توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک
تبلیغات

تفاوت صفحه نمايش هاي LCD و AMOLED

تفاوت صفحه نمايش هاي LCD و AMOLED

تکنولوژی های مرتبط با صفحه نمایش اغلب صحنه رقابتی دیدنی بین دستگاههای مختلف از جمله تلفن های همراه بوده است. اما موضوع صفحه نمایش تنها مربوط به سایز و رزولوشن آن نمی شود، بلکه کمپانی های مختلف معمولا از انواع متنوع صفحه نمایش برروی محصولات خود استفاده می کنند. در سوی دیگر معمولا شرکت های مختلف علاقمند به استفاده از نوع خاصی از صفحه نمایش هستند و به نوعی نام آنها با نام این نوع صفحه نمایش گره خورده است. مثلا سامسونگ بیشتر علاقمند به استفاده از صفحه نمایش AMOLED می باشد یا گزینه اول شرکتی چون HTC صفحه نمایش های LCD است..

اما ببینیم که تفاوت بین این دو نوع تکنولوژی مربوط به صفحه نمایش در چیست، اگر چه ممکن است از بعضی موارد مطلع باشیم..

تکنولوژی
در ابتدا نگاهی به تفاوت بین دو نوع صفحه نمایش می اندازیم. LCD مخفف عبارت Liquid Crystal Display است. خواص این مایع کریستال تاحدودی پیچیده می باشد، اما موضوع مهمی که می بایست بدانید این است که کریستال مایع هنگامی که یک بار الکتریکی برروی آن قرار می گیرد، باز می شود (جدا می شود) و همین کار باعث تاثیرگذاری برروی فرکانس نوری که از طریق آن عبور کرده می شود. این موضوع را با دو پنل پولاریزه شده (قطبی شده) ترکیب کنید. حال شما می توانید جریان نور را با چرخاندن مولکول های کریستال کنترل کنید..

با این حال این مواد کریستال مایع هیچ نوری از خود منتشر نمی کنند، بنابراین یک بک لایت (نور پس زمینه) در پشت لایه های فیلتر قرار می گیرد تا از آن بعنوان منبع نور استفاده شود. سپس شبکه ای از مدارهای مجتمع وجود دارد که با ارسال یک بار الکتریکی به یک سطر یا ستون خاص برای کنترل هر پیکسل استفاده می گردد. رنگ ها با استفاده از فیلترهای قرمز، آبی و سبز تولید می شوند که آنها با نام ساب پیکسل شناخته می شوند و می توانند با درجات مختلف به تولید رنگ های متنوع بپردازند..

AMOLED & LCD در سوی دیگر AMOLED با استفاده از تعداد بسیار زیاد از دیودهای رنگی نورافشان کوچک یا همان LEDها برای تولید نور و رنگ های مختلف اقدام میکند. این روش به نظر بسیار ساده تر از ساختار LCDهاست. با تنظیم ولتاژ و روشنایی می توان به طیف گسترده ای از رنگ ها با استفاده از LEDهای سبز، آبی و قرمز دست پیدا کرد..

زورآزمایی
قابل توجه ترین تفاوت بین این دو نوع صفحه نمایش در میزان گستردگی رنگهایی است که می توانند نمایش دهند. رنگهای در دسترس که می توانند به نمایش گذاشته شوند با نام color gamut (وسعت رنگ) شناخته می شوند که بخشی از همه رنگ هایی است که میتواند توسط توسط چشم انسان دیده شود..

بیشتر انواع رسانه ها (مدیا) با استاندارد وسعت رنگ RBG سازگار شده اند، پس بیشتر صفحه نمایش های LCD با آنها مطابقت دارند. این دقیقا همان مطلبی است که معمولا در مورد LCDها زده می شود و عنوان می شود که این نوع صفحه نمایش ها، تصاویر را بسیار طبیعی تر نشان می دهند. دلیل آن هم همانطور که عنوان شد، مطابقت بیشتر با محدوه رنگ استفاده شده در رسانه ها (مثلا تصاویر) می باشد.

صفحه نمایش های AMOLED وسعت رنگ بسیار بیشتری نسبت به LCD ها ارائه می دهند و نتیجه آن نشان دادن تصاویر با رنگ هایی پرجنب و جوش تر و قدرتمند تر است..

02 در واقع دلیل تفاوت زیاد بین عملکرد این دو نوع صفحه نمایش به نحوه کار تکنولوژی آنها بستگی دارد. با توجه به اینکه LEDها را می توان بصورت جداگانه و با میزان بسیار بیشتری کنترل نمود و توسعه و پیشرفت آنها بستگی به کیفیت فیلترها ندارد (همانند LCDها)، این موضوع به صفحه نمایش این اجازه را می دهد تا با تولید محدوده گسترده تر به ترکیب فوق العاده ای از رنگ ها با ترکیب رنگ های اصلی دست پیدا کند. مزیت دیگر صفحه نمایش های AMOLED، کنترل بیشتر آنها بر رنگ مشکی است که این کار را با خاموش کردن یا کم نور کردن LEDها می توان انجام داد (به سادگی)..

البته به این نکته هم توجه داشته باشید که همیشه طیف وسیع تری از رنگ به معنای بهتر بودن نیست، چرا که این کار می تواند به معنای “اشباع رنگ” در بعضی موارد باشد..

نکته عجیب دیگر این موضوع است که معمولا تولیدکنندگان LCD از صفحه نمایش خود راضی نیستند. در تلاش برای ساختن این نوع صفحه نمایش ها با رنگ های پرجنب و جوش تر، بعضی از سازندگان دستگاههای مجهز به LCD، سعی در دستکاری سطح اشباع رنگ ها می کنند که نتیجه آن می تواند به هم خوردن تعادل رنگ ها باشد. اگر شما به دنبال رنگ هایی جذاب تر و زنده تر هستید، یک صفحه نمایش AMOLED می تواند برای شما مناسب باشد.

تکنولوژی AMOLED مزیت هایی به LCD دارد. مثلا زاویه دید آنها کمی گسترده تر می باشد. دلیل آن این این که نور تنها می تواند بصورت مستقیم از طریق مولکول های کریستال مایع LCDها و پنل های پولاریزه شده آنها (با زاویه محدود) منتقل شود که البته این موضوع به نوع گوشی هم بستگی دارد و برروی این نوع دستگاهها ممکن است عملکردی متفاوت داشته باشد. همچنین LEDها سریعتر به تغییر ولتاژ نسبت به کریستال مایع واکنش نشان میدهد. نتیجه این کار زمان پاسخگویی سریعتر برروی آمولدها نسبت به LCDهاست (اغلب).

نکته نهایی در مورد مصرف انرژی است. از آنجا که صفحه نمایش های LCD قدرت خود را بطور مدارم از یک نور پس زمینه  می گیرند، پس قاعدتا مصرف انرژی آنها بیش از صفحه نمایش های OLED است، چرا که برروی این نوع صفحه نمایش ها می توان بعضی LEDها را در هنگام نمایش تصاویر تیره تر خاموش نمود. با این حال LEDها با رنگ های مختلف دارای سطح مصرف انرژی مختلف هم می باشند، پس میزان مصرف انرژی برروی آنها کمتر و قابل پیش بینی تر از صفحه نمایش های LCD است.

03

یکی از نکات منفی در مورد LED ها این است که تفاوت در سطح انرژی LED ها می تواند طول عمر صفحه نمایش را کاهش دهد. پیکسل های آبی برروی این نوع صفحه نمایش نیاز به بیشترین انرژی دارند که این موضوع بدان معنی است که آنها می توانند زودتر هم بسوزند (از کار بیافتند). شاید بعد از استفاده طولانی مدت از این نوع صفحه نمایش ها، تمام یا بخشی از صفحه نمایش دچار تشنج شود!.

پس کدام صفحه نمایش برنده است؟

شاید نتیجه گیری نهایی را می بایست بعهده یک کاربر گذاشت که کدام یک را به دیگری ترجیح می دهد. حتی با توجه به این موضوع که صفحه نمایش های مشابه برروی دستگاههای مختلف دارای زاویه دید، سطح اشباع رنگ، وسعت رنگ و میزان کالیبراسیون متفاوتی هستند. پس انتخاب یک صفحه نمایش بسیار خوب برای شما به خود شما بستگی دارد. حتی اگر از دید خود بهترین را انتخاب کرده باشید این موضوع واقعا نمی تواند علمی دقیق محسوب شود. شما ممکن است از LCD موجود برروی محصولات HTC خوشتان بیاید ولی از LCD موجود برروی محصولات ال جی متنفر باشید..

بطور معمول، اگر بدنبال رنگ هایی زنده تر و پرجنب و جوش تر هستید، بهتر است که بدنبال AMOLED بروید، اما یک LCD که بخوبی کالیبره شده می تواند تصاویری طبیعی تر به شما نشان دهد. شما کدام نوع صفحه نمایش را به دیگری ترجیح می دهید؟

منبع : androidauthority , gadgetnews

کانال تلگرام فول کده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه