تبلیغات

دریافت ورودی در زمان اجرا کردن فایل بچ

می‌توان فایل بچ (bat) را با نوشتن نام آن در CMD اجرا کرد.

لینک آموزش اجرای فایل بچ از طریق CMD

و در مطلب لینک شده، مشاهده کردید که به چه سادگی می‌توان فایل بچ را به سیستم معرفی کرده و سریعا آن را از طریق CMD اجرا نمود؛ و ورودیهای دلخواه خود را به داخل آن ارسال کرد! اما در اینجا قصد داریم تا این ورودی‌های ارسال شده را در داخل فایل بچ دریافت کنیم! پس در ادامه با فول کده همراه باشید.

مراحل انجام کار

ورودی‌ها به ترتیب و با قرار دادن یک فاصله (Space) از هم نوشته می‌شوند! و داخل بچ اسکریپت می‌توان بررسی کرد و در صورتی که مقداری برای ورودی تنظیم نشده باشد، مقدار پیشفرضی به آن اختصاص داد! اما این ورودی‌ها را به چه صورت باید دریافت کرد؟!

ابتدا فرض کنید فایل بچ ما با نام FuLLKade.bat بوده و آن را طبق آموزش «این لینک»، به سیستم معرفی کرده‌ایم! حالا می‌خواهیم سه ورودی به داخل آن ارسال کنیم. بنابراین می‌نویسیم:

FuLLKade salam khubi bye

و اسکریپت بچ خود را نیز به صورت زیر می‌نویسیم:

@ECHO OFF
ECHO %1
ECHO %2
ECHO %3
PAUSE

%1 به ورودی اول، %2 به ورودی دوم و %3 به ورودی سوم اشاره می‌کند! و طبیعتا %4 نیز به ورودی چهارم اشاره خواهد کرد؛ و به همین ترتیب می‌توان ورودی‌های بیشتری را دریافت نمود! حالا ورودی‌ها را برای مثال جلوی ECHO نوشته‌ایم تا چاپ شوند! پس شاهد خروجی زیر خواهیم بود:

C:\Users\Hadi>hadi salam khubi bye
salam
khubi
bye
Press any key to continue . . .

حالا می‌توانید این ورودی‌ها را با دستورات شرطی مورد بررسی قرار دهید. در مورد دستورات شرطی در بچ فایل، به زودی مطلبی منتشر خواهیم کرد.

نکته
برای ارسال مقداری که می‌تواند شامل فاصله باشد، بایستی اطراف آن، علامت ” یا دابل کوتیشن (علامت نقل قول) قرار داد. ورودی به همراه همین علامت به داخل ارسال خواهد شد. خودتان تست کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

cp-codfk

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک