آموزش آرشیو کردن چت در تلگرام

آموزش آرشیو کردن چت در تلگرام

تلگرام در آپدیت نسخه‌ی 5.6.0، قابلیت جدید بایگانی (آرشیو) کردن چت‌ها را اضافه کرده است! به کمک این قابلیت، می‌توان آن دسته از چت‌ها (پی وی، گروه، کانال، ربات) که نمی‌خواهید در لیست چت‌هایتان نمایش داده شوند را به جای دیگری انتقال دهید! به این صورت، لیست چت‌های شما خلوت‌تر شده و می‌توانید آن را از شلوغی نجات دهید.

توجه
اگر چتی آرشیو شود، به معنای پاک شدن یا از دست رفتن اطلاعات آن نبوده و بعدا می‌توانید در لیست بایگانی، به آن چت دسترسی داشته و یا آن را از لیست بایگانی خارج سازید. این همانند این است که یک لیست جدا یا فرعی داشته باشید.

مراحل انجام کار در تلگرام کامپیوتر و موبایل، به ترتیب ذکر شده است.

1. تلگرام موبایل (اندروید)

برای آرشیو کردن در گوشی، دو راه وجود دارد! آرشیو کردن سریع و آرشیو کردن انتخابی!

آرشیو کردن سریع:

کافیست تا در لیست چت‌ها، آن چت مورد نظر خود را با لمس کردن به سمت چپ بکشید! حالا یک پیام در انتهای صفحه ظاهر می‌شود که به شما اعلام می‌کند چت مورد نظر آرشیو شد و در کنار آن، یک دکمه‌ی Undo قرار دارد که اگر احیانا منصرف شدید، سریعا بتوانید چت مورد نظر را از حالت آرشیو خارج سازید.

آرشیو کردن انتخابی:

کاقیست تا انگشت خود را روی یکی از چت‌ها در لیست نگه دارید (لمس طولانی)؛ سپس آن چت به حالت انتخاب درآمده و آیکون‌هایی نیز در بالا ظاهر خواهند شد! حالا می‌توانید چت‌های دیگری را تنها با یک بار لمس انتخاب کنید یا از حالت انتخاب خارج سازید. در نهایت روی آیکونی که فلش رو به پایین دارد ضربه بزنید تا چت‌ها آرشیو شوند. سپس همانند قبل، پیام آرشیو شدن در انتهای صفحه نمایش داده خواهد شد که دکمه‌ی Undo در کنار آن قرار دارد.

مشاهده‌ی لیست بایگانی

پس از آرشیو کردن اولین چت، یک آیتم در ابتدای لیست چت‌ها به نام Archived Chats اضافه خواهد شد. اگر روی آن کلیک کنید، وارد صفحه‌ی بایگانی خواهید شد و گویا یک لیست چت دیگری را مشاهده می‌کنید.

برای خارج سازی یک یا چند چت از بایگانی، کافیست به همان صورت آرشیو کردن سریع و انتخابی  عمل کنید. (ولی این بار در لیست بایگانی)

مخفی کردن بایگانی

ممکن است وجود آیتم بایگانی در ابتدای لیست چت‌هایتان برایتان ناخوشایند باشد. بنابراین می‌توانید مثل روش آرشیو کردن سریع، آیتم بایگانی را به سمت چپ بکشید! سپس آیتم مخفی خواهد شد.

حالا برای مشاهده‌ی مجدد آن کافیست تا زمانی که در ابتدای لیست قرار دارید و دیگر بالاتر نمی‌توانید بروید، ولی دوباره به سمت بالا اسکرول کنید (یعنی لیست را از بالا به پایین لمس کنید یا بکشید). در این لحظه، آیتم بایگانی برایتان نمایش داده خواهد شد. اگر به پایین اسکرول کنید و دوباره به بالا برگردید، بایستی مجدد در ابتدای لیست این کار را انجام دهید تا نمایش داده شود.

برای بازگشت به حالت قبل نیز می‌توانید مجددا آیتم بایگانی را به سمت چپ  بکشید تا از حالت مخفی بیرون بیاید.

2. تلگرام کامپیوتر (دسکتاپ)

در تلگرام دسکتاپ، کافیست تا روی هرچتی که می‌خواهید به لیست آرشیو اضافه شود، راست کلیک کرده و گزینه‌ی Archive Chat را انتخاب نمایید. سپس آیتم Archived Chats را در ابتدای لیست چت‌ها مشاهده خواهید کرد که با کلیک روی آن، به لیست چت‌های بایگانی شده هدایت می‌شوید.

تغییر سایز آیتم Archived Chats

اگر روی آیتم Archived Chats راست کلیک کرده و گزینه‌ی Collapse را انتخاب کنید، آیتم کوچکتر خواهد شد و اگر مجددا راست کلیک کرده و گزینه‌ی Expand را انتخاب کنید، آیتم چت بزرگتر خواهد شد.

انتقال آیتم Archived Chats به منو

شاید بخواهید این آیتم در لیست چت‌هایتان و در ابتدای آن دیده نشود و به جای آن به منو انتقال داده شود.

بنابراین روی همان Archived Chats راست کلیک کرده و گزینه‌ی Move to main menu را (که در ورژن 1.7.8 تلگرام اضافه شده است)، انتخاب کنید. سپس اگر به منو بروید، آیکون Archived Chats را در هدر و جلوی تصویر پروفایل مشاهده خواهید کرد. حالا با کلیک روی آن، به بخش بایگانی خواهید رفت و اگر روی آن راست کلیک کرده و گزینه‌ی Move to chats list را انتخاب کنید، دوباره به همان لیست چت‌ها اضافه می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

cp-codfk

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک