بوت استرپ 5 چیست؟

بوت استرپ 5 چیست؟

اگر نمی‌دانید بوت استرپ چیست، برروی لینک زیر کلیک کنید:

بوت استرپ چیست؟

تغییرات بوت استرپ بیشتر به سمت کمبود‌های آن نسبت به رقابای خود بوده است؛ و در همچنین بهبودها و ویژگی‌های جدیدی نیز داشته که در ادامه به این موارد اشاره می‌شود.

بای بای جی کوئری (jQuery)

اگر با جی‌کوئی آشنا نیستید، لینک «جی کوئری چیست» را بخوانید.

خیلی از رقبای بوت استرپ برخلاف آن، به کتابخانه‌ی جی‌کوئری وابسته نبودند؛ که خوشبختانه در نسخه‌ی 5 بوت استرپ، این مورد به‌عنوان یک حرکت عالی و خوب در بوت استرپ نیز دنبال شد و اکنون عملکرد آن با عدم وابستگی به جی کوئری، سریع‌تر از قبل بوده و دست توسعه‌دهندگان نیز برای اعمال قابلیت‌های به‌روز تر و مدرن‌تر بازتر است. البته عده‌ای نیز مخالف این عملکرد بوت استرپ بودند؛ لذا Bootstrap قصد معرفی یک نسخه به‌همراه جی‌کوئری را برای ورژن 5 دارد؛ که البته این عمل هنوز به‌صورت دقیق مشخص نیست.

اتمام پشتیبانی از مرورگر اینترنت اکسپلورر

واقعا تا کی قرار است در عهد بوق وقت خود را تلف کنیم؟!

خود مایکروسافت نیز نسخه‌های 10 و 11 مرورگرهای اینترنت اکسپلورر را کنار گذاشته و دیگر به پایان کار خود رسیده‌اند. اکنون فریمورک بوت استرپ نسخه 5 نیز برخلاف نسخه قبلی یعنی 4، دیگر به پشتیبانی از این مرورگرها ادامه نداده است. لذا با این کار، کمی از حجم کدها و محدودیت‌ها موجود در پیش روی تیم توسعه دهندگان بوت استرپ برداشته شده است.

مهاجرت به جاوا اسکریپت وانیلا (Vanilla JS)

همانطور که گفته شد بوت استرپ دیرگ به جی‌کوئری وابسته نیست؛ بنابراین در این نسخه به جاوا اسکریپت خالص (وانیلا) روی آورده است. یعنی جاوا اسکریپتی که در آن کدهای نوشته شده، دیگر به کتابخانه‌هایی مثل جی کوئری وابسته نیستند.

بهبود Navbar و فرم‌ها

دو بخش Navbar و فرم ها در بوت استرپ 5 بهبودهایی داشتند؛ که در بخش فرم‌ها این بهبودها بیشتر بوده و می‌توان آن را راضی‌کننده و دسترسی‌های بیشتری را نیز دریافت کرد.

نسخه جدید و کاملی از آیکون‌ها

کتابخانه جدید SVG آیکون بوت استرپ نیز نسخه آلفا و 1 خود را منتشر کرده است؛ که شاهد حجم مناسب و کیفیت خوب و تنوع زیادی هستیم؛ و در ظاهر کاملا راضی‌کننده به نظر رسیده و انتظار می‌رود در یک سری از پروژه‌ها، دیگر نیازی به استفاده از کتابخانه‌هایی مثل FontAwesome نباشد؛  که حتما در ادامه بهتر و بزرگتر هم خواهد شد.

فونت سایزهای ریسپانسیو و بهینه

در بوت استرپ بر طبق پروژه RFS یا همان ریسپانسیو؛ فونت سایز عمل شده و دیگر خیلی از تغییر سایزها به صورت اتوماتیک از سوی خود بوت استرپ اعمال می‌شود؛ و شاید روش‌های سنتی‌ای که توسعه‌دهندگان با آن‌ها کلنجار می‌رفتند را نیز منسوخ کرده و نیازی نباشد کوئری‌هایی در سی‌اس‌اس برای سایزهای مختلف تعریف شود؛ و سرعت انجام پروژه را بیشتر از قبل کند. چون یکی از همین دردسرها، سایز فونت‌ها بوده و هست.

به روز رسانی برخی کلاس‌ها

خیلی از کلاس‌ها آپدیت و بسیاری از موارد دیگر نیز اضافه شده‌اند؛ و در خیلی چیزهای دیگر نیز استفاده از کلاس‌ها کاهش و از پیچیدگی‌های کلاس‌ها تا حد مناسبی جلوگیری و بهبود پیدا کرده است. همچنین پشتیباتی اولیه از تم‌ها قوی‌تر و رنگبندی‌ها نیز افزایش پیدا کرده است؛ که کار را برای طراحی، سریع‌تر و راحت‌تر خواهد کرد.

Container های ریسپانسیو یا واکنشگرا

بوت استرپ 5 انواع جدیدی از container ها را به نمایش گذاشته است. پیش از این، container و container-fluid تنها گزینه‌های موجود بودند.

ارتقا به هوگو Hugo

بوت استرپ ۵ جیکل (Jekyll) را کنار گذاشته و به‌جای آن از هوگو (Hugo) استفاده کرده است. این به روزرسانیاین فریم ورک را بهتر کرده و  آن را با جدیدترین فناوری مطابقت داده است. نیازی به ذکر نیست که هوگو؛ سریعترین تولید کننده سایت استاتیک است.

برخی از سایر تغییرات دیگر

  • رها کردن Qunit
  • تعداد زیادی از تغییرات در جاوا اسکریپت
  • توسعه زیرساخت های تست در Jasmine
  • عدم پشتیبانی برای Node.js 8
  • تغییر در DevDependencies
  • چند تغییر در CSS و کامپوننت ها مانند sticky top ریسپانسیو
  • و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

cp-codfk

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک