هر استوری‌چت جدید، به‌صورت پیشفرض یک استوری‌چتِ اصلی است.
– امکان تغییر نوع استوری‌چت، پس از ذخیره‌سازی آن وجود ندارد.
– با ورود به این بخش و ارسال شناسه‌ی عددی استوری‌چت، می‌توانید استوری‌چت فعلی را زیرشاخه‌ی آن قرار دهید. همچنین به گزینه‌های زیر نیز دسترسی دارید؛ تا انتخاب سریع‌تری داشته باشید:

 • 😏 خودم اصلیم:
  استوری فعلی یک استوری اصلی خواهد شد
 • 🙄 انتخاب شاخه:
  لیست استوری‌چت‌های اصلی شما نمایش داده شده و می‌توانید یکی را انتخاب کنید؛ تا به‌عنوان شاخه‌ی اصلی برای استوری‌چت فعلی تعیین شود. بنابراین در انتها، استوری‌چت فعلی یک استوری‌چت فرعی خواهد شد.
 • 🥵 آخرین شاخه استفاده شده:
  آخرین شاخه یا استوری‌چت اصلی که از این بخش انتخاب کرده‌اید را در نظر می‌گیرد.
 • 😪 آخرین شاخه ایجاد شده:
  آخرین استوری‌چت اصلی که ایجاد کرده‌اید را به‌عنوان شاخه‌ی اصلیِ استوری‌چتِ فعلی تعیین می‌کند.

همچنین به‌جای استفاده از گزینه‌های بالا، می‌توانید به‌صورت مستقیم، شناسه‌ی استورری‌چت اصلی را ارسال کنید.


🪧 عنوان:
– هر استوری‌چتی، چه اصلی باشد و چه فرعی، نیاز به یک عنوان دارد.
– عنوان استوری‌چت‌های اصلی بعدا قابل تغییر نخواهد بود؛ بنابراین دقت کنید.
– موارد مجاز د عنوان: حروف فارسی، انگلیسی، فاصله، کاراکترهای -_


📜 متن:
– متن استوری‌چت که به‌صورت پیشفرض برابر عنوان است.
– در متن استوری‌چتِ اصلی، می‌توان از هشتگ نیز استفاده کرد. این هشتگ‌ها با هشتگ‌های خود تلگرام متفاوت بوده و با کلیک برروی آن‌ها، به سیستم هشتگِ ربات منتقل می‌شوید. همچنین حداکثر تعداد هشتگ قابل استفاده، در حال حاظر 5 مورد است.
– از برخی متغیرها نیز می‌توان درون متن استفاده کرد؛ که با مقدار دیگری جایگزین می‌شوند؛ یعنی اگر این موارد را در متن خود استفاده کنید، در متن خروجی با مقدار دیگیری جایگزین خواهند شد.

متغیرهای قابل استفاده در متن:

%STORY_ID% شناسه‌ی استوری‌چت
%STORY_TITLE% عنوان استوری‌چت
%AUTHOR_NICKNAME% لقبِ نویسنده‌ی استوری‌چت (از پروفایل قابل تنظیم است)
~C_ID~
~U_ID~
شناسه‌ی عددی (چت آیدی) خواننده‌ی استوری‌چت
~C_NAME~
~U_NAME~
نام و نام خانوادگی خواننده‌ی استوری‌چت
~C_USERNAME~
~U_USERNAME~
نام کاربری خواننده‌ی استوری‌چت

🧾 خلاصه:
– این مورد فقط برای استوری‌چت‌های اصلی است.
– یک خلاصه که با کلیک برروی آیتمِ استوری‌چت در لیست‌ استوری‌ها، قابل مشاهده خواهد بود.


🌄 آیکون:
– آیکون و یا کاور استوری‌چت.
– بهتر است برای استوری‌چت‌های اصلی خود، حتما آیکونی را تنظیم کنید.
– این آیکون، در لیست استوری‌چت‌ها و مقابل آیتمِ مربوط به آن، نمایش داده می‌شود.


🎭 مدیا:
– یک رسانه که می‌تواند تصویر، گیف، ویدیو، فایل، موزیک، استیکر، ویس و لوکیشن باشد.


▶️ ناوبری:
– سیتسم حرکت بین استوری‌چت‌های بعدی و قبلی که در بالا توضیح داده شد. همان فلش‌ها چپ و راست می‌باشد.
– این بخش، شامل گزینه‌های زیر می‌باشد:

 • فعال/غیرفعال: واضح است؛  نیازی به توضیح ندارد 😀
 • استوری‌بعدی: انتخاب استوری‌بعدی از لیست استوری‌چت‌ها
 • استوری قبلی: انتخاب استوری‌قبلی از لیست استوری‌چت‌ها
 • بعدی خودکار: اولین استوری‌چتی که بعد از استوری‌چت فعلی و برای همان شاخه ساخته‌شده باشد.
 • قبلی خودکار: آخرین استوری‌چتی که قبل از استوری‌چت فعلی و برای همان شاخه ساخته‌شده باشد.
 • بعدی هیچی: استوری بعدی ندارد
 • قبلی هیچی: استوری قبلی ندارد

نکته 1: با انجام عملیات برروی دکمه‌های بالا، تغییرات در متن پیام ثبت می‌شود.

نکته 2: اگر استوری بعدی و قبلی را غیرفعال کنید، بهتر است کل آن را غیرفعال کنید.

نکته 3: به‌جای انتخاب استوری قبلی و بعدی از طریق دکمه‌های گفته شده، می‌توانید با ارسال شناسه‌ی استوری بعد از حرف n و p نیز استوری قبلی و بعدی را انتخاب کنید. برای مثال، n 1 ، استوری بعدی را به استوری‌ای که شناسه‌ی آن 1 باشد تغییر می‌دهد.


⏹ پایه:
– فرض کنید داستانی قرار دادید؛ که چندین استوری‌چت فرعی دارد و قصد دارید خواننده بتواند در هر استوری‌چت فرعی، با کلیک برروی دکمه‌ای، به استوری‌چت اصلی منتقل شود. می‌توان در چنین حالتی، پایه را برروی استوری‌چت اصلی تنظیم کرد. اما از طرفی شما می‌توانید پایه‌ی هر استوری‌‌چت را به استوری‌چت دلخواه خود نیز متصل کنید!
– این بخش، شامل گزینه‌های زیر می‌باشد:

 • نمیخوام: پایه‌ای وجود نداشته و دکمه‌ی پایه از استوری‌چت حذف می‌شود.
 • شاخه اصلی: انتخاب شاخه‌ی اصلی به‌عنوان پایه (اگر استوری‌چت فعلی اصلی باشد، ایموجی یا دکمه‌ی پایه نمایش داده نمی‌شود)
 • انتخاب استوری (فرعی): انتخاب استوری پایه از لیست استوری‌چت‌های فررعی شما
 • انتخاب استوری (اصلی): انتخاب استوری پایه از لیست استوری‌چت‌های اصلی شما

به‌جای استفاده از گزینه‌های بالا، می‌توانید به‌صورت مستقیم، شناسه‌ی استوری‌چت پایه را نیز ارسال کنید.


▫️ دکمه‌ها:
– ساخت دکمه‌های اختصاصی استوری‌چت که توسط یک دکمه‌ساز پیشرفته صورت می‌گیرد.
– کار با دکمه‌ساز ساده است؛ یک ایموجیِ بعلاوه (➕) وجود دارد؛ که با کلیک برروی آن، می‌توانید دکمه‌ی جدید در سطر و ستون بسازید.
– هر دکمه‌، یک عنوان دارد؛ و علاوه بر عنوان، بایستی یکی از چهار مورد زیر را برای آن مشخص کنید:

 • استوری:
  یک استوری مشخص کنید که با کلیک بررروی دکمه، کاربر به آن منتقل شود.
 • لینک:
  یک لینک قرار دهید؛ که با کلیک برروی آن، کاربر به آن منتقل شود.
 • سویچ اینلاین:
 • کاربر با کلیک برروی آن، به فهرست چت‌ها منتقل شده و سپس با انتخاب یک چت، شناسه‌ی ربات را در قسمت نوشتن پیام در چت مورد نظر و و به‌صورت خطی یا اینلاین مشاهده می‌کند. برای مثال شما در اینجا، شناسه‌ی پروفایل خود را قرار می‌دهید؛ تا لیست استوری‌چت‌های شما ظاهر شود. برای نمونه، مقدار «👤612f0eb5f29b9» را ثبت کنید.
 • سویچ اینلاین بات:
  همانند قبلی است؛ با این تفاوت که در همان چت مربوط به خود ربات اتفاق افتاده و کاربر به لیست انتخاب چت‌ها هدایت نمی‌شود.
 • و … که در آینده اضافه می‌شود…

در لیستِ دکمه‌ها، شما می‌توانید از دستورات زیر برای مرتب‌سازی لیست استفاده نمایید:

جابه‌جایی سطرها با یکدیگر:

o ROW_1 ROW_2برای مثال:

O 1 2در اینجا سطر یک و دو با یکدیگر جابه‌جا می‌شوند.

جابه‌جایی ستون‌های یک سطر با یکدیگر:

O ROW COL_1 COL_2برای مثال:

O 1 2 4در اینجا ستون دوم و چهارم سطر اول با یکدیگر جابه‌جا می‌شوند.

ایجاد دکمه‌های عددی خودکار (نوع دکمه‌ها سویچ اینلاین بات است به‌صورت پیشفرض):

n ROWS_COUNT BUTTONS_COUNT START STEP

برای مثال:

n 10 5 1 1در اینجا، در سطر که هر سطر 5 دکمه داشته و عنوان دکمه‌ها از عدد 1 شروع و بین هر عددی، 1 اختلاف وجود دارد.
مقدار پیشفرض START و STEP برابر 1 بوده و مقدار پیشفرض تعداد سطر و ستون برابر حداکثر مقدار مجاز است که در متن پیام دکمه‌ساز نمایش داده شده است. بنابراین با نوشتن دستور n به تنهایی نیز می‌توان از این روند تولید استفاده کرد.
کاربرد این امکان برای مثال در قرار دادن قسمت‌های مختلف یک سریال مفید است.

دستورات جدیدی در آینده اضافه خواهند شد…


👀 انتشار/تعلیق:
– این مورد فقط برای استوری‌چت‌های اصلی است. استوری‌چت‌های فرعی، وابسته به شاخه‌ی خود خواهند بود.
– اگر قصد دارید استوری‌چت شما برای عموم در دسترس باشد، آن را از حالت تعلیق خارج کنید.
– بهتر است یک استوری‌‌چت را پس از اتمامِ کامل (یعنی پس از ساخت زیرشاخه‌های مربوط به آن)، به حالت نشرِ عمومی دربیاورید. یا می‌توانید استوری‌چتی را فقط برای خودتان منتشر کنید؛ همانند دفترچه یادداشت.


🔗 غیرمستقیم/مستقیم:
– این مورد فقط برای استوری‌چت‌های فرعی است.
– در بالا، دکمه‌ی 🌐 یا 🔗 در هنگام مشاهده‌ی استوری‌چت توضیح داده شد؛ که این گزینه برای فعال و غیرفعال کردن قابلیت مربوط به آن دکمه است. یعنی اگر بخواهید دسترسی مستقیم از طریق لینک استوری‌چت به آن وجود داشته باشد و یا نداشته باشد، از این گزینه استفاده کنید.


↩️ غیربازگشتی/بازشگتی:
– در بالا، دکمه‌ی ↩️ در هنگام مشاهده‌ی استوری‌چت توضیح داده شد. این گزینه برای فعال و غیرفعال کردن قابلیت مربوط به آن دکمه است.


💾 ذخیره:
– ذخیره و ثبت تغییرات استوری‌چت.
– تغییراتی که اعمال می‌کنید، هنوز ذخیره نشده‌اند. بنابراین از این دکمه برای ذخیره‌سازی تغییرات استفاده می‌شود. این دکمه استوری‌چت را ایجاد می‌کند و اگر استوری‌چت در حال ویرایش باشد، تغییرات را ذخیره می‌کند. اگر تغییرات ذخیره نشده باشد، در انتهای متنِ پیام، عبارت «♻️ تغییرات ذخیره نشده» درج خواهد شد.


🆕 تازه‌سازی:
– برای ایجاد فرم جدیدی جهت ساخت استوری‌چت، بدون بازگشت به صفحه‌ی اصلی به کار می‌رود. در واقع از آن برای ریست کردن فرم استفاده می‌شود.


🗑 حذف:
– اگر استوری‌چت ذخیره شده باشد، این گزینه ظاهر شده و برای حذف آن به کار می‌رود.
– اگر استوری‌چت اصلی را حذف کنید، تمامی زیرشاخه‌های آن نیز حذف می‌شوند.


👁 مشاهده:
– پس از ذخیره‌سازی استوری‌چت، از این گزینه می‌توان برای نمایش استوری‌چت استفاده کرد؛ بدون آن که نیازی باشد از لیست استوری‌چت‌ها آن را انتخاب کنید. البته قبل از مشاهده، استوری‌چت بایستی ذخیره شود.

پروفایل

پروفایل

دکمه‌ی پروفایل در منوی اصلی، برای ایجاد یک پروفایل داخل ربات است. چراکه دیگران به چت شما دسترسی نخواهند داشت. پروفایل شامل موارد زیر است:

 • اسم
 • فامیلی
 • لقب: یک نام کاربری مختص خود ربات
 • آواتار: تصویر پروفایل
 • بیوگرافی
 • جنسیت
 • شماره تلفن
 • موقعیت
 • تاریخ تولد
 • مشاهده پروفایل: نمایش چیزی که دیگران از پروفایل شما خواهند دید.
  شامل موارد زیر است:

  • استوری‌چت‌ها: تمامی استوری‌چت‌های عمومی کاربر را براساس آخرین استوری‌چت منتشر شده نمایش می‌دهد. همچنین لیست هر 5 دقیقه یک بار به‌روزرسانی می‌شود.
  • ارسال پیام: امکان ارسال پیام مستقیم به طرف
  • قلب (🤍): لایک کردن پروفایل
  • ردپا (👣): فالو کردن پروفایل
  • لینک (🌐): دریافت لینک پروفایل
 • لینک پروفایل: لینک مستقیم دسترسی به پروفایل شما در ربات
 • امضای استوری‌چت‌ها: یک عبارت که انتهای تمامی استوری‌چت‌های شما نمایش داده خواهد شد.

پروفایل دنباله‌دار (تایید شده همانند تیک آبی):
اگر ستاره‌ی دنباله‌دار با ایموجی 💫 در ابتدای پروفایل قرار داشت، یعنی آنکه آن پروفایل تایید شده و رسمی است.

تنظیمات

تنظیمات

در منوی اصلی، دکمه‌ی «⚙️ تنظیمات» وجود دارد؛ که تنظیمات شخصی‌سازی ربات در این قسمت قرار خواهند گرفت. در حال حاظر، موارد زیر وجود دارند:

مقادیر پیشفرض ساخت استوری:
وقتی برروی دکمه‌ی «ساخت استوری» از منوی اصلی کلیک شود، برخی از مقادیر استوری‌جدید، مقدار پیشفرضی خواهند داشت؛ که از این قسمت می‌توان آن مقدار پیشفرض را شخصی‌سازی کرد. برای مثال، شما قصد دارید که قابلیت ناوبری برای هر استوری‌جدید به‌صورت پیشفرض غیرفعال باشد، بنابراین از این قسمت اقدام کرده و آن را غیرفعال می‌کنید؛ تا دیگر نیازی نباشد که هربار در هنگام ساخت استوری‌جدید، ناوبری را غیرفعال نمایید. این بخش شامل موارد زیر است:

 • ناوبری
 • بازگشتی
 • دسترسی مستقیم
 • نگهدارنده

لینک دعوت
کیف سکه

کیف سکه

با کلیک برروی دکمه‌ی «کیف سکه» در منوی اصلی، به کیف سکه‌ی خود دسترسی خواهید داشت. در این کیف، امکان انجام کارهای زیر وجود دارد:

 • مشاهده‌ی تعداد سکه
 • خرید سکه‌ها از گزینه‌های موجود با درگاه پرداخت آنلاین

به‌زودی مثال‌های مختلفی به صورت آموزشی تصویری ارائه می‌گردد…
این توضیحات در آینده تکمیل‌تر خواهد شد…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

cp-codfk

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک