ایسگا کردن یعنی چی؟! ایستگاه کردن؟!

ایسگا کردن یعنی چی؟! ایستگاه کردن؟!

به هنگام چت کردن، ممکن است طرف مقابل برگشته و به شما بگوید: «ایسگا کردی مارو؟» و جملاتی از این قبیل. اما سوال این است که مفهوم این واژه چیست و از چه چیزی نشئت گرفته است؟!

ایسگا کردن، نوعی از سرکار گذاشتن است؛ اما نه سرکار گذاشتن عادی! بلکه این واژه، بیشتر به اصطلاح «گرفتی مارو؟» شباهت داشته و اندکی مفهوم «سرکار گذاشتن» را نیز به یدک می‌کشد و در کل، بین این دو مفهوم معلق است. همچنین منظور از ایسگا، که همان ایستگاه بوده و به شکل محاوره، اینگونه نوشته می‌شود؛ اما حالا سوال این است که چرا ایستگاه؟!

همانطور که می‌دانید، ایستگاه محلی برای ایستادن و توقف کردن است. شما مدتی را به انتظار می‌مانید تا برای مثال، اتوبوس یا مترو از راه رسیده و سوار آن شوید. با این حساب، اگر شخصی را ایستگاه کنیم، یعنی آن شخص جایگاهی برای ایستادن و توقف کردن خواهد شد؟! 😐 خب البته که نه 😀

در واقع شاید بتوان گفت که به هنگام ایستگاه شدن، از آنجایی که ایستگاه جایگاهی برای انتظار بوده و همچنین تردد انواع و اقسام ماشین‌ها و آدم‌ها می‌باشد، آن شخص ایستگاه شده نیز بازیچه‌‍ای برای دست انداختن و اوسکل کردن با انواع و اقسام چیزهای مختلف می‌شود و این مدتی که در این حالت است، ایستگاه شده است!

بنابراین
ایسگا کردن علاوه بر مفهوم «گرفتی مارو» و «سرکار گذاشتن»، مفاهیم دیگری از جمله «بازیچه کردن»، «دست انداختن» و «اوسکل کردن» را نیز شامل می‌شود و کاربرد آن بیشتر به هنگام چت کردن بوده و عبارتی رسمی نمی‌باشد که بتوان برای همه از آن استفاده کرد و احتمالا نیز اگر صمیمیتی وجود نداشته باشد، یک توهین نیز تلقی شود. همچنین این کار، بیشتر جنبه‌ی شوخی کردن و مسخره بازی و به عبارتی اذیت کردن جهت شوخی و خنده را دارد.
همچنین این اصطلاح، یک واژه‌ی من درآوردی بین مردم بوده و جایگاهی در ادبیات رسمی ندارد.
همچنین بدانید
در کنار ایسگا کردن، اصطلاح «ایسگاتو گرفت» نیز وجود دارد که اگر در مورد شخصی به کار رود، بیشتر به معنی معطل کردن او برای انجام کار دیگری می‌باشد. مثلا:
– عزیزم ایسگاتو گرفته دو ساعته اوسکلی
– ایسگاشو بگیر تا برم تو اتاق برگردم
بنابراین گرفتن ایسگای یک نفر، علاوه بر معنی اوسکل کردن و دست انداختن؛ به معنی معطل کردن او همانند ایستگاه بوده و هدف از معطل کردن، انجام کار دیگری است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

cp-codfk

نظرات ثبت شده 9 دیدگاه

  1. ارمی کاربر مهمان گفت:

   سلام شما خیلی راحت میتونستی بگی معنیش اوسکل کردنه دیگه اینقدر هم توضیح نمیدادی

   5918
   1. هادی اکبرزاده مدیر سایت گفت:

    سلام دوست عزیز. این مطلبه نه دیکشنری و بایستی به صورت مفصل نوشته بشه. همچنین با نوشتن یه خط مطلب توی گوگل تاثیری نداره

   2. جان کاربر مهمان گفت:

    ایسگاش کردی؟

    31
  2. نازی ام کاربر مهمان گفت:

   کار همیشگی منه??

   2227
   1. هادی اکبرزاده مدیر سایت گفت:

    به امید موفقیت روز افزون در این حرفه 😀

   2. همون آقا صدام کن کاربر مهمان گفت:

    ایستگاه شدن؟ ?

    11
  3. نسیم کاربر مهمان گفت:

   بابت توضیح تون سپاسگزارم.

   92
  4. سلمان کاربر مهمان گفت:

   ایستگاه کردن یعنی حرف زدن با کسی برای گذراندن وقت و بدون هدف خاصی تا زمان بگذرد. همانطور که توی ایستگاه وقت می‌گذرانیم تا وسیله نقلیه برسد.

   68
  5. امیر کاربر مهمان گفت:

   این توضیحات اصلا هم درست نیست و منشا اصلی آن به دوران ظهور مخابرات و ایجاد ایستگاه های بی سیم بر میگرده در زمان جنگ هم گاهی فرکانس های بیسیم تداخل پیدا می‌کرد یا عمدا افراد ایستگاه بیسیم دشمن یا ارگان دیگه ای رو با تغییر تنظیمات و طول موج بیسیم خودشون میگرفتن و اونا رو سر کار میزاشتن و اکثر افراد بدون اطلاع از ریشه و معنی اصلیش این جمله رو بکار می برن

   20
توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک