طراحی ریسپانسیو وب چیست؟! (ریسپانسیو یا واکنشگرا)

طراحی ریسپانسیو وب چیست؟! (ریسپانسیو یا واکنشگرا)

طراحی ریسپانسیو وب چیست؟
طراحی واکنشگرا وب چیست؟
Responsive Web Design


یکی از دغدغه‌های اصلی طراحان وب، نمایش صحیح وب در صفحع نمایش‌های مختلف و با اندازه‌های متفاوتی است که ممکن است این صفحه نمایش، برای یک کامپیوتر یا یک اسمارت‌فون و … باشد و حالا روشی که این دغدغه را برطرف می‌کند، ریسپانسیو کردن طراحی است!


Responsive
ریسپانسیو یا Responsive، در لغت به معنی “واکنش سریع و مثبت” است. یعنی، یک سرویس انعطاف پذیری که به تغییر برخی الگوهای مشخص شده، واکنش نشان می‌دهد. بنابراین در طراحی وب، ریسپانسیو شیوه‌ای است تا طراحیمان نسبت به رزولیشن‌های مختلف صفحات نمایش مانیتورها، به یک شکل صحیحی در بیاید تا در آن دستگاه به خوبی قابل تعامل باشد.

در طراحی ریسپانسیو چه اتفاقی می‌افتد؟!

در طراحی ریسپانسیو، تمام یا اکثر اشیاء، تصاویر و متن‌ها، با توجه به اندازه‌ی صفحه نمایشگر در جای خود قرار می‌گیرند و بدین منظور، یک کاربر دسکتاپ وقتی سایت را ببینید، آن را در یک حالت دیگر و یک کاربر اسمارت فون در حالت دیگری خواهد دید! برای نمونه می‌توانید سایت مارا در دسکتاپ و اسمارت فون مشاهده کنید.

طراحان در کنار طراحی ریسپانسیو می‌توانند از شیوه‌هایی مثل بررسی نوع دستگاه کاربر و … هم بهره ببرند! مثلا اگر دستگاه کاربر اسمارت فون باشد، ممکن است آبجکتی بوجود بیاید و اگر دسکتاپ باشد، آن آبجکت به وجود نیاید و یک آبجکت دیگر شاید به جایش به وجود بیاید!

اگر طراحی ریسپانسیو نباشد

احتمالا دیده‌اید که در برخی از سایت‌ها، اگر با یک اسمارت فون به سایت برویم، برای مشاهده‌ی مطلب  باید چند زوم روی آن انجام دهیم! دیگر این شما و این فاجعه‌ی نبود طراحی ریسپانسیو 😀
ولی در حالت ریسپانسیو، نیازی به زوم وجود ندارد و در واقع یکی از مزیت‌های طراحی ریسپانسیو برای دستگاه‌های کوچک این است که دسترسی به محتوای اصلی و در کل، کل محتوای سایت را ساده‌تر کند.

طراحی ریسپانسیو چگونه انجام می‌گیرد؟

طراحی ریسپانسیو از طریق استایل CSS صورت می‌گیرد و البته کتابخانه‌هایی مثل Bootstrap هم در این زمینه می‌توانند کمک کنند. در این زمنیه بعدا در سایت آموزش‌هایی قرار می‌دهیم.


آموزش تست ریسپانسیو بودن قالب در فایرفاکس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

cp-codfk

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک