توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک
تبلیغات

آموزش اضافه کردن مسیر به Path سیستم در ویندوز

زمانی که با CMD در ویندوز کار می‌کنیم و دستوری می‌‌نویسیم، سیستم ابتدا به دنبال این دستور در داخل خود گشته و اگر آن را پیدا نکند، به دنبال فایل اجرایی (مثل EXE) مربوط به آن دستور در مسیرهای تعریف‌شده‌ی داخل متغیری به نام Path می‌گردد! اما خب، این یعنی چه؟! 😀

برای درک این گفته، ابتدا وارد CMD شده و سپس دستوری با نام دلخواه، مثلا fullkade را تایپ و enter را بزنید. احتمال 99.99 درصد با پیام زیر رو برو خواهید شد:

fullkade نه جزء دستورات خود CMD بود و نه سیستم توانست فایل اجرایی با نام fullkade جهت اجرا شدن را پیدا کند! در واقع در ویندوز، متغیری به نام Path در بخشی که در ادامه خواهیم گفت تعریف شده است. این متغیر، شامل مسیرهایی است که با سمیکالون یا ; از هم جدا شده‌آند. حال هرگاه CMD نتواند دستور را تشخیص دهد، از داخل این متغیر، به ترتیب مسیرها را جستجو کرده و اگر فایل اجرایی با نام دستور وارد شده پیدا شود، آن را اجرا و پارامترهای وارد شده را به داخل آن ارسال می‌کند!

برنامه‌نویسان بدانند
اگر برنامه‌نویسی کرده باشید، احتمالا در متد main یک آرایه دیده‌اید که به صورت ورودی به متد ارسال می‌شود! حال پاسخ آن را می‌دانید! بله در واقع، زمانی که در cmd یک عبارت نوشته و یک فاصله قرار می‌دهیم، بقیه موارد قرار گرفته از اولین فاصله به بعد، پارامتر حساب شده و نام برنامه اجرایی در ابتدا نوشته می‌شود! حالا بیایید تا با روند معرفی یک مسیر به Path آشنا شویم.

مراحل انجام کار

 1. عبارت «Edit the system environment variables» را در استارت ویندوز جستجو کرده و آن را باز کنید.
 2. برروی Environment Variables کلیک کنید.
 3. در بخش System variables، به دنبال Path گشته و آن را انتخاب کرده و برروی Edit کلیک کنید.
  توجه: اگر این متغیر را در بخش User variable for X تغییر دهید، فقط برای یوزر فعلی وارد شده به سیستم کار خواهد کرد. همچنین اولویت با System می‌باشد.
 4. مقدار Variable value را درجایی مثل Notepad کپی کرده و مسیر خود را به انتهای آن اضافه کنید. توجه داشته باشید که مسیرها بایستی با ; از هم جدا شوند.
 5. برروی OK کلیک کنید.

 

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

علاقه‌مند به اشتراک‌گذاری اطلاعات در هر زمینه‌ای که توان و وقتش باشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده ۱ دیدگاه

  1. احسان کاربر مهمان گفت:

   سلام. من هر کاری میکنم تو cmd فلاتر ران نمیشه!!

   20