تبلیغات

دوره H کاتلین: درس 2: متغیرها در کاتلین

دوره H کاتلین: درس 2: متغیرها در کاتلین

دوره H برنامه نویسی کاتلین (Kotlin)
درس دوم- متغیرها در کاتلین


دوره‌های H
دوره‌ی H، یک دوره‌ی فشرده می‌باشد که برای زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی در نظر گرفته شده است و در آن بصورت خلاصه و مفید، به بیان مهم‌ترین مباحث هر زبان برنامه‌نویسی پرداخته می‌شود تا بتوان در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به ابتدایی‌ترین موارد موجود در یک زبان برنامه نویسی مسلط شد. برای مطالعه بیشتر و لیست تمامی دروس این دوره کلیک کنید...

پس از اینکه در «درس قبلی»، با مقدمه‌ی کاتلین و ایجاد اولین برنامه آشنا شدیم، حالا به روش استفاده از متغیرها در کاتلین می‌پردازیم؛ که مبحثی عمومی در بین زبان‌های برنامه‌نویسی هستند و می‌توانید جهت آشنایی با آن‌ها، روی «این‌جا» کلیک کنید؛ و سپس با طرز استفاده از آنها در کاتلین، در ادامه آشنا شوید.

روش تعریف متغیر در کاتلین

در زبان برنامه‌نویسی کاتلین، با استفاده از کلیدواژه‌ی var، می‌توان یک متغیر تعریف کرد. و همچنین کاتلین نیز همانند جاوا اسکریپت و PHP، و برخلاف جاوا و سی‌شارپ، نیازی به مشخص کردن نوع متغیر ندارد و هر متغیری با استفاده از var می‌تواند تعریف شود:

function main(args: Array<String>) {
  var num = 20;
  println(num);
  var str = "FuLLKade.COM";
  println(str);
}

// خروجی
20
FuLLKade.COM

همانطور که می‌بینید، ما در اینجا نوع متغیرها را مشخص نکرده‌ایم و نوع آن‌ها به صورت اتوماتیک و پس از مقداردهی تعیین می‌شود. اما چنانچه بخواهیم نوع متغیر را از همان ابتدا خودمان مشخص کنیم، می‌توان به صورت زیر عمل کرد:

function main(args: Array<String>) {
	var num: Int = 8;
	var str: String = "FuLLKade.COM";
}

در اینجا نیز از var برای تعریف متغیر استفاده شده است؛ اما در مقابل نام متغیر، یک علامت دونقطه قرار داده شده و مقابل آن نیز نوع متغیر تعریف شده است. بنابراین حالا می‌دانیم که نوع متغیر را چگونه می‌توان تعریف کرد.

اگر به ورودی متد main توجه کنید، متغیر args را خواهید دید که نوع آن، آرایه‌ای از رشته‌ها تعریف شده است؛ و البته بعدا با آرایه‌ها در کاتلین نیز آشنا خواهیم شد.

نوع‌های پایه در کاتلین

کاتلین از انواع مختلفی پشتیبانی می‌کند؛ که در ادامه به موارد پایه‌ای می‌پردازیم:

انواع عددی در کاتلین:

 • Double: عدد اعشاری بزرگ
 • Float: عدد اعشاری کوتاه
 • Long: عدد صحیح 8 بایتی
 • Int: عدد صحیح 4 بایتی
 • Short: عدد صحیح 2 بایتی
 • Byte: عدد صحیح یک بایتی
var num: Int = 42;
val pi: Float = 3.14f;
val e: Double = 2.71828;

جلوی مقدار float، یک f یا F نیز قرار می‌دهیم تا کاپایلر کاتلین، آن را به عنوان Double در نظر نگیرد؛ چرا که در صورت قرار ندادن آن، به طور پیش‌فرض Double در نظر گرفته می‌شود که از float بزرگتر است.


نوع بولی:
کاتلین از نوع Boolean که یک نوع منطقی بوده و دو مقدار true و false را به خود می‌گیرد نیز پشتیبانی می‌کند.


نوع کاراکتر و رشته

 • Char: یک کاراکتر تنها
 • String: رشته (مجموعه‌ای از یک یا چند کاراکتر)
var ch: Char = 'a';
var s: String = "FuLLKade.COMM";

– همانند جاوا، مقدار نوع کاراکتر بین ‘ و نوع رشته بین ” قرار می‌گیرد.

در زبان‌هایی مثل سی‌پلاس‌پلاس، کاراکترها به طور ضمنی، همانند اعداد رفتار می‌کنند؛ با این حال، کاتلین در این مورد یکسان نیست.

ثابت‌ها

ثابت‌ها نیز همانند متغیرها هستند! با این تفاوت که بعد از تعریف، مقدار آن‌ها قابل تغییر نیست. و برای تعریف ثابت‌ها در کاتلین، از val استفاده می‌شود و تفاوت آن با var در این است که val باعث immutable شدن یا تغییرناپذیری می‌شود و به عبارتی نمی‌توان مقدار آن را بعد از تعریف، تعییر داد و تنها در همان لحظه‌ی تعریف شدن، هر مقداری بگیرد، همان نیز تا آخر باقی خواهد ماند.

function main(args: Array<String>) {
	val num = 10;
	num = 20;
}

با اجرای این کد، خطای val cannot be reassigned روی خواهد داد. اما اگر به جای val از var استفاده کنیم، خطایی رخ نداده و مقدار num نیز به 20 تغییر خواهد یافت.

درس بعدی ( Output/Input)درس قبلی (مقدمه)

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

علاقه‌مند به اشتراک‌گذاری اطلاعات در هر زمینه‌ای که امکانش باشه 🙃

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک