نوشتن متن با استایل مختلف در RichTextBox سی شارپ WinForm

RichTextBox دات نت فریم ورک، از 5 استایل فونت مختلف پشتیبانی می‌کند:

  • Bold: درشت
  • Italic: کج
  • Regular: منظم یا معمولی (معمولی)
  • Strikeout: خط خورده
  • Underline: زیرخط دار

و همانطور که گفته شد، به صورت پیشفرض مقدار آن برروی Regular قرار دارد. که یعنی استایل خاصی برروی فونت نوشته‌ی ما اعمال نشده و نوشته در حالت عادی قرار دارد.

اما حالا فرض کنید قصد داریم هربار که می‌خواهیم متنی را به RichTextBox خود اضافه کنیم، فونت آن را نیز مشخص نماییم. بنابراین به صورت زیر عمل خواهیم کرد:

richTextBox1.DeselectAll();
richTextBox1.SelectionFont = new Font(richTextBox1.SelectionFont, FontStyle.Bold);
richTextBox1.AppendText("SALAM");

ابتدا DeselectAll را می‌نویسیم تا اگر متنی داخل RichTextBox به حالت انتخاب درآمده باشد، از حالت انتخاب خارج شود. چرا که اگر اینکار را نکنیم، تغییر فونت ما فقط بروی آن متن انتخاب شده روی خواهد داد! سپس مقدار ویژگی SelectionFont را به فونت جدیدی تنظیم می‌کنیم. این ویژگی در واقع فونت نوشتاری ما را تعیین می‌کند!

پارامتر اول متدسازنده‌ی این کلاس، از ما فونت پیشفرض را دریافت می‌کند؛ که در واقع یک آبجکت Font ای است که اطلاعات آن برای فونت جدیدی که ایجاد کرده‌ایم کپی می‌شود. ما در اینجا همان فونت فعلی RichTextBox را قرار داده‌ایم؛ چراکه فقط قصد تغییر استایل فونت را داریم؛ نه سایر چیزها! و در ادامه پارامتر دوم، از ما استایل فونت را دریافت می‌کند که در بالا آن را Bold مشخص کرده‌ایم.
(البته کلاس Font، شامل 13 متد سازنده‌ی مختلف است که ممکن است همانند بالا نباشد)

در نهایت از متد Append برای اضافه کردن متن خود استفاده کرده‌ایم و همچنین توجه داشته باشید که برای بازگشت به حالت قبل، می‌توانید مقدار استایل را Regular تنظیم کنید. سایر موارد فونت را نیز می‌توانید از طریق آبجکت جدید Font تغییر دهید. برای مثال، اگر بخواهیم فونت مورد استفاده و سایز آن را مشخص کنیم:

richTextBox1.DeselectAll();
Font font = new Font("B Nazanin", 14, FontStyle.Bold);
richTextBox1.SelectionFont = font;
richTextBox1.AppendText("سلام");

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

cp-codfk

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک