توضیحات دانلود نظرات اشتراک
تبلیغات

سوتی جالب در پرتاب موشک آزمایشی شرکت هوافضای آپ

نکته ای جالب در پرتاب موشک آزمایشی شرکت هوافضای آپ
An UP Aerospace SpaceLoft sounding 6, Nov 2015


به نقل از ناسا، “موشک آزمایشی SpaceLoft sounding شرکت هوافضای UP، در تاریخ 6 نومبر 2015 و از New Mexico امریکا، به فضا پرتاب شد.” (مطالعه بیشتر در صفحه ناسا)

شما می‌توانید ویدیوی پرتاب این موشک را در لینک‌هایرسمی زیر از سایت یوتیوب مشاهده نمایید:

هردو ویدیو یکی هستند؛ و البته ویدیوی دوم کامل‌تر است. در ویدیوی اول این سوتی در دقیقه‌ی 0:58 1:10 تا  قرار داشته و در ویدیوی دوم این سوتی در دقیقه‌ی 1:40 تا 2:00 قرار دارد. اما در این قسمت از ویدیوها چه اتفاقی رخ می‌دهد؟!

چه چیزی رخ داد؟!

بخش زیر را که از ویدیوهای بالا بریده‌ایم تماشا کنید:

 

همانطور که می‌بینید، در این لحظات از ویدیو که جدا شدن راکت را نمایش می‌دهد، انحنای زمین پس از جابه‌جایی دوربین ابتدا از بین رفته و سپس معکوس می‌شود! که علت آن لنز فیش آی (Fish Eye = چشم ماهی) دوربین می‌باشد. سوالاتی در ذهن به وجود می‌آید اما فعلا اجازه دهید به توضیحی از لنز فیش آی برپدازیم.

به نقل از ویکی‌پدیا:

لنز چشم‌ماهی (به انگلیسی: Fisheye lens) لنزهایی هستند که حداکثر زاویه دید را به بیننده می‌دهند. معمولاً فاصله کانونی آنها بین ۶ تا ۱۶ میلیمتر است. دلیل نام گذاری این لنزها، شباهت آنها به چشم ماهی و محدب بودن عدسی بیرونی لنز می‌باشد هرچه محدب بودن این عدسی بیشتر باشد زاویه دید، بازتر و انحنای خطوط بیشتر خواهد بود.

لنز‌ چشم ماهی (Fisheye) که به لنز اولتراواید یا سوپرواید نیز مشهور است، به دسته‌ای از لنزهای عکاسی گفته می‌شود که قادرند عکس‌هایی با زاویه‌ی دید فوق عریض (معمولا تا ۱۸۰ درجه) به ثبت برسانند.

حالا به چند نمونه از تصاویری که با این لنز‌ها تهیه شده‌اند دقت کنید:

همانطور که می‌بینید، برای مثال در تصویر مربوط به فرودگاه، این لنز به راحتی در ارتفاعی ناچیز، برای زمین انحنایی ایجاد کرده است و این درحالیست که  همه ما می‌دانیم در این ارتفاع، خط افق کاملا صاف دیده می‌شود! یا حتی تصاویری دیگر و تصاویری که خودتان می‌توانید در اینترنت پیدا کنید.

بنابراین در ویدیوی جدا شدن راکت دیدیم که در اواسط آن، به دلیل جابه‌جایی دوربین، انحنای زمین از بین رفته و سپس به دلیل نزدیک شدن به سمت راست، انحنای زمین معکوس می‌شود! ولی چرا از لنز فیش‌آی استفاده شده؟! یا چرا در اواسط ویدیو انحنا از بین می‌رود؟!

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

علاقه‌مند به اشتراک‌گذاری اطلاعات در هر زمینه‌ای که توان و وقتش باشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه