موتور بازی Godot Engine چیست؟! موتور بازی گودوت چیست؟!

موتور بازی Godot Engine چیست؟! موتور بازی گودوت چیست؟!

Godot Engine (موتور بازی گودوت)


برای اینکه با تعریف خود موتور بازی آشنا شوید، ابتدا مقاله‌ی «موتور بازی چیست» را مطالعه کرده و سپس در ادامه با فول کده همراه باشید.

Godot
Godot، یک موتور بازی سازی 2D و 3D می‌باشد که به صورت آزاد و توسط اشخاص مختلفی توسعه داده شده است. این موتور بازی سازی به صورت یک نرم‌افزار مجزا بسته‌بندی شده و از قابلیت Cross Platform یا چندسکویی نیز پشتیبانی می‌کند. این موتور، مجموعه‌ای جامع از ابزارهای معمول و پراستفاده را برایتان فراهم می‌سازد؛ فلذا توسعه‌دهندگان می‌توانند بدون درگیر شدن به کارهای تکراری و رایج، روی ساخت بازی خود تمرکز کنند. بازی توسعه داده شده با یک کلیک می‌تواند برای تعداد زیادی از پلتفرم‌های رایجی مثل اندروید، ویندوز و آیفون و حتی وب و لینوکس، خروجی تولید کند.

رایگان، متن باز و مبتنی بر جامعه

Godot کاملا رایگان و OpenSource بوده و تحت مجوزهای MIT می‌باشد. بدون وابسته به هیچ سازمان، بدون حق امتیاز و بدون هیچ چیز دیگری! و بازی‌های توسعه‌دهندگان تا آخرین خط از موتور کد کاملا برای خودشان می‌باشد؛ چراکه توسعه‌ی گودوت به طور کاملا مستقل و مبتنی بر خود جامعه بوده و کاربران آزاد هستند که باتوجه به توانمندی‌های خود، موتور بازی را بهبود بخشند؛ همچنین گودوت، توسط بنیاد نرم‌افزارهای آزاد نیز پشتیبانی می‌شود.

البته گودوت از اول هم متن باز نبود؛ و قبل از اینکه در February 2014 اپن سورس شود، توسط Juan Linietsky و Ariel Manzur (که هردو نیز تاکنون پروژه را حفط کرده‌اند)، توسعه داده شده بود. و تا قبل از آن چندین سال به عنوان یک موتور داخلی و از چندین عنوان برای استخدام استفاده کرده است.

زبان برنامه نویسی مورد استفاده

در گودوت، می‌توان از زبان‌های برنامه‌نویسی سی شارپ (C#) و سی پلاس پلاس (C++) استفاده کرد و همچنین خود گودوت نیز برای خود، زبان اسکریپتی با نام GDScript را در اختیار دارد؛ که یک زبان سطح بالا، داینامیک تایپ و بسیار شبیه به پایتون (Python) می‌باشد. و البته برخلاف پایتون، این زبان ویژگی تایپ متغیرهارا می‌تواند مشخص کند و به طور کامل برای گودوت بهینه شده است.

رندر گرافیک

گودوت، از موتور گرافیکی OpenGL ES 3.0 برای تمامی سیستم‌عامل‌های پشتیبانی شده استفاده می‌کند. که این موتور، از ویژگی‌های transparency, normal mapping, specularity, dynamic shadows و … پشتیبانی می‌کند. علاوه برا آن، یک موتور گرافیکی 2D جداگانه‌ای در گودوت وجود دارد که می‌تواند به طور مستقل از موتور 3D کار کند؛ این موتور شامل ویژگی‌های lights, shadows, shaders, tile sets, parallax scrolling, polygons, animations, physics و particles و …می‌یاشد. همچنین این قابلیت نیز میسر است که بتوان 2D و 3D را با استفاده از یک گره به نام viewport ترکیب کرد.


  • این نرم افزار حجم بسیار بسیار کمی نسبت به موتورهای بازی دیگری از جمله یونیتی دارد! تا جایی که حجم نسخه‌ی فعلی آن (3.0.6 درزمان نوشتن این مقاله)، زیر 20 مگابایت می‌باشد!
  • گودوت نسبت به یونیتی، برای ساخت بازی‌های دوبعدی بهتر است و علت آن، امکان انیمیت کردن هر ویژگی در گودوت می‌باشد. البته این به معنای ضعف یونیتی نبوده و هر موتوری ویژگی‌های برتر خود را دارد.

◀️ لینک وبسایت رسمی گودوت

جعبه دانلود نیم‌بها

  • پسورد (در صورت نیاز) www.fullkade.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

cp-codfk

نظرات ثبت شده ۱ دیدگاه

توضیحات تصاویر دانلود نظرات اشتراک