تبلیغات

کار با تایمر (Timer) در سی شارپ WinForm

در فریم ورک دات نت، کامپوننتی با نام Timer در فضای نام System.Windows.Forms وجود دارد که در Toolbox نیز قابل مشاهده است. از این کلاس، جهت ساخت یک زمان سنج استفاده می‌شود تا بتوان به کمک آن، یک تکه کد را در یک بازه‌ی زمانی مشخص شده‌ای اجرا کرد! برای مثال، در هر 10 ثانیه یک بار، یک پیام برای کاربر نمایش داده شود.

ایجاد یک تایمر

همانطور که گفته شد، تایمر در Toolbox و زیرشاخه Components نیز قرار دارد و می‌توان آن را به آسانی روی فرم درگ کرد. پس از درگ کردن، تایمر در فرم نمایش داده نخواهد شد! چرا که تایمر یک کنترل نمایشی نمی‌باشد.
وقتی Timer را از Toolbox به فرم اضافه کنیم، در انتهای فرم یک آبجکتی با نام timer1 مشاهده خواهیم کرد که با کلیک روی آن، در قسمت Properties ویژگی‌های تایمر نمایش داده می‌شوند:

ویژگی‌های اصلی تایمر:

  • Name: همانند کنترل‌ها، یک نامی برای آبجکت تایمر ایجاد شده است تا در کد با استفاده از آن به تایمر دسترسی داشته باشیم.
  • Enabled: فعال بودن و نبودن تایمر است! زمانی که تایمر فعال باشد کار خواهد کرد و زمانی که فعال نباشد، عملکردی نخواهد داشت
  • Interval: زمانی که برای تایمر مشخص می‌شود. تایمر پس از گذشت این زمان، یک رویدادی را اجرا خواهد کرد.
    این زمان برحسب میلی ثانیه می‌باشد؛ بدین معنی که هر 1000 میلی ثانیه، برابر یک ثانیه خواهد بود.

همچنین این کلاس تنها شامل یک رویداد Tick می‌باشد:

این رویداد، پس از گذشت زمانی که در Interval تعینن کرده‌ایم، و در صورت فعال بودن تایمر اجرا می‌شود. برای پیاده سازی رویداد، روی آن دابل کلیک کنید:

حالا برای مثال، مقدار Interval را روی 10000 (ده هزار) قرار می‌دهیم. 10000 تقسیم‌بر 1000 می‌شود 10 که یعنی هر 10 ثانیه یک بار، این رویداد قرار است که اجرا شده و پیام نوشته شده را به کاربر نمایش دهد.

مثال‌های کاربردی تایمر در سایت

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

علاقه‌مند به اشتراک‌گذاری اطلاعات در هر زمینه‌ای که امکانش باشه 🙃

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک