درباره سلاح پی‌کا (PK)

درباره سلاح پی‌کا (PK)
تعریف و مشخصات پی‌کا
پی‌کا (به روسی: Пулемёт Калашникова و به اختصار ПК، به‌معنی تیربار کلاشینکوف) که طراحی آن براساس تفنگ معروف کلاشینکف صورت گرفته است، تیرباری چندمنظوره، ساخت کشور اتحاد جماهیر شوروی توسط میخائیل کلاشینکف در سال 1965 معرفی و به‌کار گرفته‌شد. تغذیه‌ی این سلاح توسط نوارهای 25 فشنگی انجام می‌شود؛ که البته می‌توان آنها را به‌یکدیگر متصل کرده در جعبه‌های مخصوص حمل نوار فشنگ با ظرفیت 100، 200 و 250 عددی قرار داد.
جالب است بدانید
پی‌کا به عنوان جانشینی برای تیربار متوسط گرینوف (گرینف) و تیربار سبک آرپی‌دی وارد ارتش شوروی شد؛ و با توجه به شباهتش به تیربار گرینوف در ایران به نام گرینوف نیز معروف شد که البته اشتباه است.
بیشتر بدانید

این سلاح از موفق‌ترین مسلسل‌های دنیا بوده که هنوز هم به عنوان تیربار خط مقدم پیاده‌نظام و سلاح خودروهای رزمی در نیروهای مسلح روسیه استفاده می‌شود و به بسیاری از کشورهای دیگر دنیا نیز صادر شده و در برخی از این کشورها تولید می‌شود.

تعداد کل پی‌کاهای تولیدشده بیش از یک میلیون قبضه برآورد می‌شود. بقاپذیری بالا، حساسیت کم نسبت به عوامل محیطی همچون گردوغبار، قیمت ارزان، وزن سبک از امتیازهای این تیربار نسبت تیربارهای معروف هم‌رده خود است که آن را سلاحی مناسب برای جنگ‌های چریکی و نامتقارن و همچنین استفاده به عنوان یک تیربار سبک و تفنگ اتوماتیک جوخه می‌سازد. هرچند نواخت تیر، قابلیت آتش مستمر و دقت آن در مقایسه با تیربارهای مشابه غربی همچون ام‌ژ۳ آلمانی و اف‌ان ام‌آژ بلژیکی پائین‌تر است.

ورود به تجهیزات دفاعی ایران

نخستین آشنایی نیروهای مسلح ایران با این سلاح مربوط به زمان جنگ ایران و عراق بوده‌است. جایی‌که کشور شوروی در راستای کمک‌های شوروی به عراق در جنگ ایران و عراق، اقدام به فروش نفربرهای زرهی بی‌ام‌پی-۱ به ارتش عراق کرد. بر روی این نفربرها مسلسل پی‌کا نصب شده بود و بعد از به غنیمت گرفته شدن تعدادی از این نفربرها توسط نیروهای ایرانی، ایران با این مسلسل آشنایی پیدا کرد. پیش از آن تعداد کمی از تیربارهای گرینوف که تیربار متوسط اصلی شوروی قبل از تولید پی‌کا بود، در نیروهای مسلح ایران موجود بود و به همین جهت پی‌کا هم به گرینوف معروف شد. در دوران جنگ با توجه به نیاز ایران به اسلحه و توقف خط تولید تیربار ژ۳ به دلیل عدم همکاری آلمانی‌ها، ایران به خرید سلاح روی آورده و سلاح‌های روسی از جمله تیربار پی‌کا با توجه به فراوانی، قیمت پائین و استفاده و نگهداری آسان بهترین انتخاب بودند. بعد از پایان جنگ، سازمان دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اقدام به بررسی عملکرد و قابلیت‌های این مسلسل نمود و آن را مناسب جهت بکارگیری در نیروهای پیاده ایران دانست. از این رو در سالهای بعد اقدام به خریداری چند محموله از این سلاح جهت استفاده در نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی زمینی سپاه پاسداران و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران نمود. این سلاح هم‌اکنون نیز یکی از سلاح‌های عملیاتی یگان‌های پیاده نیروهای نظامی ایران می‌باشد و در کنار تیربار ام‌ژ۳ به عنوان دو تیربار کاربرد عمومی اصلی نیروهای مسلح ایران استفاده می‌شود.

مختصات پی‌کا (PK)

وزن سلاح 9 ک.گ (مدل اولیه)
7٫5 ک.گ (مدل پ‌کاام)
طول سلاح 1203 م.م (مدل اولیه)
1192 م.م (مدل پی‌کاام)
1098 م.م (مدل پی‌کاتی)
طول لوله 605 م.م
برد نهایی (حداکثر) 3800 – 4000 متر
برد مفید 1000 متر (مدل اولیه و پی‌کاام)
1500 متر (مدل پی‌کاتی)
طول پوکه 54 م.م
کالیبر 7.62 × 54 mmR
R: طول زه پوکه است
انواع جعبه خشاب‌های استاندارد 50، 70، 100، 200 و 250
نواخت تیر علمی 650 – 800 تیر بر دقیقه (با توجه به مدل)
650 تیر بر دقیقه (مدل اولیه و پی‌کاام)
700 – 800 تیر بر دقیقه (مدل پی‌کاتی)
نواخت تیر عملی 250 تیر بر دقیقه (در برخی منابع 100 -150)
سرعت اولیه 825 متر بر دقیقه (مدل اولیه و پی‌کاام)
855 متر بر ثانیه (مدل پی‌کاتی)
تعداد خان 4 عدد
گردش خان از چپ به راست

ماموریت

 • ماموریت اصلی: علیه نفرات و تجمعات دشمن
 • ماموریت فرعی: ساقط کردن اهداف هوایی کمتر از 1000 (هواپیمای آپاچی قدیم)

محاسن و معایب

محاسن:

 • نوار پر کن دستی
 • دارای لوله پیک قدیمی
 • دارای سه پایه
 • وزن سبک

معایب:

 • دستگاه شکننده
  دستگیره آلات متجرکه ماشه ضعیف و شکننده
 • پچ بودن بیشتر قطعات
 • تشعت تیر
 • گرد و خاک زیاد

سوراخ‌های زیر سیلندر گاز

پی‌کا مقاومت بالایی در برابر گرد و غبار باروت و یا کثیفی میدان نبرد دارد. پی‌کا روی سیلند گاز زیر لوله سلاح، دارای سوراخ‌هایی برای تخلیه‌ی گاز باروت شلیک شده است؛ تعداد این سوراخ‌ها دو عدد می‌باشد و سه وضعیت برای تنظیم آنها وجود دارد.

 • وضعیت یک (سلاح تمیز و نظافت دقیقی دارد): هردو سوراخ باز است.
 • وضعیت دو (سلاح نسبتا کار کرده): یک سوراخ باز و یک سوراخ بسته است.
 • وضعیت سه (سلاح کثیف): هردوسوراخ بسته است.

انواع پی‌کا

این سلاح دارای مدل‌های گوناگون شامل قابل حمل توسط سرباز، قابل نصب بر روی هلیکوپتر و قابل نصب بر روی خودروهای رزمی زرهی است.

 • پی‌کاام (تیربار مدرن کلاشنیکف) (به روسی: ПК Модернизированный به اختصارPKM) مدل کنونی و نسخهٔ بهبودیافته و سبک‌تر پی‌کا با وزن خالی ۷٫۵ کیلوگرم که از سال ۱۹۶۹ تولید می‌شود.
 • پی‌کاام‌اس (تیربار مدرن سوارشونده کلاشنیکف) (به روسی: ПКМ Станковый به اختصارPKMS) مدل سنگین‌تر برای نصب بر روی سه‌پایه با وزن ۱۲ کیلوگرم
 • پی‌کاام‌اس‌ان (تیربار مدرن سوارشونده دید در شب کلاشنیکف) (به روسی: ПКМС Ночной به اختصارPKMSN) یک مدل مخصوص از نوع سوارشونده بر روی سه‌تایه با قابلیت نصب دوربین دید در شب
 • پی‌کاتی (تیربار تانک) (به روسی: ПК Танковый به اختصارPKT) مدل مخصوص نصب بر روی تانک و خودروهای زرهی دیگر
  PK Pecheneg جدیدترین مدل پ‌کا که در سال ۱۹۹۹ به عنوان سلاح اتوماتیک جوخه طراحی شد. در این مدل نیازی به تعویض پیاپی لوله نیست و امکان آتش مستمر بیشتری برای پیاده‌نظام فراهم می‌شود.
برچسب‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

cp-codfk

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک