پسوند دامنه xyz چیست؟!

پسوند دامنه xyz چیست؟!

xyz که مخفف هیچ عبارتی نبوده و همانطور که از ظاهرش پیداست، شامل سه حرف انتهایی از الفبای زبان انگلیسی می‌باشد، یک پسوند دامنه‌ی سطح بالا است که توسط ICCAN ارائه شده و در 2 ژوئن 2014 در دسترس عموم قرار گرفته است. XYZ.COM و CentralNic نیز ثبت کننده­‌های این نوع از پسوند دامنه هستند.

تعداد دامنه‌های ثبت شده در xyz در نوامبر سال 2015، به 1.5 میلیون عدد رسید؛ که شاید محبوبیت آن، تا حدودی به خاطر استفاده‌ی گوگل از دامنه‌ی abc.xyz برای وب‌سایت شرکت Alphabet Inc به دست آمد. اما با این حال، برخی از جمله ثبت‌نام کننده‌ی دامنه‌ی VeriSign، ادعا کرده‌اند که احتمالا سیستم ثبت‌نام کننده‌ی این پسوند، صدها هزار دامنه را برخلاف میل مشتری، در حساب کاربری آنها قرار داده است.

از ژانویه‌ی 2016، xyz در جایگاه ششمین نام پسوند دامنه‌ی ثبت شده و از ژوئن 2015 نیز در رتبه‌ی چهارم و پس از پسوندهای .net، .com و .org قرار گرفت.

در اوایل ژوئن 2017 نیز .xyz، کلاس 1.111B برای پسوند دامنه‌های .xyz راه اندازی شد؛ که پسوند دامنه‌های ارزان قیمت با 0.99 دلار در سال بوده و با همان قیمت نیز تمدید می‌شوند. آنها ترکیب عددی 6 رقمی، 7 رقمی، 8 رقمی و 9 رقمی بین 000000.xyz تا 999999999.xyz برای xyz هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

cp-codfk

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک