توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک
تبلیغات

سئوی خارجی سایت چیست؟! و چگونه از آن استفاده کنیم؟!

سئوی خارجی سایت چیست؟!

سئوی خارجی سایت
سئوی خارجی سایت (Off Page SEO یا سئوی خارجی صفحه)،  به تکنیک‌هایی که برای بهبود جایگاه صفحات سایت در نتایج جستجو استفاده می‌شوند، اشاره می‌کند. بسیاری از افراد سئوی خارجی را وابسته به لینک‌سازی و دریافت بک لینک می‌دانند، در صورتی که سئوی خارجی تنها بک لینک نیست! بطور کلی سئوی خارجی با روش‌های ارتقا، فراتر از طراحی وب سایت، باید برای بالا بردن رتبه سایت در نتایج جستجو انجام شود.

پس به‌طور خلاصه، سئوی خارجی سایت به اقداماتی گفته می‌شود که خارج ازسایت انجام می‌شود و در بهبود رتبه و بالا آوردن نتایج جستجو تاثیر می‌گذارد.

بهینه‌سازی عوامل سئوی خارجی، مشهور بودن سایت، مرتبط بودن محتوا، قابل اعتماد بودن سایت و محتوا و معتبر بودن سایت را افزایش می‌دهد. این کار با لینک سازی (صفحات، سایت‌ها و مردم) به شما تکمیل می‌شود و بدین ترتیب کیفیت محتوای درون سایت شما تضمین می‌شود و در نتیجه سئوی سایت شما افزایش می‌یابد.

چرا سئوی خارجی سایت اهمیت دارد؟

در حالی‌که الگوریتم‌های زیادی برای رتبه بندی سایت وجود دارد و این الگوریتم‌ها دائما در حال تغییر هستند؛ اما عامل اصلی و موثر در سئوی سایت و رتبه بندی سایت، ارتباط محتوا، قابل اعتماد بودن آن و معتبر بودن سایت می‌باشد.

سال‌های زیادی است که موتورهای جستجو در تلاشند که بهترین روش نمایش بهترین نتایج به جستجوگر را پیدا کنند. برای انجام این کار ، آن‌ها فاکتورهای سئوی داخلی و برخی دیگر از عوامل کیفی دیگر و سئوی خارجی را بررسی می کنند.
سئوی خارجی به آن‌ها نشانه‌ی خوبی از چگونگی درک کاربران و وب سایت‌های دیگر از یک وب سایت خاص می‌دهد. وب سایتی که مفید باشد احتمال دارد از سایت‌های دیگر به عنوان سایت منبع لینک دریافت کند! احتمال دارد در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود و به احتمال زیاد بین جوامعی از کاربران همفکر بوک مارک و به اشتراک گذاشته شود.

اما در حالی‌که ما الگوریتم دقیق رتبه بندی محتوای گوگل و موتورهای جستجوگر دیگر را نمی‌دانیم، مطالعات در مورد Search Engine Ranking Factors نشان می‌دهد که سئوی خارجی سایت بیشتر از 50% در عوامل رتبه بندی تاثیر دارد.

لینک سازی (Link Building)

یکی از محبوبترین روش‌های سئوی خارجی سایت، لینک سازی است. اساسا با ساخت لینک‌های خارجی به سایت خود، شما در حال تلاش برای جمع آوری آرا برای سایت تان هستید؛ که با این کار، رقیبان خود را دور بزنید و به رتبه بالاتر دست یابید. برای مثال، اگر کسی این مقاله را در سایت خود به اشتراک بگذارد و با این سایت به عنوان منبع لینک دهد، به گوگل خواهد گفت که این سایت اطلاعات مفیدی دارد.

در طول این سال‌ها مدیران سایت‌ها در تلاش ساخت لینک برای سایت‌های خود بودند؛ بنابراین رتبه بالاتری بدست آوردند و راه‌های زیادی برای افزایش تعداد لینک های سایتشان کشف کردند. از محبوبترین این راهها عبارتند از:

 • دریافت بک لینک از وبلاگ‌ها (Blog Directories)
  در حال حاضر وبلاگ های بسیاری از دایرکتوری های بلاگ دهی مختلفی وجود دارد که کاربران از طریق انها به تبادل لینک می پردازند.
 • قراردادن لینک سایت در امضای انجمن (Forum Signatures)
  بسیاری از افراد با هدف دریافت بک لینک در انجمن ها و گفت وگوهای آنها شرکت می کنند.
 • ارسال نظر (Comment link)
  مفهوم همان امضا انجمن است که در آن کابران در وب سایت ها یا وبلاگ های دیگر با ارسال نظر لینک دریافت می کنند و حتی به جای نوشتن نام ، از کلمات کلیدی خود استفاده میکنند.
 • دایرکتوری مقالات (Article links)
  با انتشار مقالاتتان در دایرکتوری های مقالات می توانید برای وب سایتتان لینک جمع آوری کنید.
 • تبادل لینک (Link exchange)
  برخی از وبمستران به جای تلاش برای انتشار محتوا با وبمستران دیگر توافق کرده و با هم تبادل لینک انجام می‌دهند. یعنی در واقع تبادل لینک دوطرفه انجام می‌دهند. در برخی مبادلات پیچیده‌تر، تبادل لینک ۳ طرفه هم انجام می‌دهند به این ترتیب که من از وب سایتم به سایت شما لینک می‌کنم؛ اما شما به واسطه وب سایتی دیگر به سایت من لینک می‌دهید.

توجه داشته باشید که انجام روش هایی که در بالا ذکر شد فقط جهت اطلاع شما می باشد؛ چرا که امروزه برخی از آنها معتبر نیستند و حتی نباید آن‌ها را امتحان کنید! چون احتمال دارد که با برخورد موتورهای جستجو بویژه گوگل مواجه شده و پنالتی شوید.

اما در کل می‌توان گفت در روش لینک سازی، دریافت بک لینک، قلب سئوی خارجی سایت به شمار می‌آید. موتورهای جستجو، بک لینک ها را نشانه‌ی یک محتوای با کیفیت می‌دانند؛ بنابراین سایت‌هایی که تعداد بیشتری بک لینک با ارزش دارند، معمولا بهتر از سایت‌هایی که تعداد بک لینک با ارزششان کمتر است، رتبه کسب می‌کنند.

انواع لینک اصلی

بسته به نوع به دست آمدن لینک ها، سه نوع لینک اصلی وجود دارد:

 • Natural link
  این لینک‌ها بدون هیچ اقدامی از طرف صاحب صفحه به وجود می‌آید. به عنوان مثال، یک وبلاگ نویس به یکی از محصولات محبوب خود در سایت دیگر لینک می‌کند.
 • Manually built link
  این لینک‌ها از طریق برخی فعالیت‌های عمدی به وجود می‌آیند. به عنوان مثال، اگر یک وب سایت از مشتریان خود بخواهد که به سایت آن‌ها لینک کنند یا از دیگران بخواهد که محتوای سایت را با دیگران به اشتراک بگذارند.
 • Self-created link
  این لینک‌ها با تلاش‌هایی مانند اضافه کردن بک لینک در دایرکتوری های آنلاین و وبلاگ‌ها ایجاد می‌شوند.

صرف نظر از نحوه‌ی به دست آمدن لینک‌ها، لینک‌های با ارزش، بیشترین تلاش را برای افزایش سئو انجام می‌دهند.

عوامل مثبتی که باعث افزایش سئو می‌شود

 • محبوبیت سایتی که به شما لینک کرده است.
 • موضوع محتوای سایتی که به شما لینک کرده است تا چه حد به وب سایت شما مرتبط می‌باشد.
 • تازه بودن لینک.
 • محتوای سایتی که به شما لینک کرده است.
 • قابل اعتماد بودن سایتی که به شما لینک کرده است.
 • تعداد لینک‌های سایتی که به شما لینک کرده است.
 • معتبر بودن صفحه و دامنه‌ی سایتی که به شما لینک کرده است.

سئوی خارجی سایت بدون ارتباط لینک

در حالی که به دست آوردن لینک‌های خارجی وب سایت یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش سئوی خارجی می‌باشد، اما هر اقدامی که در خارج از وب سایت شما برای افزایش سئو انجام شود «سئوی خارجی سایت» نامیده می‌شود. بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی و وبلاگ نویسی، دو عاملی هستند که در سئوی خارجی سایت تاثیر دارند.

چیزی که باید در مورد سئوی خارجی سایت بدانید

سئوی خارجی متکی بر رفتار انسان هاست (به این ترتیب، افراد، محتوایی که به آن علاقه دارند را با هم به اشتراک می‌گذارند) این کار بر روی سئوی محلی و سئوی اصلی تاثیر می‌گذارد؛ زیرا اگر مشتریانی که از شما راضی هستند محصولات شما را به دیگران پیشنهاد دهند، نتیجه‌ی بهتری خواهید داشت؛ مردم بیشتری سایت شما را دنبال خواهند کرد و در نتیجه سئوی سایت شما افزایش می‌یابد.

چگونه سئوی خارجی سایت را انجام دهیم؟!

در سطح بالاتر، افزایش سئوی خارجی سایت، شامل بهبود عملکرد موتورهای جستجو و افزایش درک افراد در مورد کیفیت بالای محتوای سایت شما می‌باشد. این اتفاق با گرفتن لینک از دیگر سایت‌ها (به خصوص از سایت‌هایی که مشهور و معتبر و قابل اعتماد هستند)، اشتراک گذاری محتوا و تضمین محصولات و محتوای شما از طرف عوامل خارج از وب سایت رخ می‌دهد.

seo، آموزش سئو، افزایش سئو، اموزش سئو، بک لینک، ترفند سئو، سئو، سئوی خارجی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه