تبلیغات
تبلیغات

آموزش فرمت رشته در پایتون با حرف f

فرمت رشته در پایتون روش‌های مختلفی دارد؛ از جمله این روش‌ها، استفاده از f قبل از مقداردهی رشته است؛ که پرکاربردترین روش نیز می‌باشد.

خیلی مواقع پیش می‌آید که بخواهیم رشته‌ای را از تلفیق چندین متغیر ایجاد کنیم. برای مثال:

در اینجا، متغیر fullname و website را در اختیار داریم و می‌خواهیم متغیر message را از تلفیق این دو متغیر مقداردهی کنیم؛ لذا با استفاده از علامت + اقدام به چسباندن متغیرها یا همان رشته‌ها به یکدیگر کردیم. اما فرض کنید که ما ده‌ها متغیر در اختیار داریم؛ انجام کار بالا برای ده‌ها متغیر با استفاده از +، علاوه‌بر حوصله سر بر بودن و زیاد شدن کد، موجب از دست رفتن زیبایی و ظاهر کد نیز می‌شود. لذا ساختار فرمت رشته (interpolation – String Formatting)، چاره‌ی کار خوهد بود. کد بالا را می‌توان بصورت زیر نوشت:

در اینجا یک بار برای همیشه، از دابل کوتیشن برای باز و بسته کردن رشته استفاده کرده و قبل از شروع آن، حرف f را قرار دادیم تا پایتون متوجه شود که می‌خواهیم از ساختار فرمت رشته در این مقداردهی استفاده کنیم. متغیرها نیز داخل { } قرار گرفته‌اند که بجای آنها، مقدارشان قرار خواهد گرفت. البته خود { } ها از بین خواهند رفت و خوجی کد داخلشان در رشته‌ی اصلی قرار می‌گیرد.

نکته 1
داخل { } ها می‌توان عملیات ریاضی نیز انجام داد؛ برای مثال، حاصل ضرب دو عدد یا دو متغیر عددی. همچنین خروجی یک تابع را نیز می‌توان در آن قرار داده و البته از شرط نیز می‌توان استفاده کرد تا خروجی شرط در آن قرار گیرد (در ادامه مثالش را آورده‌ایم).
نکته 2
جالب آن است که درصورت استفاده از فرمت رشته، نیازی به تبدیل اعداد به رشته نیست! همانطور که باید بدانید، در حالت ساده نمی‌توان با استفاده از + یک رشته و یک عدد را به یکدیگر جسباند؛ اما در ساختار فرمت رشته، اینگونه نیست و خود به‌صورت خودکار، عدد را به رشته تبدیل می‌کند. (همچنین ببینید: تبدیل انواع داده در پایتون)

استفاده از شرط

بیایید شرطی را داخل { } مربوط بنویسیم که مقادیر مختلفی را بتواند برگرداند:

به همین سادگی در صورتی که year از 2019 بیشتر باشد، مقدار valid و در صورت کوچکتر بودن، مقدار unvalid قرار خواهد گرفت. می‌توان به‌جای مقادیر، از متغیر نیز استفاده کرد.

کانال تلگرام فول کده
تبلیغات

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

علاقه‌مند به اشتراک‌گذاری اطلاعات در هر زمینه‌ای
برنامه‌نویس فول استک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه