درباره سلاح آرپی‌جی (RPG) با توضیح آرپی‌جی-7

درباره سلاح آرپی‌جی (RPG) با توضیح آرپی‌جی-7
تعریف و مشخصات آرپی‌جی
آرپی‌جی (به روسی: ручной противотанковый гранатомёт و به‌اختصار РПГ به‌معنای نارنجک‌انداز ضدتانک دستی)، سلاحی است سرپر که از خاواده‌ی سلاح‌های ضدتانک دوش پرتاب و ساخت کشور اتحاد جماهیر شوروی می‌باشد؛ که در آن، راکتی با کلاهک حاوی مواد منفجره به سمت هدف شلیک می‌شود.
تعریف و مشخصات آرپی‌جی-7
آرپی‌جی-7 (به روسی: РПГ-7)، نوعی جنگ‌افزارِ دوش‌پرتاب َ ضدتانکِ بدون لگد است. این راکت‌انداز که موفق‌ترین نمونه بود، در سال 1961 تولید شد. همچنین این سلاح دارای دو نوع دستگاه نشانه‌روی مکانیکی (مگسک) و اپتیکی (دوربین) بوده؛ و دستگاه نشانه‌روی آن شامل علامت + و – برای هوای سرد و گرم می‌باشد. آرپی‌جی-7 معروف‌ترین سلاح از خانواده سلاح‌های ضدتانک آرپی‌جی است.
– مثبت +: در زمانی که دمای هوا بالای صفر باشد از داخل مگسک علامت را مثبت کرده و شلیک را آغاز می‌کنیم.
– منفی -: در زمانی که دمای هوا زیر صفر باشد یا باد شدید از روبرو بوزد از داخل مگسک علامت را منفی کرده و شلیک می‌کنیم. (در هوای زیر صفر به‌دلیل عدم عملکرد کامل خرج موشک و افت نسبی موشک باید کمی سلاح را بالاتر گرفت به همین دلیل منفی روی مگسک کمی ارتفاع بیشتری می‌گیرد)
بیشتر بدانید
اولین نمونه آرپی‌جی در جنگ جهانی دوم با عنوان آرپی‌جی-2 ساخته شده که طرح کلی آن به سلاح‌های ضد تانک آمریکایی بازوکا و آلمانی پانزرفاوست شباهت داشت. اما آرپی‌جی-7 موفق‌ترین نمونه آرپی‌جی‌ها بود؛ که اولین بار در سال 1961 تولید شد. جدیدترین مدل این سلاح هم آرپی‌جی-32 تولید سال 2010 روسیه است.

یکی از شرکت‌های آمریکایی در نمایشگاه IDEX-2011 نسخه مدرنتری از ار پی جی ۷ ساخت روسیه را به نمایش گذاشت؛ که‌ام کا ۷۷۷ نام دارد و دارای وزنی ۵و۳ کیلویی بدون موشک است؛ که از این نظر سبک‌تر از مدل روسی بوده و این به دلیل استفاده از الیاف کربن برای ساخت این سلاح می‌باشد.

مختصات آرپی‌جی-7

وزن کلی (کیسه راکت با سه عدد راکت) 9٫300 ک.گ
وزن دوربین 500 گرم
وزن موشک ضد تانک 2٫200 ک.گ
وزن کیسه حمل راکت بادو عدد راکت و متعلقات 7٫100 ک.گ
طول راکت کامل 95 س.م (مدل روسی)
92٫5 س.م (مدل ایرانی و کره‌ای)
طول راکت انداز 66 س.م
طول راکت بدون خرج باروتی 64 س.م
طول راکت کامل ۵/۹۲ س.م
برد نهایی (حداکثر) 900 – 1000 متر
برد مفید 500 متر
برد موثر 200 – 350 متر
کالیبر راکت‌انداز 40 م.م
کالیبر راکت 85 م.م
نواخت تیراندازی عملی با توجه به مهارت راکت انداز 2 – 4 تیر در دقیقه
سرعت اولیه 100 – 120 متر بر ثانیه
حداکثر سرعت راکت 300 متر بر ثانیه
تعداد خان بدون خان

مختصات دوربین آرپی‌جی-7

بزرگنمای 7/2 برابر
میدان دید دوربین در سمت 13 درجه
منطقه خطر عقب 30 متر
فاصله بین خطوط مجاور داخل دوربین (برد) 100 متر
فاصله خطوط مجاور داخل دوربین (سمت) 10 میلیم
تقسیمات برد 200 – 500 متر
تقسیمات در سمت +50 و -50 میلیم
قابلیت تنظیم دوربین از لحاظ برد و سمت 8 میلیم
ارتفاع دوربین 18 سانتی‌متر
طول دوربین با حافظ لاستیکی چشمی 14 سانتی‌متر
عرض دوربین 62 میلی‌متر
وزن دوربین 500 گرم
وزن دوربین با درپوش و متعلقات 950 گرم

ماموریت

 • ماموریت اصلی: تانک‌ها و ادوات ضرحی، خودروها
 • ماموریت فرعی: تجمع نفرات دشمن

خدمه

 • تیرانداز:
  انتخاب هدف و انهدام آن
 • کمک تیرانداز:
  موشک‌گذاری، حمایت از تیرانداز با سلاح انفرادی و حمل مهمات

انواع مهمات

 • موشک ضد ضرخ خودترکات روسی
 • موشک ضد نفر (شاملC4 و TNT)

حالات تیراندازی

 • ایستاده
 • نشسته
 • به زانو
 • درازکش

احتیاطات و نکات ایمنی

 • از سنگر یا پناهگاه مناسب استفاده شود
 • فاصله 15 متر پشت آن و صرفا جهت احتیاط، 30 متر در نظر گرفته شود
 • تکیه ندادن تیرانداز به سکو یا مانع
 • تیراندازی نکردن با موشک کثیف
 • نبود مانعی مثل سیم‌خاردار در مسیر تیراندازی
 • خودداری از دستکاری مهمات
 • خودداری از دست زدن به موشک عمل نکرده
 • باز کردن مقداری از دهان موقع شلیک جهت جلوگیری از فشار امواج صوتی

کاربرد سنگرهای بتونی

از آرپی‌جی به‌طور گسترده‌ای در نبردهایی چون جنگ ویتنام (توسط ویت‌کنگ‌ها و ارتش خلق ویتنام)، جنگ شوروی در افغانستان (توسط مجاهدین)، توسط استقلال‌طلبان آنگولا و نامیبیا (آفریقای جنوب غربی آن زمان) در جنگ با ارتش آفریقای جنوبی، در جنگ داخلی السالوادور (توسط مبارزان FMLN)، در جنگ ایران و عراق (توسط نظامیان نیروهای نظامی ایران) و نیز در سال‌های اخیر توسط استقلال طلبان چچنی در جنگ با روسیه، نیروهای ضد آمریکایی در عراق، ببرهای تامیل در سری‌لانکا و حزب‌الله لبنان استفاده شده‌است.

نحوه آماده‌سازی

برای آماده کردن این سلاح جهت شلیک می‌بایست ابتدا راکت را به خرج متصل کنیم در انتهای راکت زبانه ماشین‌کاری شده‌ای وجود دارد که با پیچاندن همانند پیچ و مهره راکت و خرج را به هم متصل می‌کند؛ در مرحله بعد باید راکت را درون پرتاب‌کننده قرار داد به‌طوری‌که از نوک پرتاب‌کننده راکت را وارد کرده و تا انتها وارد می‌کنیم، آن‌گاه راکت را در جهت خلاف عقربه‌های ساعت می‌چرخانیم تا در محل خود محکم شود، آرپی‌جی را بر دوش گذاشته سپس ضامن سر راکت را کشیده و جدا می‌کنیم و با بازکردن مگسک‌های پرتاب‌کننده که تاشونده هستند فاصله تا هدف را بر روی مگسک عقبی تنظیم می‌کنیم آنگاه با دقت هدف گرفته می‌شود.

عمل

بعد از فشردن ماشه آرپی‌جی، سلاح با حدود ۱ تا ۲ ثانیه مکث شلیک می‌کند؛ این سلاح به هنگام برخورد با هدف به صورت دو مرحله‌ای عمل می‌کند. ابتدا هدف را سوراخ کرده و با نفوذ به داخل مرحله دوم عمل کرده و منفجر می‌شود. از این رو برای انهدام اهداف مستحکم مانند سنگرهای بتنی و زره تانکها مناسب است. مدل‌های دیگری به نام آرپی‌جی ۹ و آرپی‌جی ۱۱ نیز وجود دارد که قدرت تخریب بیشتری دارند.

بخش‌های اصلی موشک‌انداز آرپی‌جی-7

 • لوله با سایت مکانیکی
 • قبضه، مسلح‌کننده و ضامن دستگاه ضارب
 • قبضه پشتی
 • روپوش لوله
 • خروجی شیپوری شکل

بخش‌های مختلف مهمات موشک‌انداز آرپی‌جی-7

 • سر راکت با خرج نفوذکننده گود و خرج تخریب
 • ماسوره
 • خرج پرواز
 • خرج پرتاب
 • پره‌ها

مراحل کار راکت انداز آرپی‌جی-7

راکت بوسیله خرج باروتی پرتاب می‌شود و پس از چند لحظه بعد از پرتاب خرج پرواز به کار میفتد و سرعت راکت را افزایش می‌دهد. در این هنگام پره‌ها باز شده و موجب تثبیت پرواز راکت می‌شود. بعد از برخورد با هدف زره‌ای، خرج نفوذکننده فعال شده و با ایجاد منطقه متمرکز گازهای داغ موجب ذوب شدن زره می‌گردد؛ و پس از نفذ راکت به درون ذره خرج تخریب با انفجار خود موجب تخریب زره پوش می‌گردد. (در هنگام شلیک راکت وجود نفرات در پشت تیرانداز در فاصله زیر ۳۰ متر برای افراد بسیار خطرناک است)

جهت قرار دادن راکت در هیچ زمانی قسمت انتهای موشک انداز را روی زمین قرار نداده زیرا با قرار دادن موشک امکان شلیک وجود دارد طرز قرار دادن راکت در موشک انداز: ۱ – دست راست را از آرنج شکسته یعنی به صورت L و با دست چپ راکت را گرفته و آن را به داخل موشک انداز قرار می‌دهیم در ضمن سر موشک انداز هرگز به سمت زمین نباشد.

طرز کار راکت آرپی‌جی-7

بعد از ضربه‌زدن سوزن بر روی چاشنی، خرج باروتی پرتاب به کار افتاده و با تولید گازهایی که در نتیجه اشتعال باروت سریع‌سوز خرج پرتاب تولید می‌گردد. راکت با سرعت اولیه ۱۲۰ متر در ثانیه به بیرون از راکت انداز پرتاب می‌شود. پس از خارج‌شدن راکت از لوله راکت‌انداز پرّه‌های دم راکت باز شده و با ایجاد حرکت دورانی موجب تثبیت حرکت راکت می‌گردد. پس از پرتاب ماسوره خرج پرواز به صورت خودکار فعّال شده و در فاصله‌ای که برای تیرانداز بی‌خطر باشد خرج پرواز را به کار می‌اندازد. در نتیجه خروج گازهای خرج پرواز سرعت راکت افزایش یافته و به حدود ۳۰۰ متر در ثانیه می‌رسد. در لحظه اصابت به هدف، ماسورهٔ راکت موجب تولید الکتریسیته شده و خرج نفوذکننده را فعّال می‌نماید سپس موجب انفجار خرج تخریب می‌گردد.

ایمنی راکت آرپی‌جی-7

جهت افزایش ایمنی راکت در صورت اصابت نکردن به هدف ماسوره سلاح به گونه‌ای طراحی شده‌است که به‌طور خودکار پس از ۶ الی ۸ ثانیه راکت را به‌طور خودکار منهدم می‌نماید.

برچسب‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

cp-codfk

نظرات ثبت شده ۱ دیدگاه

  1. Tamim کاربر مهمان گفت:

   اگر آر پی جی بعد از انداخت به قسمتی اصابت کنه و منفجر نشود آیا خطر بعدی دارد

   12
توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک