تبلیغات

دوره H پایتون – فصل 2 (ساختار کنترلی) – درس 3 (حلقه While)

دوره H پایتون

دوره H برنامه نویسی پایتون
فصل دوم: ساختار کنترلی پایتون
درس سوم: حلقه While در پایتون


دوره‌های H
دوره‌ی H، یک دوره‌ی فشرده می‌باشد که برای زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی در نظر گرفته شده است و در آن به صورت خلاصه و مفید، به بیان مهم‌ترین مباحث هر زبان برنامه نویسی پرداخته می‌شود تا بتوان در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به ابتدایی‌ترین مباحث یک زبان برنامه نویسی مسلط شد. مطالعه بیشتر و لیست تمامی دروس این دوره ...

قبلا در مقاله‌ای جدا، با «مفهوم حلقه در برنامه‌نویسی» آشنا شدیم و بنابراین اگر مفهوم حلقه را نمیدانید، ابتدا آن مقاله را مطالعه کنید. و حالا با روش استفاده از حلقه While در پایتون آشنا خواهیم شد.

حلقه While در پایتون

حلقه While، همانند دستور شرطی if در پایتون نوشته می‌شود! به این صورت که به جای if، از while استفاده می‌کنیم. و البته برخلاف if، نمیتوان برای آن از else استفاده کرد. برای مثال:

از آنجایی که یک متغیر تعریف شده و مقدار آن برابر 1 در نظر گرفته شده است، و شرط حلقه کوچکتر یا مساوی بودن این متغیر از مقدار 5 می‌باشد، و در انتهای حلقه این متغیر یکی به مقدارش اضافه می‌شود، بنابراین انتظار می‌رود این حلقه 5 بار اجرا شده و در اجرای آخر که متغیر 6 می‌شود، از حلقه خارج شود. و در نهایت پس از خروج از حلقه مقدار «Finished» چاپ خواهد شد. همچنین همانطور که می‌دانید، از فاصله برای ایجاد بدنه‌ی حلقه استفاده شده است. خروجی کد به صورت زیر خواهد شد:

>>>
1
2
3
4
5
Finished!
>>>

حلقه بی‌نهایت

حالا بیایید یک حلقه بی‌نهایت در پایتون بنویسیم:

شرط حلقه همیشه صحیح است و بنابراین با اجرای این کد، برنامه تا بی‌نهایت عبارت «FuLLKade.COM» را چاپ خواهد کرد.
با فشردن Ctrl + C  برنامه را متوقف کنید.

کد بالا را به صورت زیر هم می‌توانیم بنویسیم:

استفاده از break

طبق تعریفی که از break در مقاله «مفهوم حلقه در برنامه‌نویسی» داشتیم، می‌توانیم با استفاده از آن، حلقه را شکسته و از آن خارج شویم:

همانطور که می‌بینید، این یک حلقه بی‌نهایت است! اما داخل حلقه بررسی کرده‌ایم که اگر i تعریف شده از 5 بزرگتر شد، ابتدا پیام «Breaking» را چاپ کرده و سپس حلقه را بشکند که باعث خارج شدن از حلقه خواهد شد. و در نهایت هم عبارت «Finished» چاپ خواهد شد که بیرون حلقه قرار دارد. خروجی کد به صورت زیر خواهد شد:

>>>
0
1
2
3
4
Breaking
Finished
>>>

توجه داشته باشید که استفاده از دستور break در خارج از حلقه باعث تولید خطا خواهد شد و این دستور تنها به داحل حلقه اختصاص دارد.

استفاده از continue

طبق تعریفی که از continue در مقاله «مفهوم حلقه در برنامه‌نویسی» داشتیم، می‌توانیم با استفاده از آن به دور بعدی حلقه برویم:

در اینجا و در انتهای حلقه، مقدار شمارنده را چاپ می‌کنیم؛ اما اگر چنانچه مقدار این شمارنده برابر 2 باشد، عبارت «Skipping 2» یا بیخیال 2 شدن را چاپ کرده‌ایم و سپس به دور بعدی حلقه رفته‌ایم! یعنی حلقه دیگر به چاپ خود شمارنده نخواهد رسید! خروجی کد بالا به صورت زیر خواهد بود:

>>>
1
Skipping 2
3
4
Breaking
Finished
>>>

توجه داشته باشید که استفاده از دستور continue نیز همانند break در خارج از حلقه باعث تولید خطا خواهد شد و این دستور تنها به داحل حلقه اختصاص دارد.

درس بعدیدرس قبلی
تبلیغات
0
کانال تلگرام فول کده
تبلیغات

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

علاقه‌مند به اشتراک گذاری اطلاعات در هر زمینه‌ای / برنامه‌نویس / مدیر فول کده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه