توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک
تبلیغات

دوره H پایتون – فصل 3: توابع و ماژول‌ها – درس 4: ماژول‌ها

دوره H پایتون

دوره H برنامه نویسی پایتون
فصل سوم: توابع و ماژول‌ها در پایتون
درس چهارم: ماژول ها در پایتون


دوره‌های H
دوره‌ی H، یک دوره‌ی فشرده می‌باشد که برای زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی در نظر گرفته شده است و در آن بصورت خلاصه و مفید، به بیان مهم‌ترین مباحث هر زبان برنامه‌نویسی پرداخته می‌شود تا بتوان در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به ابتدایی‌ترین موارد موجود در یک زبان برنامه نویسی مسلط شد. برای مطالعه بیشتر و لیست تمامی دروس این دوره کلیک کنید...

قبل از مطالعه‌ی این درس، ابتدا مقاله‌ی «ماژول چیست؟! برنامه‌نویسی ماژولار چیست؟!» را مطالعه کید. سپس در ادامه با فول کده همراه باشید.

وارد کردن یک ماژول در پایتون

راه اصلی استفاده از ماژول‌ها در پایتون، اضافه کردن دستور import module_name در ابتدای کد است. و سپس به صورت module_name.var به توابع و متغیرهای درون آن دسترسی پیدا می‌کنیم که var در اینجا نام تابع یا متغیر است!

برای مثال در کد زیر، از ماژول random برای تولید عدد رندوم (تصادفی) استفاده شده است:

در اینجا می‌بینید که توسط یک حلقه، 5 بار عدد تصادفی بین 1 تا 6 ایجاد کردیم. در واقع تابعی با نام randint که در ماژول random تعریف شده است، برای انجام این کار می‌تواند استفاده شود. همچنین خروجی کد بالا همواره یکسان نخواهد بود.

وارد کردن یک تابع خاص از یک ماژول

کد بالا، کل ماژول را در کد فعلی که در حال نوشتن آن هستیم وارد می‌کند! اما راهی وجود دارد تا بتوانیم تنها توابع و متغیرهایی که می‌خواهیم را وارد کرده و  مستقیم از آنها و بدون نوشتن نام ماژول استفاده کنیم! به طوری که انگار در کد خودمان تعریف شده‌اند؛ نه در ماژول دیگر! بله امکانش هست 🙂

در مثال زیر، ما ثابت pi را از ماژول math وارد کرده‌ایم:

در این کد با استفاده از دستور from، مشخص می‌کنیم که از چه ماژولی می‌خواهیم چه چیزی را وارد کنیم؛ و ما از ماژول math، ثابت pi را وارد کردیم و در ادامه‌ی کد، بدون اینکه به نام ماژول اشاره کنیم، مستقیم نام ثابت pi را درون print نوشتیم.

نکته
اگر به جای pi، علامت * را قرار دهیم، یعنی همه چیز را از داخل ماژول math وارد کد کن! و البته این دستور، با دستور import math متفاوت است! چراکه در اینجا، نیازی به نوشتن نام ماژول نخواهد بود!
نکته
نکته‌ی مهم این است که این حالت ممکن است باعث تداخل نام‌های تکراری موجود در کد شما و کد ماژول شود! برای مثال ممکن است شما از یک نامی که برای یک تابع استفاده کرده‌اید، آن نام در math نیز استفاده شده باشد و این باعث تداخل خواهد شد.

وارد کردن یک ماژول نامعتبر

اگر ماژولی که وجود ندارد یا به عبارتی نصب نشده است را وارد کنیم، با خطای InmportError رو به رو می‌شوید:

وارد کردن با نام دلخواه

برای جلوگیری از تداخلی که در بالا گفته شد، می‌توان خود ماژول یا چیزی که از داخل آن وارد می‌شود را با نام دلخواه به کد خود اضافه و معرفی کرد! برایانجام چنین کاری، از کلیدواژه‌ی as استفاده می‌شود. بصورت زیر:

تابع sqrt که برای به دست آوردن ریشه‌ی دوم یک عدد به کار برده می‌شود (همان رادیکان ساده)، را در این کد به نام square_root معرفی و سپس از آن در داخل print استفاده کرده‌ایم.

درس بعدیدرس قبلی

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

علاقه‌مند به اشتراک‌گذاری اطلاعات در هر زمینه‌ای.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه