آموزش دیباگ وردپرس

دیباگ کردن کد PHP، بخشی از هر پروژه‌ای است. در این زمینه نیز وردپرس با یک سیستم دیباگ، این امر را برای توسعه‌دهندگان بسیار ساده کرد است. در این مطلب به انواع حالات دیباگ کد نوشته شده برای وردپرس که می‌تواند قالب یا پلاگین باشد می‌پردازیم.

کاربرانی که توسعه‌دهنده یا به عبارتی برنامه‌نویس نیستند، از این توضیحات می‌توانند برای بدست آوردن اطلاعاتی درباره‌ی خطاهای مختلف کد استفاده کنند.

WP_DEBUG

WP_DEBUG، یک ثابت سراسری است که مشخص می‌کند آیا حالت دیباگ وردپرس فعال باشد یا خیر. بطور پیشفرض، مقدار آن false است که می‌توان در فایل wp-config.php موجود در ریشه‌ی وردپرس، مقدار آن را تغییر داد. بنابراین یکی از دو مقدار زیر را بایستی به این فایل اضافه کرد:

define( 'WP_DEBUG', true );
define( 'WP_DEBUG', false );

مقدار true یعنی فعال است و مقدار false یعنی فعال نیست. فعال کردن این حالت باعث می‌‎شود تا وردپرس تمامی خطاها، نکات و اخطارها را پیگیری کرده و به‌حالت پیشفرض نیز در صفحه به نمایش بگذارد.

توجه
در یک سایت زنده، درست نیست که حالت دیباگ WP_DEBUG فعال باشد و این بهتر است در حالت تست و تعمیر سایت اتفاق بیفتد.

WP_DEBUG_LOG

WP_DEBUG_LOG یک ثابت سرساری همراه WP_DEBUG است که باعث می‌شود تا تمامی خطاها و … علاوه بر نمایش در صفحه مرورگر، درون فایلی به نام debug.log در wp-content ذخیره شوند. همچنین این اجازه را نیز می‌دهد تا از تابع error_log() برای نوشتن یک لاگ جدید در فایل لاگ‌ها استفاده شود.

define( 'WP_DEBUG_LOG', true );
-یا-
define( 'WP_DEBUG_LOG', '/tmp/wp-errors.log' );

اگر مقدار آن true تنظیم شود، لاگ‌ها به‌طور پیشفرض در مسیر wp-content/debug.log ذخیره خواهند شد ولی در اگر یک  مسیر دلخواه برای مقدار آن تنظیم شود، لاگ‌ها در آن مسیر ذخیره خواهند شد.

توجه
برای آنکه این ثابت کار کند، WP_DEBUG نیز باید فعال باشد؛ اما جهت جلوگیری از نمایش خطاها برروی صفحه، می‌توان ثابت دیگری با نام WP_DEBUG_DISPLAY  را غیرفعال کرد تا فقط درون فایل لاگ ثبت شوند.

WP_DEBUG_DISPLAY

همانطور که در بالا گفته شد، برای آنکه خطاها در صفحه نمایش داده نشده و تنها درون فایل ثبت شوند، بایستی ثابت سراسری WP_DEBUG_DISPLAY که بصورت پیشفرض true است را غیرفعال کرد:

define( 'WP_DEBUG_DISPLAY', false );

بهتر است حالت نمایش خطای خود PHP را نیز به‌همراه این خط و پس از آن غیرفعال کرد:

@ini_set( 'display_errors', 0 );
توجه
برای آنکه این ثابت کار کند، WP_DEBUG نیز باید فعال باشد.

SCRIPT_DEBUG

فعال کردن ثابت SCRIPT_DEBUG وردپرس را اجبار می‌کند تا از حالت dev (توسعه‌ی) فایل‌های CSS و جاوااسکریپت هسته‌ی وردپرس بجای فایل‌های فشرده شده‌ی آن استفاده کند. این زمانی مفید خواهد بود که بخواهید تغییراتی در فایل‌های CSS و JS داخلی ایجاد کنید. پیشفرض آن false است:

define( 'SCRIPT_DEBUG', true );

SAVEQUERIES

ثابت SAVEQUERIES در صورت فعال بودن، باعث می‌شود تا تمامی کوئری‌های دیتابیس درون یک آرایه‌ای ذخیره شده و آن آرایه نیز می‌تواند بجهت آنالیز نمایش داده شود

define( 'SAVEQUERIES', true );

کوئری‌ها در $wpdb->queries ذخیره می‌شوند. نیز یک متغیر سراسری است.

توجه
این حالت برروی بازدهی و پرفرمنس سایت شما تاثیر دارد و لذا زمانی که دیباگ به پایان رسید، آن را خاموش کنید.

مثال

فرض کنید ثابت‌های بالا به‌صورت زیر در wp-config.php اضافه شده است:

// Enable WP_DEBUG mode
define( 'WP_DEBUG', true );

// Enable Debug logging to the /wp-content/debug.log file
define( 'WP_DEBUG_LOG', true );

// Disable display of errors and warnings
define( 'WP_DEBUG_DISPLAY', false );
@ini_set( 'display_errors', 0 );

// Use dev versions of core JS and CSS files (only needed if you are modifying these core files)
define( 'SCRIPT_DEBUG', true );

شما می‌توانید آنها را قبل از /* That's all, stop editing! Happy blogging. */ در انتهای فایل وارد نمایید. البته توجه داشته باشید که قبلا در خطوط بالاتر تعریف نشده باشند.

پلاگین‌ها

پلاگین‌های زیادی نیز برای دیباگ وردپرس به‌حالت‌های مختلف ساخته شده‌اند که همگی آنها را می‌توان در «این لینک» از سایت وردپرس مشاهده کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

cp-codfk

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک