تبلیغات

آموزش اجرای فایل بچ از طریق CMD

در حالت ساده، می‌توان فایل بچ را با دابل کلیک کردن روی آن همانند سایر برنامه‌ها اجرا کرد! ولی در مواقعی که بخواهیم موقع اجرای فایل بچ، به داخل آن، ورودی‌ها یا متغیرهایی را ارسال کنیم، بایستی فایل را از طریق CMD اجرا نماییم. همچنین روشی را خواهیم گفت تا از طریق CMD بتوان فایل بچ را در هرجایی که قرار دارد به سرعت اجرا نمود.

درواقع، اجرای فایل bat از طریق CMD کار ساده‌ایست! تنها کافیست تا در CMD، به مسیری که فایل بچ در آن قرار دارد رفته و سپس نام آن را به همراه ورودی‌هایی که دارد بنویسیم!

مراحل انجام کار

کلیدهای ترکیبی Win + R را زده و عبارت cmd را تایپ کنید. سپس Enter را بزنید تا وارد CMD شوید.

معمولا CMD در اکثر کامپیوترها، در مسیر یوزر (کاربر) فعلی باز می‌شود! برای مثال، شما چیزی همانند عبارت زیر را در CMD مشاهده خواهید کرد؛ که بایستی دستور خود را جلوی آن نوشته و Enter را بزنید تا اجرا شود:

C:\Users\Hadi>

اگر فایل بچ ما در Desktop قررار داشته باشد، از آنجایی که دسکتاپ در مسیر فوق قرار دارد، کافیست دستور زیر را نوشته و Enter را بزنیم:

cd Desktop

پس با انجام این کار، مسیر CMD به دسکتاپ ویندوز تغییر خواهد یافت:

C:\Users\Hadi\Desktop>

البته اینها مواردی هستند که به دستور cd مربوط می‌شوند و توضیحی در این باره نمی‌دهیم چون خارج از بحث فعلی هست. اما حالا فرض کنید که فایل بچ ما با نام FuLLKade.bat در دسکتاپ قرار دارد؛ و ما هم cmd خود را به دسکتاپ هدایت کرده‌ایم! بنابراین جهت اجرای فایل بچ خود، کافیست تا نام آن را نوشته و Enter را بزنیم! البته نام فایل را به همراه پسوند آن می‌نویسیم:

FuLLKade.bat

اگر ورودی داشته باشیم

اگر چنانجه فایل بچ ما بخواهد ورودی‌هایی دریافت کند، آنها را بعد از نام فایل و با قرار دادن فاصله‌‎هایی از هم می‌نویسیم:

FuLLKade.bat salam khubi bye

در اینجا ما سه ورودی داریم! که مقادیر salam، khubi و bye می‌باشند! در مورد کار با ورودی‌ها در فایل بچ، به «این لینک» مراجعه کنید.

اجرای سریع فایل بچ

طبیعتا رفتن به CMD و تغییر مسیر به مسیری که فایل بچ در آن قرار دارد، کار بسیار طاقت فرسایی خواهد بود! حالا اگر مسیر در یک درایو دیگر و در داخل چندین پوشه قرار داشته باشد که اصلا بی‌خیالش می‌شویم! ولی ما می‌توانیم با معرفی مسیر به Path، فایل را به صورت سراسری در CMD قابل شناسایی کنیم!

بدین منظور ابتدا یک نام منحصر به فردی به فایل بچ خود اختصاص دهید؛ سپس مراخل زیر را دنبال کنید:

1- در سرچ ویندوز، advanced system settings را جستجو کنید. سپس وارد آن شوید.

2- در سربرگ Advanced، روی Environment Variables کلیک کنید.

3- بخش User variable، متغیرهای مربوط به کاربر فعلی و بخش System variables، متغیرهای مربوط به کل سیستم (تمامی کاربران) هستند. یکی را با توجه به هدف خود انتخاب کرده و از لیست موجود در آن، به دنبال Path بگردید. سپس آن را انتخاب کرده و روی Edit کلیک کنید.

4- روی New کلیک کرده و مسیر فایل بچ خود را وارد کنید. البته مسیر پوشه‌ای که فایل بچ در آن قرار دارد را وارد کنید! خود سیستم به طور خودکار تمامی بچ فایلهای موجود در این مسیر را شناسایی می‌کند.

5- روی کلید OK تمامی پنجره‌ها کلیک کنید.

6- حالا در هرکجای CMD که باشید، می‌توانید نام فایل را  بدون پسوند آن نوشته و اجرا کنید! برای مثال، اگر نام آن FuLLKade باشد، آن را به صورت زیر نوشته و مقادیر را نیز ارسال می‌کنیم:

FuLLKade salam khubi bye
نکته
حتما بایستی CMD را بسته و دوباره اجرا کنید تا متغیرها شناسایی شوند!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

cp-codfk

نظرات ثبت شده ۱ دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک