تبلیغات

دوره H پایتون – فصل 3 (توابع و ماژول‌ها) – درس 5 (کتابخانه استاندارد و pip)

دوره H پایتون

دوره H برنامه نویسی پایتون
فصل سوم: توابع و ماژول‌ها در پایتون
درس پنجم: کتابخانه استاندارد پایتون و PIP


‌در درس قبلی، به توضیحات کلی ماژول‌ها پرداختیم و در این درس نیز به کتابخانه‌ی استاندارد پایتون (که مجموعه‌ای از ماژول‌ها را شامل می‌شود) اشاره خواهیم کرد.

انواع ماژول

سه نوع ماژول اصلی در پایتون وجود دارد:

  • ماژول‌هایی که خودتان می‌نویسید.
  • ماژول‌هایی که دیگران نوشته‌اند و باید نصب کنید.
  • ماژول‌هایی که به همراه پایتون نصب شده‌اند. که به standard library یا کتابخانه‌ی استاندارد پایتون معروف است.

کتابخانه استاندارد پایتون

این کتابخانه، شامل ماژول‌های مفید بسیاری می‌باشد. از جمله ماژول‌های string, re, datetime, math, random, os, multiprocessing, subprocess, socket, email, json, doctest, unittest, pdb, argparse و …!

در واقع وظایفی که می‌توانند توسط کتابخانه‌ی استاندارد انجام شوند، عبارتند از «تجزیه‌ی رشته‌ها – string parsing»، «سریال‌سازی داده‌ها – data serialization»، «آزمایش – testing»، «اشکال‌زدایی – debugging»، «پردازش تاریخ‌ها، ایمیل‌ها، دستورات خط فرمان» و کارهای خیلی زیاد دیگر.

کتابخانه استاندارد گسترده پایتون یکی از مهمترین نقاط قوت آن به عنوان یک زبان است. همچنین تمامی ماژول‌های استفاده شده در درس قبلی، از این کتابخانه بودند.

برخی از ماژول‌های کتابخانه‌ی استاندارد با استفاده از خود پایتون نوشته شده‌اند و برخی نیز با استفاده از زبان C. اما اکثر آن‌ها در تمامی پلتفرمها قابل اجرا بوده و تنها برخی ازآنها مخصوص ویندوز یا Unix می‌باشند.

PyPI چیست؟!

بسیاری از ماژول‌های third-party یا شخص ثالث پایتون که توسط اشخاص دیگری نوشته شده‌اند، در Python Package Index یا به اختصار PyPI ذخیره شده‌اند. که بهترین شیوه برای دسترسی به آن‌ها، نصب نرم‌افزاری به نام pip می‌باشد. این نرم‌افزار در نسخه‌های جدید پایتون، به صورت پیشفرض نصب می‌شود و برای اینکه بدانید نصب است یا خیر، داخل CMD شده و pip را بنوسید و سپس و Enter بزنید؛ اگر لیست دستوراتی به شما نمایش داده شد، یعنی نصب شده است.

روش استفاده از pip خیلی آسان بوده و تنها کافیست از دستور «pip install library_name» در پایتون استفاده کرده و به جای library_name، نام کتابخانه را بنویسید. البته توجه داشته باشید که کتابخانه از اینترنت دریافت خواهد شد چون PyPI یک سرویس آنلاین می‌باشد.

گرچه استفاده از pip روش استاندارد نصب کتابخانه‌ها می‌باشد، با این حال برخی از کتابخانه‌ها، روش‌های دیگری را از جمله ستاپ اختصاصی برای نصب خود در اختیار برنامه‌نویسان قرار می‌دهند؛  که برای هر کتابخانه نیز ممکن است متفاوت با کتابخانه‌های دیگر باشد.

فصل بعدی (به زودی)درس قبلی
تبلیغات
0
کانال تلگرام فول کده
تبلیغات

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

علاقه‌مند به اشتراک گذاری اطلاعات در هر زمینه‌ای / برنامه‌نویس / مدیر فول کده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه