تبلیغات

مود چیست؟! ماد چیست؟! کدام یک درست است؟!

نوشته شده توسط هادی اکبرزاده

اصطلاح مود یا ماد!
آیا مود درست است یا ماد؟!
و بالاخره باید از کدام استفاده کرد؟!


کلمه Mod توسط شخصی به نام Vangie Beal پا به دنیای بازی‌های کامپیوتری گذاشت!
این کلمه، در واقع از “عمل یا فرآیند تغییر یک بازی (Act of Modifying a Game)” گرفته شده است و به طور خلاصه می‌توان گفت که ریشه‌ی این واژه، عبارت Modify به معنای تغییر دادن است!

یک بازی Mod شده می‌تواند شامل مراحل، اشیا، کاراکترها، و هرچیز سفارشی دیگری باشد. (منظور از سفارشی این است که خود سازندگان بازی، این تغییرات را به بازی اضافه نمی‌کنند؛ بلکه این تغییرات توسط افراد دیگری صورت می‌گیرد.) برای مثال، یک بازی موبایل را Mod کرده‌ایم و سپس می‌توانیم تعداد سکه‌های درون بازی را به رقم بی‌نهایت افزایش دهیم! در حالی که خود سازندگان بازی چنین چیزی را به هیچ وجه در بازی قرار نداده بودند!

سری بازی‌های GTA و مخصوصا GTA V، بیشترین تعداد Mod را به خود اختصاص داده‌اند؛ که بعید است بازی دیگری بتواند رکورد آن را بشکند! در فول کده نیز تعداد زیادی از آن‌ها را برای GTA V منتشر کرده‌آیم.

مود یا ماد؟! مسئله این است!

در یک کلام ساده، تلفظ صحیح این واژه، ماد می‌باشد! اما … دقیقا ماد تلفظ نمی‌شود؛ بلکه نوعی از “آ” در زبان انگلیسی می‌باشد!

چرا ما و اکثر وب‌سایت‌های دیگر می‌گوییم مود؟!

حساسیت روی این مسئله چیز بیهوده‌ایست! در این صورت باید پرسید چرا تلفظ واژه‌هایی مثل Final، Tourist و … را درست انجام نمی‌دهیم؟! مگر چه فرقی با ماد دارند؟!
در واقع زمانی که ما ماد را مود تلفظ می‌کنیم، از نظر فن آوایی بهتر تلفظ شده و شیوایی بهتری را می‌رساند! یا بدون هیچی دلیلی همانطور که فینال و توریست را اشتباه تلفظ می‌کنیم، ماد را هم مود تلفظ می‌کنیم!


حالا به نظر شما تلفظ مود بهتر است یا ماد؟!
البته مود با مد فرق دارد!

تبلیغات
2 نظر
کانال تلگرام فول کده

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

دانشجوی ارشد شبیه ساز هوشمند و مدیر فول کده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده 2 دیدگاه