توضیحات دانلود نظرات اشتراک
تبلیغات

CloudCompare چیست؟ به همراه دانلود و نصب

CloudCompare چیست؟ به همراه دانلود و نصب
ابرنقاط
ابر نقاط، مجموعه‌ای سه‌بعدی از نقاطیست که خصوصیات سطح خارجی یک شیء (آبجکت) را توصیف می‌کنند.

امروزه روش‌های زیادی از جمله روش‌های فتوگرامتری و سنجش از دور، برای به‌دست آوردن ابر نقاط سه‌بعدی از اشیا وجود دارد. ابر نقاط به دست آمده، در شاخه‌های مختلفی از علوم و فنون مانند: حوزه‌های صنعتی، پزشکی، فعالیت‌های عمرانی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما برای استفاده از ابر نقاط در حوزه‌های مختلف، نیاز به پردازش آن‌ها وجود دارد؛ که از جمله پردازش‌های ابر نقاط، می‌توان به: بازتولید سطح، تهیه مش و مثلث‌بندی، تناظریابی، قطعه‌بندی، طبقه‌بندی و… اشاره کرد. در این میان نرم‌افزارهای مختلفی برای پردازش این ابرنقاط وجود دارد؛ که یکی از آن‌ها، نرم‌افزار CloudCompare می‌باشد. بنابراین:

CloudCompare
CloudCompare، عنوان نرم‌افزاری اپن‌سورس و رایگان برای پردازش ابرنقاط سه‌بعدی است؛ که توانایی مدیریت مش‌های مثلثی و کالیبراسیون را نیز دارد. و به‌طور کلی، این نرم‌افزار شامل مجموعه‌ای از ابزارهای اساسی برای ویرایش دستی و رندر ابرنقاط سه‌بعدی و مش‌های مثلی می‌باشد؛ که برای تمامی سیستم‌عامل‌‌های مطرح (ویندوز، مک و لینوکس) در دسترس قرار دارد. همچنین این نرم‌افزار، شامل الگوریتم‌های مختلفی برای پردازش پیشرفته است که از جمله این الگوریتم‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
هم‌مرجع‌سازی، محاسبات فاصله (بین دو داده‌ی ابرنقطه یا بین یک داده‌ی ابرنقطه و یک داده‌ی مش)، محاسبات آماری (آزمون Chi-square فضایی)، قطعه‌بندی، برآورد ویژگی‌ها (چگالی، انحنا، زبری و …)

نصب نرم افزار

برای شروع کار ابتدا بایستی نرم‌افزار را دانلود و نصب کنید. لینک‌ها در انتهای مطلب قرار گرفتند. همچنین آخرین نسخه‌ی نر‌م‌افزار در زمان نوشتن این مطلب، 2.11.alpha می‌باشد که البته نسخه مک آن در دسترس نبوده و بایستی برای مک، ورژن 2.10.2 را دریافت کنید.

اما مراحل نصب در لینوکس متفاوت است. برای لینوکس، یک پکیج snap عمومی (universal)  وجود دارد. برروی اوبونتوی 16.04 به‌بالا، به راحتی می‌توان دستور زیر را برای نصب پکیج اجرا کرد:

در سایر توزیع‌های لینوکس، ممکن است که در ابتدا نیاز باشد تا خود snap را نصب کنید. همچنین snap در سه کانال stable و beta و edge منتشر شده است.


در بخش بعدی، به توضیح محیط نرم‌افزار خواهیم پرداخت.

بخش بعدی (شروع به کار)

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

علاقه‌مند به اشتراک‌گذاری اطلاعات در هر زمینه‌ای که توان و وقتش باشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه