فایل hiberfil.sys چیست و چگونه آن را حذف کنیم؟!

فایل hiberfil.sys چیست و چگونه آن را حذف کنیم؟!

فایل hiberfil.sys چیست و چگونه آن را حذف کنیم؟!


یکی از مشکلاتی که کاربران و به خصوص کاربران نیمه حرفه‌ای به بالا با آن در ویندوز دست و پنجه نرم می‌کنند، این است که همیشه نگران حجم اشغالی درایو سی خود هستند! اگر هم که ویندوز آن‌ها روی درایو SSD 128 گیگابایتی یا فضای کمتری نصب باشد که بدتر!

کاربران حرفه‌ای هیچ‌وقت برنامه‌های غیرضرور را روی درایو سی نصب نمی‌کنند مگر این‌که مجبور باشند! (یا برنامه چنین قابلیتی نداشته باشد و یا به دلایل دیگری که نیاز است در درایو سی نصب شود)
ولی با این وجود، برنامه‌ها اطلاعاتی را در بخش‌های مختلفی از درایو سی و داخل 99 درصد داخل پوشه‌ی یوزر فعلی ذخیره می‌کنند که یکی از این اطلاعات در پوشه‌ی موقت (Temp) نگه‌داری می‌شود.

قبلا در پست “پوشه Temp ویندوز چیست + نحوه‌ی پاک کردن پوشه Temp“، به توضیح این پوشه و نحوه‌ی حذف آن پرداختیم. اما در این پست، یکی دیگر از موارد مهم کم شدن حجم درایو سی را بررسی می‌کنیم!

فایل hiberfil.sys چیست؟!

همانطور که از نام فایل به دست می‌آید، می‌توان گفت که شاید به حالت هایبرنیت (Hiberbate) کامپیوتر مربوط می‌شود! بله درست است! ولی قبل از ادامه‌ی بحثمان، ابتدا اجازه دهید به تعریف چهار حالت خاموش کردن کامپیوترها بپردازیم.

حالت‌های مختلف خاموش کردن کامپیوتر از طریق ویندوز

 1. Shutdown خاموش کردن کلی
  کامپیوتر به صورت کلی خاموش شده و تمام اطلاعات موجود در حافظه‌ی RAM (حافظه‌ی موقت زمان اجرا) از بین می‌روند.
  مثلا شما برنامه‌ای را باز گذاشته‌اید و کامپیوتر را به این شیوه خاموش می‌کنید؛ اگر مجدد کامپیوتر را روشن کنید، دیگر آن برنامه را در حال اجرا نخواهید دید.
 2. Sleep خواب موقت
  کامپیوتر خاموش می‌شود ولی اطلاعات موجود در حافظه‌ی RAM از بین نمی‌روند! (که یعنی خاموش شدن به صورت نصفه است و کامپیوتر برق مصرف می‌کند.)
  مثلا شما برنامه‌ای را باز گذاشته‌اید و کامپیوتر را به این شیوه خاموش می‌کنید؛ اگر مجدد کامپیوتر را روشن کنید، خواهید دید که کامپیوتر از ابتدا راه اندازی نمی‌شود و از آخرین جایی که خاموش کرده بودید بارگزاری می‌شود!
  بیشتر، دانشجوها در کلاس‌های درسی استفاده می‌کنند و نباید از آن همیشه استفاده کرد! مثلا وسط یک بازی!
 3. Restart راه‌اندازی دوباری
  کامپیوتر همان حالت اول را طی می‌کند با این تفاوت که بعد از خواب کامل، سریع بیدار می‌شود.
 4. Hibernate خواب زمستانی
  کامپیوتر همان حالت دوم را دارد با این تفاوت که هم برق مصرف نمی‌شود و هم این‌که اطلاعات RAM، در هارد دیسک نگه داری می‌‌شوند! اما کجای هارد دیسک؟!
  یک توضیح مفصل درباره‌ی حالت هایبرنیت را هم می‌توانید در کادر زیر بخوانید:
هایبرنیت
Hibernate به معنی «خواب زمستانی» است و در دانشنامه‌ی آزاد ویکی پدیا، خواب زمستانی این‌گونه تعریف شده است: “حالت عدم فعالیت متابولیکی در حیوانات است. در این حالت، درجه حرارت بدن پایین می‌آید، تنفس آهسته‌ تر می‌شود و سوخت و ساز بدن کند می‌گردد. دلیل این حالت در حیوانات، زنده ماندن در زمستان، بقاء در زمان کمبود غذا و بهره‌برداری از بافت چربی است.”

حالت هایبرنیت بیشتر برای لپ‌تاپ‌ها استفاده می‌شود. در این حالت، همه‌ی برنامه‌ها و فایل‌های در حال اجرا و در کل وضعیت فعلی کامپیوتر در هارد دیسک ذخیره می‌شود. تفاوت اصلی Sleep با Hibernate این است که برنامه‌های در حال اجرا در حالت Sleep در RAM (حافظه‌ی اصلی) نگهداری می‌شود؛ اما در حالت Hibernate در هارد دیسک (حافظه‌ی جانبی) ذخیره می‌شوند! در این حالت، کامپیوتر شما هیچ برقی مصرف نمی‌کند؛ دقیقا مانند حالت shut down.

بعد از Hibernate وقتی سیستم را دوباره روشن می‌کنید، همه‎‌ی برنامه‌هایی که (قبل از هایبرنیت) در حال اجرا بودند، دوباره از هارد به RAM منتقل می‌شوند. در نتیجه سیستم شما به حالت قبل از هایبرنیت باز می‌گردد. در آخر این بند لازم به ذکر است که لود شدن کامپیوتر بعد از هایبرنیت سریع تر از حالت shut down می باشد.


حالا با توضیح هایبرنیت، شاید متوجه این شوید که فایل hiberfil.sys در حقیقت چیست! بله درست است! گفتیم که در حالت هایبرنیت اطلاعات در هارد دیسک نگهداری می‌شوند! اما کجای هارد دیسک؟!
درست است! اطلاعات در فایل hiberfil.sys که به صورت پیش‌فرض در ریشه‌ی درایو سی قرار دارند ذخیره می‌شوند!

حذف همیشگی فایل hiberfil.sys

برای حذف و غیرفعال سازی این حالت، می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

 1. دکمه‌ی پرچم را از روی کیبورد فشار دهید. (منظور رفتن به منوی استارت است)
 2. عبارت  “CMD” را بنویسید.
 3. آن را به صورت زیر اجرا کنید.
 4. سپس دستور زیر را تایپ کرده و Enter را بزنید:
  powercfg -h off

 5. اگر به درایو سی برگردید، خواهید دید که این فایل از بین رفته است.
 6. برای فعال سازی دوباره، دستور زیر را بنویسید:
  powercfg -h on

تنظیم درصد حجم برای فایل hiberfil.sys

با این‌که نمی‌توان مسیر این فایل را تغییر داد؛ اما اجازه دهید دستوری را هم معرفی کنیم تا با استفاده از آن بتوانید حجم این فایل را به نصف کاهش دهید.
با این دستور، ما حداکثر حجم فایل هایبرنیت را به 50 درصد از فضای physical memory کاهش می‌دهیم.

powercfg.exe /hibernate /size 50

مطالب مرتبط

آموزش غیرفعال کردن حالت خواب در ویندوز 10 به صورت کامل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

cp-codfk

نظرات ثبت شده ۱ دیدگاه

  1. ‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کاربر مهمان گفت:

   ممنون از توضیحاتتون
   اگه حذفش کنیم چه مشکلی پیش میاد

   21
توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک