تبلیغات

دریافت ورودی در زمان اجرا کردن فایل بچ

همانطور که می‌دانید، می‌توان فایل بچ (bat) را با نوشتن نام آن در CMD اجرا کرد! (ابتدا این لینک را مطالعه کنید.).

و در مطلب لینک شده، مشاهده نمودید که به چه سادگی توانستیم فایل بچ را به سیستم معرفی کرده و سریعا آن را از طریق CMD اجرا کنیم؛ و ورودیهای دلخواه خود را به داخل آن بفرستیم! اما در اینجا قصد داریم تا این ورودی‌های ارسال شده را در داخل فایل بچ دریافت کنیم! پس در ادامه با فول کده همراه باشید.

مراحل انجام کار

ورودی‌ها به ترتیب و با قرار دادن یک فاصله (Space) از هم نوشته می‌شوند! و داخل بچ فایل میتوان بررسی کرد و در صورتی که مقداری برای ورودی تنظیم نشده باشد، مقدار پیشفرضی به آن اختصاص داد! اما این ورودی‌هارا به چه صورت باید دریافت کرد؟!

ابتدا فرض کنید فایل بچ ما با نام FuLLKade.bat بوده و آن را طبق آموزش «این لینک»، به سیستم معرفی کرده‌ایم! حالا می‌خواهیم سه ورودی به داخل آن ارسال کنیم. بنابراین می‌نویسیم:

و اسکریپت بچ خود را نیز به صورت زیر می‌نویسیم:

%1 به ورودی اول، %2 به ورودی دوم و %3 به ورودی سوم اشاره می‌کند! و طبیعتا %4 نیز به ورودی چهارم اشاره خواهد کرد؛ ؛ و به همین ترتیب می‌توان ورودی‌های بیشتری را دریافت کرد! حالا ورودی‌ها را برای مثال جلوی ECHO نوشته‌ایم تا چاپ شوند! و بنابراین شاهد خروجی زیر خواهیم بود:

C:\Users\Hadi>hadi salam khubi bye
salam
khubi
bye
Press any key to continue . . .

حالا می‌توانید این ورودی‌ها را با دستورات شرطی مورد بررسی قرار دهید. در مورد دستورات شرطی در بچ، به زودی مطلبی منتشر خواهیم کرد.

برای ارسال مقداری که می‌تواند شامل فاصله باشد، بایستی اطراف آن، علامت ” یا دابل کوتیشن (علامت نقل قول) قرار دهیم. ورودی به همراه همین علامت به داخل ارسال خواهد شد. خودتان تست کنید.

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

علاقه‌مند به اشتراک‌گذاری اطلاعات در هر زمینه‌ای که امکانش باشه 🙃

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک