دوره H کاتلین: درس 1: مقدمه کاتلین + مثال Hello World

دوره H کاتلین: درس 1: مقدمه کاتلین + مثال Hello World

دوره H برنامه نویسی کاتلین (Kotlin)
درس اول – مقدمه کاتلین
به همراه مثال Hello World برای شروع


دوره‌های H
دوره‌ی H، یک دوره‌ی فشرده می‌باشد که برای زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی در نظر گرفته شده است و در آن بصورت خلاصه و مفید، به بیان مهم‌ترین مباحث هر زبان برنامه‌نویسی پرداخته می‌شود تا بتوان در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به ابتدایی‌ترین موارد موجود در یک زبان برنامه نویسی مسلط شد. برای مطالعه بیشتر و لیست تمامی دروس این دوره کلیک کنید...

قبل از شروع
1- باید به برنامه‌نویسی اندروید با جاوا تا حد مبتدی آشنایی داشته باشید.
2- هرکجا KT را دیدید، به Kotlin اشاره می‌کند.
3- برای یادگیری این دوره، می‌توانید از کامپایلرهای آنلاین استفاده کرده و خود را درگیر آماده‌سازی محیط توسعه (IDE) نکنید.
از بهترین کامپایرهای آنلاین کاتلین: try.kotlinglang.org و rextester.com

قبلا در «این‌لینک»، به توضیح جامعی در مورد زبان برنامه‌نویسی کاتلین پرداختیم؛ لذا در این‌جا، تنها به چند مورد مهم اشاره می‌کنیم:

  • کاتلین یک زبان برنامه‌نویسی از نوع ایستا است (statically-typed)؛ که روی ویرچال ماشین جاوا (JVM = Java Virtual Machine) اجرا می‌شود.
  • کاتلین به طور کامل توسط گوگل و برای سیستم عامل اندروید پشتیبانی می‌شود؛ و به عنوان زبان رسمی توسعه‌ی اندروید، در Google I/O 2017 اعلام شده است. همچنین جالب است بدانید که کاتلین برای توسعه‌‎ی backend (سمت سرور) و خیلی از موارد دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد!
  • کاتلین از aggressive type interface برای تعیین نوع مقدارها و عبارات دستوری، در جایی که نوع داده‌ها تعریف نشده باشد، استفاده می‌کند؛ که این نسبت به جاوا خوش‌آیند است.
  • کاتلین به گونه‌ای طراحی شده است تا با کد جاوا به درستی تعامل داشته باشد.

مثال Hello World

دوباره همانند شروع یادگیری هر زبان برنامه‌نویسی دیگری، سعی داریم تا یک پیام چاپ کنیم و البته آن پیام چیزی جز پیام رسمی HelloWorld نیست!


شما در پروژه‌های جاوا، می‌دانید که دستور Sysetm.out.println برای تولید و چاپ یک خروجی به کار برده می‌شود؛ ولی در کاتلین، تابعی به نام println و بدون نوشتن System.out شناسایی شده است! (چرا که کاتلین، از خاصیت برنامه‌نویسی تابع‌گرا نیز پشتیبانی می‌کند):

fun main(args: Array<String>) {
    println("Hello, world!")
}

با اجرای کد بالا، پیام Hello, world چاپ خواهد شد! ولی اجازه دهید کمی به بررسی کد نوشته شده بپردازیم:

هر برنامه‌ی کاتلینی بایستی تابع main را داشته باشد! همانند جاوا! در واقع این تابع، نقطه‌ی شروع برنامه می‌باشد! که حالا شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا در برنامه‌نویسی اندروید، ما تابعی به نام main را نمی‌بینیم؟! در حالی که از جاوا استفاده می‌کند!

در حقیقت تابع main وجود دارد؛ اما محیط برنامه نویسی اندروید، این تابع و موارد پایه‌ای و مورد نیاز دیگری را برایمان از قبل آماده کرده است؛ تا ما برنامه‌نویسی اندروید را بدون نوشتن موارد پایه شروع کنیم و نیازی نباشد چنین مباحث ابتدایی را هربار خودمان انجام دهیم!

در کد بالا، تابع println، همانند System.out.println در جاوا عمل کرده و یک رشته را برایمان چاپ می‌کند. شما می‌توانید به جای Hello World، چیز دیگری بنویسید! مثلا نام خود را چاپ کنید:

fun main(args: Array<String>) {
    println("Hadi Akbarzadeh")
}
شاید در کد بالا از این‌که در انتهای دستور چاپ، سمیکالن (;) را همانند جاوا قرار نداده‌ایم، تعجب کرده باشید! ولی اگر با جاوا اسکریپت کار کرده باشید، در این‌جا نیز کاتلین همانند جاوا اسکریپت عمل کرده و زمانی که ما یک دستور را می‌نویسیم و به خط بعدی می‌رویم، نیازی نیست تا سمیکالن را وارد کنیم و اگر چنانچه دستورات بعدی را در همان خط بنویسیم، بایستی سمیکالن را در انتهای هر دستور قرار دهیم تا کامپایلر متوجه دستورات مختلف از یکدیگر شود.
درس بعدی (متغیرها)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

cp-codfk

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک