سلاح خودکار و نیمه خودکار چیست؟!

سلاح خودکار و نیمه خودکار چیست؟!

سلاح‌ها از یک جنبه، به دو دسته‌ی خودکار (اتوماتیک) و نیمه خودکار (نیمه اتوماتیک) تقسیم می‌شوند.

سلاح‌های خودکار

 • سلاح‌های خودکار، انواعی از سلاح‌های گرم هستند که تا وقتی ماشه‌ی آن‌ها فشرده شده‌باشد، به شلیک ادامه می‌دهند.
 • مسلسل‌ها از معروف‌ترین سلاح‌های خودکار هستند.
 • گاهی بعضی از سلاح‌های کمری مانند کلت ام۱۹۱۱ را «اتوماتیک» یا خودکار می‌نامند؛ که دقیق نیست و این سلاح‌ها را باید نیم اتوماتیک نامید.

سلاح‌های نیمه خودکار

 • تفنگ نیمه‌خودکار یا سلاح نیمه‌خودکار (به انگلیسی: Semi-automatic rifle) نوعی سلاح گرم است که در آن، با هربار چکاندن ماشه، فقط و فقط یک تیر شلیک می‌شود. مسلح شدن در این سلاح‌ها به صورت خودکار توسط گاز باروت فشنگ شلیک شده به گونه‌ی مستقیم یا نامستقیم انجام می‌شود.
 • تفنگ ام-یک و کلت از نمونه‌های مشهور سلاح نیمه‌خودکار هستند. برخی از سلاح‌ها مانند ژ-۳ و کلاشنیکف را می‌توان هم به صورت نیمه خودکار و هم به صورت خودکار بکار گرفت. این گونه تفنگ‌ها معمولاً دارای اهرمی هستند که وضعیت خودکار یا نیمه‌خودکار را با آن می‌توان برگزید.
سلاح خودکار چیست؟!، تفنگ خودکار چیست؟!، سلاح اتوماتیک چیست؟!، تفنگ اتوماتیک چیست؟!، سلاح نیمه خودکار چیست؟!، تفنگ نیمه خودکار چیست؟!، سلاح نیمه اتوماتیک چیست؟!، تفنگ نیمه اتوماتیک چیست؟!، سلاح خودکار به انگلیسی چی میشه؟!، سلاح نیمه خودکار به انلگیسی چی میشه؟!، Semi-automatic rifle چیست؟!، اصلاحات تفنگ، جنگ افزار شناسی، انواع سلاح را نام ببرید، انواع مختلف سلاح، انواع تفنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

cp-codfk

نظرات ثبت شده ۱ دیدگاه

  1. صمصامی کاربر مهمان گفت:

   با تشکر
   توضیحات خلاصه گویا و کافی هستند

   20
توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک