MSConfig در ویندوز چیست؟

MSConfig در ویندوز چیست؟

ام اس کانفیگ (به انگلیسی: MSConfig) به‌طور رسمی در نسخه‌های جدید ویندوز با عنوان System Configuration یا پیکربندی سیستم شناخته شده و برگرفته از عبارت Microsoft System Configuration Utility از نسخه‌های قدیمی ویندوز می‌باشد؛ که یک ابزار مفید عیب‌یابی بوده و از سال 1998 بخشی از ویندوز شده است.

msconfig چیست؟
msconfig یک نرم‌افزار سیستمی برای دیباگینگ یا عیب‌زدایی فرایند راه‌اندازی سیستم‌عامل ویندوز است. این نرم‌افزار قادر است مشخصه‌های بوت را تغییر داده و یا برنامه‌ها، درایو‌ها و سرویس‌های ویندوزی را که در هنگام راه‌اندازی سیستم اجرا می‌شوند، فعال یا غیرفعال کرد. به‌طور خلاصه از از این ابزار مفید می‌توانید برای پیکربندی مجدد راه‌اندازی سیستم‌عامل خود با تغییر تنظیمات بوت و غیرفعال کردن یا فعال کردن سرویس‌ها استفاده کرد.

پنجره msconfig در ویندوز 11

پنجره msconfig در ویندوز 11

می‌توان بسیاری از مشکلاتی که در ویندوز ایجاد شده است را با پیکربندی سیستم یا msconfig حل کرد. به‌عنوان مثال زمانی که یک بازی شروع نمی‌شود، باز کردن و تغییر تنظیمات MSConfig ممکن است آن را برطرف کند.

لازم به ذکر است که ام‌اس‌کانفیگ همراه با تمامی نسخه‌های مایکروسافت ویندوز به جز ویندوز 95و 2000 و از ویندوز 98 تاکنون ارائه شده است. اگرچه این نرم‌افزار برای ویندوز 95 و ویندوز 2000 طراحی نشده است؛ اما کاربران این سیستم‌عامل‌ها نیز می‌توانند آن را دانلود کنند.

امکانات موجود در msconfig

  • تنظیم لود شدن و نشدن سرویس‌ها و درایوها به هنگام بالا آمدن ویندوز
  • تنظیمات بوت
  • تنظیمات سرویس‌ها از جمله فعال و غیرفعال کردن سرویس مورد نظر
  • امکان فعال و غیرفعال کردن برنامه‌هایی که در زمان بالا آمدن ویندوز اجرا می‌شوند
  • لیست برخی از ابزارهای ویندوز و امکان اجرای آن‌ها
  • و …
برچسب‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

cp-codfk

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک