تفاوت Opacity و Fill در فتوشاپ به همراه مثال

تفاوت Opacity و Fill در فتوشاپ به همراه مثال

شما می‌توانید در قسمت بالای پنل لایه‌ها، گزینه‌ی Opacity و همچنین Fill را که در زیر آن قرار دارد، مشاهده کنید. در حالت ساده، به نظر هردوی این گزینه‌ها عملکرد یکسانی داشته و هردویشان شفافیت لایه‌ی انتخابی را کم یا زیاد می‌کنند! اما طبیعتا این دو بایستی در جایی با یکدیگر تفاوت یا تفاوت‌هایی داشته باشند؛ اما چه تفاوتی؟!

پاسخ
اگر از Opacity برروی یک لایه استفاده کنید، درصورتی که آن لایه شامل استایل‌ (افکت یا FX) هایی در خود باشد، این تغییر Opacity برروی تمامی آنها نیز اعمال خواهد شد؛ اما اگر از Fill در چنین شرایطی استفاده کنید، تغییر فقط برروی خود لایه صورت گرفته و برروی استایل‌های آن تاثیری نخواهد داشت. به‌عبارتی ساده‌تر، Fill همان Opacity است؛ با این تفاوت که برروی استایل‌ها تاثیری ندارد.

مثال

یک سند با اندازه دلخواه ایجاد کرده و متنی درون آن بنویسید:

یک متن ساده در فتوشاپ

یک متن ساده در فتوشاپ

اکنون یک بار مقدار Opacity و بار دیگر مقدار Fill را برروی این لایه‌ی متنی کاهش دهید. یعنی بار اول مثلا Opacity را 50 و Fill را 100، سپس بار دیگر Fill را 50 و Opacity را 100 انتخاب کنید. نتیجه در هر دو حالت نیز به‌صورت زیر خواهد شد:

تفاوت نداشتن Opacity و Fill باهم

تفاوت نداشتن Opacity و Fill باهم

حالا هردو را به 100 تغییر داده و سپس یک استایل به متن اضافه کنید. برای مثال برروی لایه متنی دابل کلیک کرده و سپس برروی Stroke کلیک کنید تا تیک آن فعال شود. مقدار Stroke را برای مثال برروی 5 (با توجه به سایز نوشته) قرار دهید. رنگ آن را به‌رنگ متناسبی تغییر دهید. در نهایت نیز برروی OK کلیک کنید.

اختصاص یک استروک به متن

اختصاص یک استروک به متن

حاصل این کار چیزی به‌صورت زیر خواهد شد و اطراف متن یک دورگیری صورت خواهد گرفت:

استروک اختصاص داده شده به متن

استروک اختصاص داده شده به متن

همانطور که می‌بینید، زیر لایه‌ی متنی یک افکت اضافه شده است. حالا همان کاری که در بالا کردیم را دوباره انجام می‌دهیم؛ یعنی یک بار Opacity را کاهش و بار دیگر Fill را کاهش می‌دهیم تا نتیحه‌ی کار را مشاهده کنیم.

حاصل تغییر Opacity به‌صورت زیر خواهد بود:

نتیجه‌ی تغییر Opacity

نتیجه‌ی تغییر Opacity

اما حاصل تغییر Fill، به‌صورت زیر خواهد بود:

نتیجه‌ی تغییر Opacity

نتیجه‌ی تغییر Opacity

بنابراین برروی افکت‌ها تاثیری نگذاشته است!

تفاوت Opacity و Fill در فتوشاپ، فیل و اوپاسیتی در فتوشاپ چه تفاوتی باهم دارند؟، تفاوت Fill و Opacity در فتوشاپ به همراه مثال

برچسب‌ها:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

cp-codfk

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک