تبلیغات

آموزش حذف پارتیشن اضافه از فلش و تبدیل آن به یک پارتیشن

آموزش حذف پارتیشن اضافه از فلش و تبدیل آن به یک پارتیشن

ممکن است پس از استفاده از نرم‌افزارهایی همچون Rufus جهت بوتیبل کردن فلش مموری مثلا برای نصب ویندوز، با مشکل تبدیل حافظه فلش به دو پارتیشن یا بخش جدا از هم روبرو شده باشید؛ که باعث خواهد شد یکی از آنها حجم بسیار زیادی داشته و دیگری که با عنوان EFI شناخته می‌‍شود، حجمی برابر با 2 تا 4 مگابایت را به خود اختصاص دهد. در نهایت نیز احتمالا برای حذف پارتیشن اضافی، اقدام به فرمت فلش کنید؛ اما این کار باعث حل مشکل نخواهد شد! این مشکل حتی از طریق ابزار پیشرفته‌ی Disk Manager نیز قابل رفع نیست.

اما نگران نباشید! چراکه در ادامه، روند حل این مشکل را خواهیم گفت.

هشدار
مراحل زیر را به‌دقت انجام دهید؛ چراکه ممکن است با کوچک‌ترین اشتباهی، اطلاعات مربوط به حافظه‌ی اصلی خود را از دست بدهید.

مراحل کار

 1. بایستی پنجره‌ی CMD را در حالت ادمین باز کنید. بنابراین از منوی استارت ویندوز، عبارت Command Prompt را جستجو کرده و برروی آن که آیکون سیاه‌رنگی دارد، راست کلیک و سپس گزینه‌ی Run as administrator را انتخاب کنید.
 2. در پنجره‌ی باز شده، دستور زیر را تایپ کرده و Enter بزنید.

 3. پس از نمایان شدن عبارت DISKPART>، دستور زیر را وارد کرده و Enter بزنید.

  این دستور، لیست دیسک‌ها را برایتان نمایش می‌دهد.

  لیست دیسک‌ها یا همان حافظه‌ها، ممکن است شامل انواع مختلفی باشد. مثلا حافظه‌ی SSD دستگاه شما، یا حافظه‌ی SATA، IDE و در نتیجه USB که طبیعتا ما نیز به آن نیاز داریم؛ همچنین حجم حافظه‌ها، مقابل آنها مشخص شده و نام آنها نیز از Disk 0 شروع شده و به Disk 1 و … می‌رسد. اگر سیستم شما شامل یک حافظه‌ی SSD نیز باشد، طبیعتا Disk 0 و Disk 1 به حافظه‌ی سیستم اختصاص خواهد یافت و Disk 3 مربوط به حافظه‌ی فلش خواهد شد؛ اما در تصویر بالا همانطور که می‌بینید، چون تنها دو حافظه وجود دارد، بنابراین Disk 2 همان فلش مموری می‌باشد؛ که البته از حجم آن نیز می‌توان متوجه قضیه شد.

 4. حال بایستی دیسک مورد نظر را انتخاب کنید. در اینجا چون Disk 1 فلش مموری است، آن را با دستور زیر انتخاب می‌کنیم. بنابراین این دستور را نوشته و Enter را بزنید. حتما دیسک صحیح را انتخاب کنید.

 5. دستور زیر را پس از انتخاب شدن دیسک بنویسید. این دستور، موجب حذف پارتیشن خواهد شد.

 6. حالا نوبت ایجاد پارتیشن است! از آنجایی که دستور قبلی پارتیشن‌های فلش مموری را پاک کرد، دستور زیر نیز موجب ایجاد پارتیشن اصلی برروی فلش مموری شده و کل حافظه را به آن اختصاص می‌دهد.

  اگر این دستور با موفقیت اجرا شود، پیام DiskPart succeeded in creating the specified partition به شما نمایش داده خواهد شد.

 7. به This PC یا همان My Computer رفته و برروی فلش مموری که احتمالا عبارت Removable Disk برروی آن نوشته شده است، دوبار کلیک کنید؛ تا وارد آن شوید. اما چون پارتیشن تازه ایجاد شده، پیامی مبنابر درخواست فرمت درایو از شما خواسته می‌شود؛ که بایستی برروی Format disk کلیک کنید.

اکنون دیگر مشکل شما حل شده است. موفق باشید.

مشکل روفوز برای تبدیل فلش به دو پارتیشن، مشکل دو تا شدن فلش در ویندوز، مشکل دو بخشی شدن فلش، چرا فلش من دو تا شده است، حل مشکل دوتا شدن فلش در ویندوز، چگونه مشکل دوتایی بودن فلش مموری را حل کنیم، فلش من دوتا شده چرا آخه

برچسب‌ها:, ,

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

علاقه‌مند به اشتراک‌گذاری اطلاعات در هر زمینه‌ای که امکانش باشه 🙃

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده 7 دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک