تبلیغات

دوره H پایتون – فصل 5: نوع‌های دیگر – درس 4: برش لیست‌ها

دوره H پایتون – فصل 5: نوع‌های دیگر – درس 4: برش لیست‌ها

دوره H برنامه نویسی پایتون
فصل پنجم: نوع‌های دیگر
درس چهارم: برش لیستها (List Slices) در پایتون


دوره‌های H
دوره‌ی H، یک دوره‌ی فشرده می‌باشد که برای زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی در نظر گرفته شده است و در آن بصورت خلاصه و مفید، به بیان مهم‌ترین مباحث هر زبان برنامه‌نویسی پرداخته می‌شود تا بتوان در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به ابتدایی‌ترین موارد موجود در یک زبان برنامه نویسی مسلط شد. برای مطالعه بیشتر و لیست تمامی دروس این دوره کلیک کنید...

تکنیک برش لیست، راه‌حل پیشرفته‌تری برای بازیابی مقادیر از یک لیست (که می‌تواند یک تاپل نیز باشد) را فراهم می‌کند. این کار، تکه‌ای از یک لیست را برش داده و برمی‌گرداند.

روش پایه برای برش لیست، شامل ایندکس کردن لیست با استفاده از دو عدد صحیح می‌باشد که توسط دونقطه از هم جدا شده‌اند؛ انجام این کار برروی لیست، یک لیست جدید برمی‌گرداند و این لیست جدید، شامل مقادیرِ ایندکس‌های بین دو عدد صحیح است! به عبارتی این روش، مشخص می‌کند که از کدام ایندکس تا کدام ایندکس لیست بصورت یک لیست جدید برگردانده شود. برای مثال:

خروجی:

نکته
همانند range ها، در اسلایس یا برش لیست نیز مقدار ایندکس اول شامل می‌شود؛ اما مقدار ایندکس دوم شامل نمی‌شود. بنابراین در بالا که 2:6 تنظیم شده است، یعنی ایندکس‌های 2, 3, 4 و 5 فقط حساب می‌شوند و ایندکس 6 حساب نمی‌شود.

وارد نکردن عدد اول یا دوم

اگر در برش لیست (اسلایس)، عدد اول وارد نشود، از ابتدای لیست حساب خواهد شد (یعنی از ایندکس 0). و اگر عدد دوم وارد نشود، به انتهای لیست اشاره خواهد کرد. برای مثال:

خروجی:

عدد سوم در برش

این عدد در برش لیست، مقدار step یا گام (قدم) برش را مشخص می‌کند که بصورت پیشفرض 1 است. یعنی اینکه وقتی مشخص می‌شود از 2 تا 7 برگردانده شود، اگر گام برابر 2 باشد، ایندکس‌های 2، 4 و 6 برگردانده خواهند شد. برای مثال:

خروجی:

مقادیر منفی

مقادیر منفی نیز می‌توانند در برش لیست‌ها استفاده شوند. در واقع وقتی از اعداد منفی برای رقم اول و دوم استفاده می‌شود،  بجای شمرده شدن از ابتدای لیست، از انتهای لیست شمرده می‌شود! برای مثال:

خروجی:

در اینجا عدد اول برابر 1 است، بنابراین از مقدار خانه‌ی 4 در نظر گرفته می‌شود و عدد دوم -1 است، که اینکار باعث می‌شود تا ایندکس از آخر حساب شده و بنابراین در اینجا -1 در واقع به ایندکس 9 ام اشاره دارد. (که آخرین ایندکس است).

نکته
اگر این مقدار منفی برای عدد مربوط به گام در نظر گرفته شود، حرکت ایندکس از چپ به راست نخواهد بود! یعنی اگر 2 تا 6 تنظیم شود، حرکت روی ایندکس‌های 2، 3، 4، 5 نخواهد بود! بلکه حرکت روی ایندکس‌های 2، 1، 0 و سپس از انتها تا ایندکس 6 خواهد بود! لذا می‌توان از [::-1] جهت معکوس کردن لیست استفاده کرد.
درس بعدیدرس قبلی

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

علاقه‌مند به اشتراک‌گذاری اطلاعات در هر زمینه‌ای که امکانش باشه 🙃

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک