تبلیغات

آموزش افزونه وودیجی وردپرس

آموزش افزونه وودیجی وردپرس

افزونه وودیجی که قبلا به معرفی آن در فول کده پرداخته شد، به شما کمک می‌کند تا بدون هیچ نگرانی خاصی به فروش فایل‌های خود در وردپرس بپردازید…

دانلود وودیجی

اکنون قصد توضیح روند کار با این افزونه را داریم …

نصب افزونه وودیجی

از صفحه افزونه، لینک‌های موجود را دانلود کنید. که به ترتیب شامل خود افزونه وودیجی برای وردپرس، اسکریپت وودیجی ریموت برای هاست دانلود و افزونه ووئین برای وردپرس است.

1. افزونه‌ی ووئین و  وودیجی وردپرس را به‌ترتیب برروی وردپرس نصب کنید. در مورد ووئین حتما لینک زیر را مطالعه کنید؛ در غیر این صورت ادامه مراحل گنگ خواهد بود:

افزونه ملکه ووئین وردپرس

3. وودیجی ریموت قرار نیست برروی وردپرس نصب شود؛ این اسکریپت را برروی هاست دانلود مورد نظر خود نصب می‌کنید. فایل zip اسکریپت را در هاست دانلود آپلود کرده و آن را استخراج (ٍExtract) کنید؛ سپس پوشه‌ی wd مشاهده خواهد شد؛ که درون آن، محتوا و فایل‌های افزونه قرار دارد. مثلا اگر دامنه‌ی هاست ما dl.fullkade.com باشد، با نصب وودیجی ریموت در پوشه‌ی اصلی هاست (public_html)، پوشه‌ی wd مشاهده می‌شود. شما می‌توانید محتوای آن را به ریشه‌ی هاست انتقال دهید؛ اما پیشنهاد ما این است که اجازه دهید تا در همان مسیر پیشفرض باقی بماند؛ چراکه وودیجی ریموت برروی کل پوشه‌ی فعلی و پوشه‌های داخلی تاثیر گذاشته و اگر بعدا خواستید اسکریپت دیگری در همان مسیر اصلی هاستِ دانلود خود نصب کنید، ممکن نخواهد بود. پس با این حساب، لینک وودیجی ریموت ما برای دامنه‌ی بالا، به‌صورت dl.hadiakbarzadeh.ir/wd خواهد بود؛ که در ادامه، از آن برای پیکربندی وودیجی در وردپرس استفاده خواهیم کرد. البته توجه داشته باشید که می‌توان وودیجی ریموت را در مسیرهای داخلی‌تر (چند پوشه داخل هم) و به‌عبارتی، هر مسیر دلخواهی نصب کرد؛ ولی طبیعتا این موارد پیشنهاد نمی‌شوند.

پیکربندی وودیجی ریموت

پیکربندی وودیجی ریموت کار پیچیده‌ای نبوده و بسیار ساده است. برای انجام این کار، کافیست تا فایل «config.php» مربوط به اسکریپت وودیجی ریموت که داخل پوشه‌ی «my-customs» قرار دارد را ویرایش کنید. داخل این فایل، قسمت‌های مختلفی وجود دارند؛ که با توجه به نیاز خود، می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید. در زیر، قسمت‌های مختلف توضیح داده شده‌اند:

<?php

// SHOP URL
define('WD_SHOP_URL', '');

// WUEEN SECRET KEY
define('WD_API_SECRET', '');

// IGNORED FOLDERS
define('WD_IGNORED_DIRS', ['my-class', 'my-customs', 'my-functions', 'my-lib']);

// IGNORED FILE EXTENSIONS (FORMATS)
define('WD_IGNORED_EXTENSIONS', ['php', 'html', 'css']);

// DEBUG
define('WD_DEBUG', false);

WD_SHOP_URL: آدرس فروشگاه شما بطور کامل؛ برای مثال:

define('WD_SHOP_URL', 'https://fullkade.com');توجه کنید که منظور از آدرس فروشگاه، مسیری است که وردپرس فروشگاه در آن نصب شده است؛ لذا ممکن است آدرس فروشگاه شما، چیزی همانند https://shop.fullkade.com و یا https://fullkade.com/shop باشد.

WD_API_SECRET: در توضیحات افزونه‌ی ملکه ووئین، اشاره شد که بخش «قرار داد» در هر وزارت خانه وجود دارد؛ که در آن می‌توان کلید یا رمزی را برای وب سرویس جهت افزایش امنیت آن تعیین کرد. اگر برای وودیجی چنین چیزی را در قرارداد تعیین کرده باشید، بایستی آن را برای وودیجی ریموت نیز در این قسمت وارد کنید. برای مثال اگر رمز ما برابر 0123456789 باشد، تنظیمات کانفیگ بصورت زیر خواهد بود:

define('WD_API_SECRET', '0123456789');

WD_IGNORED_DIRS: پوشه‌هایی که قصد ندارید فایلی درون آن‌ها جهت دانلود قرار دهید.

WD_IGNORED_EXTENSIONS: فرمت فایل‌هایی که قصد ندارید به فروش برسند. البته برخی از فایل‌هایی مثل js، css و jpg، چه در اینجا قرار داده شوند و چه قرار داده نشوند، قابل فروش نیستند. اما فایل‌های فشرده مثل rar و zip یا فایل‌های دیگری مثل apk قابل فروش هستند. فایل‌هایی مثل jpg را نیز بهتر است برای فروش بصورت فشرده دربیاورید.

چگونه فایل‌ها را برای فروش قرار دهیم؟!

فروش فایل توسط وودیجی بسیار ساده است. برای فروش فایل، در تنظیمات هر محصولی، یک سربرگ وودیجی وجود دارد؛ که از طریق آن می‌توان روند فروش محصول را تعیین کرد. در حال حاظر، سه نوع روند فروش وجود دارد؛ که هرکدام از آن‌ها، در همان بخش تنظیمات محصول و همچنین صفحه وودیجی توضیح داده شده‌اند. این بخش بصورت زیر است:

بخش تنظیمات وودیجی برای هر محصول

روش‌های فروش آزاد، نیاز به فعال بودن قابلیت «Force Download (دانلود به اجبار)» خود ووکامرس دارند؛ تا ووکامرس پس از هر سفارش، اقدام به تولید یک کلید یکتا برای آن سفارش کند؛ سپس وودیجی لینک دانلود سفارش را اصلاح کرده و به لینک ریموت تغییر می‌دهد. بنابراین جهت فعال کردن این قابلیت: از منوی ووکامرس، وارد بخش «پیکربندی» شده و از سربرگ «محصولات» و سپس بخش «محصولات دانلودی»، مقدارِ گزینه‌ی «روش دانلود فایل» را به «اجبار به دانلودها» تغییر داده و برروی «ذخیره تغییرات» کلیک کنید. همانند تصویر زیر:

بخش تنظیمات وودیجی برای هر محصول

حالا برای ایجاد یک محصول، فایل مورد نظر خود را در مسیر وودیجی ریموت و داخل پوشه‌ی دلخواهتان آپلود کنید. بهتر است از پوشه‌های خود اسکریپت استفاده نکیند؛ و همچنین توجه داشته باشید که آن پوشه، در فایل کانفیگ مسدود نشده باشد. در نهایت فرض کنید که لینک فایل، به‌صورت زیر می‌باشد:

http://dl.hadiakbarzadeh.ir/wd/uploads/test.zip

یک محصول جدید ایجاد کنید. از بخش اطلاعات محصول، تیک گزینه‌ی «دانلودی» و ترجیحا «مجازی» را فعال کنید. سپس در لیست، از بخش وودیجی می‌توانید روند فروش محصول را تعیین کنید. همانطور که در بالا نیز گفته شد، سه مورد وجود دارد که هرکدامشان در زیر همان گزینه، توضیح داده شده‌اند. آن موردی که می‌خواهید را انتخاب کرده و سپس با توجه به مورد انتخاب شده، توضیحات آن را مطالعه کرده و طبق توضیحات، لینک را در بخش همگانی یا باکس دانلود وودیجی قرار دهید. بهتر است از سربرگ «فهرست موجودی»، تیک گزینه‌ی «فروش تکی» را هم فعال کنید؛ تا در هر بار، کاربر فقط بتواند یک بار این محصول را به سبد خرید خود اضافه کند (البته این به خودتان بستگی دارد).

به‌همین سادگی محصول آماده‌ی انتشار است.

جعبه دانلود وودیجی چیست؟

برای روند فروش تکی محصول، جعبه‌ی دانلود یا همان باکس دانلود اختصاصی ایجاد شده است؛ که در انتهای محصول نمایش داده می‌شود؛ و البته شما می‌توانید آن را به کمک تابع «woodigi_dlbox»، در قسمت دلخواه محصول خود نمایش دهید؛ و پیشفرض آن را از بخش تنظیمات وودیجی (بخش دفتر در وزارت خانه) غیرفعال کنید. جعبه‌ی دانلود، شامل دو بخش عادی و دوره‌ی آموزشی است؛ شما در محصولات تکی، لینک‌های خود را بهتر است در جعبه‌ی دانلود قرار دهید. تفاوت بخش دوره‌ی آموزشی با لینک‌های عادی، وجود فیلد «زمان» و «قفل» می‌باشد؛ همچنین اندکی استایل آن‌ها متفاوت است. اگر فیلد قفل تیک زده شود، برچسب رایگان برای آن لینک نمایش داده خواهد شد؛ در غیر این صورت، برچسب نقدی نمایش داده می‌شود. همچنین لینک‌هایی که برچسب رایگان برای آن‌ها فعال است را بایستی در مسیر خارج از «وودیجی ریموت» قرار دهید؛ چرا که لینک‌های جعبه‌ی دانلود، قبل از خرید محصول نمایش داده نمی‌شوند. البته در آینده برای جعبه‌ی دانلود، اصلاحات زیادی را در نظر گرفته‌ایم؛ تا بتوانید بدون هیچ کمبودی، از آن استفاده کنید.

برای جعبه‌های دانلود اختصاصی خود قالبتان نیز در آینده روشی قرار خواهیم داد …

شورت کد فروش تکی

فرض کنید قصد استفاده از جعبه‌ی دانلود را ندارید؛ و یا آنکه می‌خواهید لینک را خارج از محصول قرار دهید؛ مثلا در یک برگه! به این صورت که کاربر، پس از خرید محصول مورد نظر، بتواند آن لینک را دانلود کند. برای چنین شرایطی، شورت‌کد زیر را در نظر گرفتیم:

[WUEEN minister="woodigi" function="link" href="" product="" class="" rel="" target=""]عنوان لینک[/WUEEN]

  • ویژگی href: لینک فایل مورد نظر (الزامی)
  • ویژگی product: آیدی محصول… اگر وارد بخش ویرایش محصول شوید، درلینک صفحه و مقابل post، آیدی محصول را مشاهده می‌کنید؛ یا آنکه در لیست محصولات و با بردن نشانگر ماوس برروی عنوان محصول، می‌توانید آیدی محصول را در مقابل شناسه مشاهده کنید. اگر این ویژگی را از شورت‌کد حذف کرده و یا مقدار آن را خالی بگذارید، به‌صورت پیشفرض، شناسه محصول فعلی جایگزین خواهد شد.
  • ویژگی class: کلاس‌های css اضافی که می‌خواهید به لینک اضافه شوند. (اختیاری)
  • ویژگی rel: تعیین مقدار ویژگی rel لینک (اختیاری)
  • ویژگی target: تعیین مقدار ویژگی target لینک (اختیاری)
  • عبارت «عنوان لینک»: عنوان لینک (اختیاری: در صورت خالی بودن، عبارت «لینک» ظاهر می‌شود.)

دفتر وودیجی در بخش وزارت خانه‌ها

برای مشاهده تنظیمات عمومی وودیجی، طبق توضیحات افزونه ووئین، به بخش دفتر وودیجی مراجعه کنید:

در این بخش، توضیحات هر گزینه در زیر آن نوشته شده است. در ادامه موارد مهم گفته می‌شود.

مشخص کردن لینک‌های وودیجی ریموت

شاید بخواهید علاوه‌بر استفاده از وودیجی ریموت، بتوانید لینک‌هایی را نیز در هاست دیگر یا هاست دانلود اصلی سایت قرار دهید. در این صورت جهت جلوگیری تغییر لینک، بایستی از بخش دفتر (تنظیمات) وودیجی، لینک وودیجی ریموت مورد نظر خود را در بخش «لیست ریموت‌ها» اضافه کنید.

محدودیت لینک‌ها

برای روند فروش آزاد، لینک‌ها می‌توانند محدودیت دانلود داشته باشند. بدین صورت که برای آن‌ها می‌توان تاریخ انقضا و تعداد دانلود تعیین کرد. بصورت پیشفرض بررسی تعداد دانلود وودیجی غیرفعال است که از بخش تنظیمات می‌توانید آن را فعال کنید. توجه داشته باشید که محدودیت لینک‌ها برای حالت فروش تکی بررسی نمی‌شوند.


این توضیحات در آینده کامل‌تر خواهند شد …

آموشز افزونه وودیجی، راهنمای کامل افزونه وودیجی، فروش دوره آموزشی در وودیجی

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

یه کلاسِ تعریف نشده ... فقط برای ارتباط کاری تلگرام پیام بدید ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک