کراش چیست؟ کراش کیه؟ رو کسی کراش داشتن یعنی چی؟

کراش چیست؟ کراش کیه؟ رو کسی کراش داشتن یعنی چی؟

کراش چیه؟ رو کسی کراش داشتن یعنی چی؟!


ممکنه اشخاصی به شما بگن که رو فلان کس کراش دارن! و یا اینکه فلانی کراش اونا هستش! اما منظورشون چیه؟! جدا از این، چطور میشه هم رو یه شخصی کراش داشت و هم اون شخص خودش کراش باشه؟! خب تو این مطلب می‌خوایم در مورد این موضوع مفصل حرف بزنیم. 🙂

پاسخ لغوی

منظور از کراشی که تو این مطلب گفته شده، واژه‌ی crush (باتلفظ: /krəSH/) تو زبان انگلیسی هستش؛ که البته نباید اونو با واژه‌ی Crash (کرَش) اشتباه بگیرید!

کراش در لغت، بامعانی مختلفی برای کاربرد فعل به‌کار برده میشه:
خرد کردن، له شدن، پیروز شدن بر، خرد شدن، فشردن، چلاندن، با صدا شکستن، شکست دادن، فشار آوردن
اما این واژه، در معنای اسمی هم کاربرد داره و گوگل ترنسلیت، کاربرد اسمی اون رو این‌چنین توصیف می‌کنه:

  • جمعیت زیادی که از نزدیک به‌هم فشار می‌آورند؛ به‌خصوص در یک فضای بسته‌ای مثل داخل اتاق، سالن و یا مترو!
  • یک شیفتگی مختصر (کوتاه‌مدت) اما شدید برای شخصی، به‌خصوص کسی که نمی‌تونه به اون‌چه که می‌خواد دست پیدا کنه و بهش برسه!

تو زبان انگلیسی «I have a crush on you» به‌معنای اینه که من روی تو کراش دارم! در اینجا کراش یه اسم هستش! تو زبان فارسی ممکنه بگیم «فلانی به این حرفا کراش نمی‌کنه!»، یعنی اینکه شخص توجه و علاقه‌ای به این حرفا نداره!

بنابراین کراش برای خودش معانی و کاربردهایی داره؛ ولی این واژه تو اصطلاح عامیانه و به نقل از ویکی‌پدیا، به عشق توله سگی (Puppy love) معروفه! که یه اصطلاح عامیانه برای داشتن احساس رمانتیک و یا عشق افلاطونی هستش؛ که اغلب تو دوران کودکی و سن بلوغ به‌وجود میاد!

کراش داشتن (کراش زدن/کراش کردن)

اما بیاید از اینا بگذریم و به چیزی که کراش این روزها تو دنیا و فضای مجازی مد شده بپردازیم. اول به تصویر زیر دقت کنید:

شاید با نگاه به این تصویر، فکر کنید کراش یعنی اینکه یه نفر، عاشق یه نفر دیگه بشه! اما نه اصلا اینطور نیست!

تعریف
اگه بخوام تو یه جمله ساده بهتون بگم کراش داشتن رو کسی یعنی چی، یعنی اینکه به اون شخص علاقه‌مندید و ازش خوشتون میاد؛ که این علاقه‌مندی و دوست داشتن، دلایل مختلفی می‌تونه داشته باشه. ولی خب هر کراش داشتنی، علاقه‌ی بیش از حد و عشقی آتشین نیست؛ کراش داشتن می‌تونه دوستانه، تحسین برانگیز، هیجانی و البته تو برخی موارد هم عاشقانه باشه! تو بالا هم گفتیم که گوگل معنای اسمی این واژه رو، «یک شیفتگی مختصر اما شدید برای شخصی»، تعریف کرده و معمولا این شیفتگی برای کسی پیش میاد که نمیتونه به خواستش برسه؛ برفرض داخل یک فیلمی، از یه بازیگری خوشش میاد و روش کراش پیدا میکنه.

گفتیم که هر کراش داشتنی، به‌‌معنی داشتن یه علاقه‌ی بیش از حد و عشقی آتشین نیست؛ اما به‌معنی این هستش که کسی رو عمیقا و از ته دل دوست داشت باشید. حالا مشکل اینجاست که این دوست داشتن رو نمی‌تونید ابراز کنید و این مسئله درون شما مخفی می‌مونه! احتمالا کسی رو دوست دارید که هیچ علاقه‌ای به شما نداره و مدام رنجی می‌کشید که با احساس ناامیدی، یاس و افسردگی همراهه! حالا وقتی که یقین پیدا می‌کنید اون شخص، دقیقا همون شخص مورد نظر شماست، این احساسات قوت بیشتری می‌گیرند.

بیشتر آدما به امید اینکه یه روزی بتونن به هرقیمتی و هرطور که شده به محبوب خودشون برسند، زندگی خودشون رو ادامه میدن. اما حقیقتشو بخواین، اکثر اینا امیدهای واهی هستن! در نتیجه آدما تو چنین شرایطی، احساس ناکامی بهشون دست میده. البته توجه داشته باشید که وقتی محبوب از کراش داشتن طرف رو خودش باخبر میشه، در چنین شرایطی دیگه نمیشه گفت فلان کس رو فلانی کراش داره! چون گفتیم کراش یک حس مخفی هست!

انواع کراش داشتن

در بالا گفتیم که هر کراش داشتنی، علاقه‌ی بیش از حد و عشقی آتشین نیست! و این کراش داشتن می‌تونه دوستانه، تحسین بر انگیز، هیجانی و تو برخی موارد هم عاشقانه باشه! اما حالا قصد داریم تا به تک تک اینا بپردازیم 🙂

کراش دوستانه

تو این حالت، فردی مورد نظر رو فقط در حد تعاملات روزانه و در مقام یه دوست صمیمی می‌خوایم؛ ولی ممکنه به‌خاطر غرورمون و یا موقعیتو جایگاه متفاوتی که داریم، لزومی نبینیم تا این علاقه رو بهش بگیم؛ بنابراین در چنین شرایطی، ما روی شخص مورد نظر کراش داریم و البته کراش دوستانه! این کراش برای مثال میتونه روی همکار، همکلاسی و یا استاد اتفاق بیفته.

کراش از روی تحسین

این نوع کراش زمانی اتفاق میفته که از یک شخص، برای خودمون بت بسازیم! احساسات پرشوری نسبت به اون و کارهاش پیدا می‌کنیم که شاید گاهی به‌خاطر پرشور و شوق بودنشون، با احساسات عاشقانه اشتباه گرفته بشند! احساس ترس آمیخته به احترام در حضور کسی که کارای خارق‌العاده‌ای انجام میده، یا درس‌های ارزشمندی به شما یاد میده، کاملا طبیعی هستش! این نوع کراش معمولا روی افراد مشهور مثل بازیگران و خوانندگان رخ میده!

بهتره در مورد این احساسات، اجازه بدید تا کمی زمان ببره و بعد به‌طوری جدی دربارشون فکر کنید. معمولا اگه با کراشی که اونو تحسین می‌کنید، مدت بیشتری وقت بگذرونید، درس‌ها و نکات زیادی ازش یاد می‌گیرید و به‌تدریج حس می‌کنید که باهاش برابرید؛ سپس اون شیدایی دیوانه‌واری که فکر می‌کردید کراشه، کم کم از جوش و خروش میفته و دیگه اون شکوه تحسین‌برانگیز اولیه‌ی خودش رو از دست میده. البته اینم بگم که همیشه هم ممکنه اینطور نشه و شما به‌خاطر اینکه با همنشینی با اون شخص تونستید به نقاط بالاتری برسید، اون رو بیشتر از قبل مورد تحسین قرار بدید و کراش داشتن شما بیشتر هم بشه! 😀

کراش هیجانی (موقت)

عشق تو نگاه اول، جذب شدن به خصوصیات ظاهری و  زیبایی یک شخصی که ازش هیچ شناختی ندارید، دیدن یه حرکت باحال و خفن از فلانی و …، از نوع کراش هیجانی به حساب میان که معمولا موقت هستند؛ و البته طول مدتشون، به شخصیت خود افراد هم بستگی داره و ممکنه زمان بسیار زیادی هم بگذره و همچنان ادامه داشته باشند. اما مسئله اینجاست که این نوع کراش در اثر تحریک احساسات هیجانی ما به‌وجود میاد.

بنابراین به‌طور معمول تو این نوع کراش که هیجان فرد تحریک شده، وقتی فرد جذاب دور و از دسترس خارج بشه، کراش معمولا بسیار زود سرد شده و از بین میره؛ اما برای برخی هم ممکنه ماه‌ها طول بکشه و علتش اینه که تب و تاب این نوع کراش بالا هستش. فقط کافیه اندکی زمان بگذره و شخص خودش رو درگیر مسائل دیگه کنه.

کراش عاشقانه

معمولا وقتی حرف از کراش داشتن رو کسی به وسط میاد، همه فکر می‌کنند که باید حتما از نوع عاشقانه باشه و حتما بین دو جنس مخالف! اینطور شده که بیشتر اشخاص اطلاعی ندارند که کراش انواع مختلفی هم داره!

کراش داشتن عاشقانه همون چیزیه که تمامی قلب و ذهن فرد رو به خودش مشغول میکنه. در واقع کراش رو برای دوستی نمی‌خواد، هدف رو صرفا به‌خاطر موفقیت‌ها و یا جایگاهی که داره تحسین نمی‌کنه، هیجانی و زودگذر هم نیست! در چنین شرایطی همیشه با دیدن کراش خود، نشانه‌ها و حالات فردی که عاشثق شده رو نشون میدیم؛ یعنی ضربان قلب بالا میره و تو آرزوی صحبت کردن، بوسیدن و در آغوش گرفتن کراش خود هستیم!

همچنین بهتره بدونید که احتمال لو رفتن کراش عاشقانه از بقیه کراش‌ها بالاتره! (چون خودشو بیشتر نشون میده)

تفاوت کراش و عاشقی!

به هیچ وجه کراش یکی از زیرمجموعه‌های عشق نیست! کراش عاشقانه در واقع چیزی شبیه به عشق یک طرفه است و آن‌هم به‌شرط بی‌خبر بودن معشوق از این احساس که اگر باخبر شود، دیگر نمی‌توان برای آن از اصطلاح کراش بهره برد! بنابراین در کراش، یک طرف عاشق است که مخفیانه عشق می‌ورزد و کاری با طرف معشوق نداریم که آیا او هم عاشق است یا خیر؛ مهم بی‌خبری معشوق از عشق عاشق است. پس کراش عاشقانه، یعنی بی‌خبری معشوق از عشق عاشق!

شاید بتوان گفت که کراش داشتن همان Like است؛ که هنوز به Love نرسیده! یا شاید بتوان گفت که عشق در مراحل اولیه می‌باشد که هنوز به فرآیند کامل خود نرسیده است.

حتما تو استفاده از این اصطلاح دقت کنید؛ کراش داشتن یه چیز مخفی هستش و اگه کسی که روش کراش دارید ازش با خبر بشه، اون دیگه کراش حساب نمیشه! شما نمی‌تونید به دوست دختر و دوست پسر، همسر و هرمخاطبی بگید که روش کراش دارید! اینا از حس شما با خبر هستند و کراش داشتن رو کسی هم با علاقه داشتن بهش فرق داره!

نشانه‌های کراش داشتن

  • توجه بیشتر به خود
  • خجالتی شدن
  • مزه پرداندن
  • جلب توجه کردن
  • غمگین شدن

اگه کراش ایناییه که گفتیم، اون موقه پس رل و رل زدن چیه؟! برای اطلاع از این مورد هم روی اینجا کلیک کنید. 🙂

برچسب‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

cp-codfk

نظرات ثبت شده 12 دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک