ترینر چیست؟ هر آنچه که باید در مورد ترینر بدانید

ترینر چیست؟ هر آنچه که باید در مورد ترینر بدانید

ترینر چیست و به چه دردی می‌خورد؟
چرا از ترینر استفاده می‌کنیم؟
هر آن‌چه که باید بدانید
به همراه آموزش استفاده از ترینر


از قدیم گفتن که نابرده رنج، گنج میسر نمی‌شود! که خب درست است؛ اما چه رنج و چه گنجی؟!

بدون شک هر گیمری (بازیکنی)، خواستار این است که بازی را با تلاش و ابتکار خود انجام داده و به پایان برساند؛ چرا که در غیر این‌صورت، بازی معنای دیگری به خود گرفته و آن هدف (گنج) اصلی که باید از انجام بازی به دست بیاید، دیگر حاصل نمی‌شود.

برای مثال، شما در یکی از مراحل بازی، با چالشی رو به رو می‌شوید و پس از ساعت‌ها تلاش و کلنجار رفتن، به نتیجه‌ای نمی‌رسید؛ سپس ممکن است در اینترنت راهنمای بازی را جستجو کرده و از روی راهنما، چالش را حل کنید؛ اما اتفاقی که در این لحظه رخ می‌دهد، این است که رنج و گنج شما تغییر می‌کند؛ و دیگر پس از اتمام بازی، نمی‌‌توانید به هیچ عنوان ادعای برتری در آن بازی را داشته باشید! چرا که شما اکنون یک متقلب محسوب می‌شوید! 😀

ترینر چیست؟!

همانطور که گفته شد؛ زمانی که با یک چالش در یک بازی رو به رو می‌شوید، ممکن است سراغ راهنمای بازی بروید؛ اما موارد دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند در حل چالش‌ها به شما کمک کنند!

برای مثال، شما در یک بازی تیراندازی، زمانی که تیرتتان تمام می‌شود، به دنبال خشاب می‌گردید؛ که ممکن است این‌کار برایتان آزاردهنده باشد! یا فرض کنید مدام در بازی می‌میرید و باید از اول شروع کنید! در چنین شرایطی آرزو دارید که ای کاش برخی محدودیت‌ها را از سر راهتان برمی‌داشتید؛ تیترتان هرگز تمام نمیشد، نمی‌مردید و …!?

پس با توجه به این مدل خواسته‌ها، احتمالا به سراغ کد تقلب (چیت کد – چیت یعنی تقلب) بازی می‌روید و اگر با گیم‌هایی مثل GTA طرف باشید، خود شرکت سازنده از ابتدا کدهای تقلبی برای بازی خود معرفی کرده است که البته ممکن است آن‌چیزی که می‌خواهید در این کدها وجود نداشته باشد! و جدا از این موضوع، تمام بازی‌ها دارای کد تقلبی نیستند؛ که خود سازندگان، آن را در خود بازی تعریف کرده و در اختیار گیمرها قرار داده باشند!

بنابراین سراغ پیدا کردن چیز دیگری می‌روید که فراتر از کد تفلب بوده و به گونه‌ای بتواند همانند کرک‌ها، بازی را هک کرده و تنظیمات خاصی را روی آن اعمال کند! و در این‌جاست که باید با مفهوم مود و ترینر آشنا شوید! ابتدا مفهوم مود را در لینک زیر مطالعه کنید:

مود یا ماد؟!

تعریف ویکی پدیا
ترینر (به انگلیسی: Trainer) برنامه‌ای است که توسط دسته‌ای از برنامه‌نویسان نوشته می‌شوند. این برنامه‌ها با تنظیمات خاصی که دارند با اجرا روی بازی (که برای آن طراحی شده‌اند) امکاناتی به ما می‌دهند مثلاً اگر بازی مورد نظر جنگی است، ترینر آپشن‌هایی برای جان بی نهایت، تیر بی نهایت و…. ارائه می‌دهد. ترینرها مانند کد تقلب روی بازی اثر می‌گذارند ولی بااین فرق که کد تقلب برای شرکت سازندهٔ بازی است ولی ترینر برنامه‌ای جداگانه‌است که یک برنامه‌نویس آن را طراحی کرده‌است. همچنین گروه‌های و شرکت‌های برنامه‌نویسی که تا کنون اقدام به ساخت و عرضه ترینر به صورت رایگان نموده اند عبارتند از گروه Fling ٬ LinGon ٬ Hog ٬ H4X0R ٬ Deviated ٬ Abolfazl.k ٬ MrAntiFun ٬ Darknezz و… البته ناگفته نماند ترینرسازی کار چندان سختی نیست که حتماً نیازمند یک گروه کاربلد و پر مهارت همچون گروه‌های برنامه‌نویسی فوق باشد و هر شخصی که بتواند مقداری با زبان کامپیوتر و برنامه‌نویسی آشنایی پیدا کند و تمرین کند با مرور زمان خواهد توانست ترینر هایی عرضه کند.

تعریف درستی است؛ اما برای آنکه بطور ساده متوجه شوید، من به صورت نکته به نکته این تعریف را به همراه موارد دیگری بیان می‌کنم:

 • ترینر (Trainer) در لغت به معنی مربی و فرهیختار می‌باشد.
 • در اصطلاح کامپیوتری، نرم افزاریست که با هک بازی، تنظیمات خاصی را روی آن اعمال می‌کند.
 • این تنظیمات یا هک‌های اعمال شده، می‌توانند مواردی از جمله: جان بی‌نهایت، امتیاز بی‌نهایت، سلاح بی‌نهایت و … باشند.
 • ترینرها برخلاف کدهای تقلب، توسط خود شرکت سازنده و بصورت رسمی ارائه نمی‌شوند؛ بلکه توسط یک نفر یا یک تیم ساخته شده و معمولا نیز بصورت رایگان و بدون دریافت هیچ هزینه‌ای (مثل کرک‌‎ها)، در اختیار گیمرها قرار می‌گیرند.
 • از جمله ترینر سازان معروف، می‌توان به تیم FLiNG اشاره کرد؛ ولی ترینر سازان دیگری همچون تیم‌های LinGon و … نیز وجود دارند.
 • برای ساخت ترینر، شما ابتدا باید برنامه‌نویسی بلد باشید و برخلاف تعریف ویکی‌پدیا، نه کار سختی می‌باشد و نه کار آسانی؛ بلکه دقیقا بستگی به دانش شخص یا تیم دارد.

ترینر یا مود؟!
به بیان دیگر، ترینر یک زیر مجموعه از MOD (بخوانید مود یا ماد) می‌باشد و MOD تغییرات مختلفی است که در ساختار بازی اعمال شده و آن را از آن چیزی که هست خارج می‌سازد. ترینر نیز یک مود است که تغییراتی در تنظیمات بازی اعمال می‌کند. جهت مطالعه بیشتر کلیک کنید …

ترینرها معمولا بازی را فقط در همان لحظه‌ای که اجرا شده‌اند تغییر می‌دهند و این تغییرات روی بازی ذخیره نمی‌شوند. البته ممکن است چیزهایی مثل افزایش سکه و از این قبیل موارد در پایگاه داده‌ی خود بازی ذخیره شده باشند؛ ولی چیزی مثل نمردن یا کم نشدن خون در بازی‌ها معمولا پس از ریستارت بازی ذخیره نمی‌شوند و بایستی از ابتدا آنها را اعمال کنید.

آموزش استفاده از ترینرها

ترینرها به صورت یک فایل EXE یا فایل مربوط به آن سیستم عامل، در اختیار گیمرها قرار می‌گیرند. روشی که در این‌جا می‌گویم، روش عمومی استفاد از از ترینرهاست:

 • بازی را ببندید.
 • فایل ترینر را به محل نصب بازی کپی کنید.
 • روی فایل ترینر راست کلیک کرده و از طریق گزینه‌ی Run As Administrator آن را اجرا کنید.
 • بازی را اجرا کنید.
 • به محیط بازی رفته و کلیدهایی که برای ترینر در داخل نرم افزار توضیح داده شده‌اند را تست کنید.
در اکثر ترینرهای قدیمی و برخی از ترینرهای جدید، ابتدا بایستی بازی اجرا و سپس ترینر اجرا شود.

در ترینرهای جدید، معمولا دیگر نیازی به دو مورد اولی وجود ندارد؛ و تنها کافیست ترینر را در هرجایی که کپی کرده‌اید اجرا کنید، سپس اگر بازی در حال اجرا باشد، ممکن است ترینر پیامی مبنی بر اینکه بازی  فعال است را برایتان نمایش دهد و در کل نیازی به دو مورد اول نخواهید داشت

آنتی ویروس‌ها در برخی موارد ممکن است فایل ترینر را حذف کنند.

نکاتی مهم برای استفاده‌ی هرچه بهتر از ترینرها:

 • در داخل نرم افزار ترینر، کلیدهای مربوط به ترینر نوشته می‌شوند.
  برای مثال گفته می‌شود که کلید F1 را اگر در محیط بازی فشار دهید، جانتان بی نهایت می‌شود؛ و معمولا اگر مجددا این کلید را فشار دهید، حالت جان بی‌نهایت غیرفعال خواهد شد.
 • سازندگان ترینرها معمولا از کلیدهای نامپد (سمت راست کیبورد) و کلیدهای F1 تا  F9 استفاده می‌کنند؛ که این مورد بستگی به خودشان و البته، کلیدهای پیشفرض بازی دارد؛ چرا که ممکن است برای مثال، کلیدهای نامپد از قبل در خود بازی برای هدفی مورد استفاده قرار گرفته باشند.
 • معمولا در ترینرها، کلیدی برای فعال و غیرفعال کردن ترینر و کلیدی برای غیرفعال کردن تمامی هک‌های اعمال شده به‌صورت یک‌جا قرار می‌گیرد.
  این کلید فعال کردن نیز معمولا کلید HOME در نظر گرفته می‌شود؛ البته فراموش نکنید که توضیح کلیدها در خود نرم‌افزار قرار گرفته است.
 • معمولا اگر کلیدی را فشار دهید، برای مثال فرض کنید کلید 1 رابرای جان بی‌نهایت فشار دادید؛ در این لحظه صدایی از طرف نرم افزار ترینر برای اعلامِ اعمال شدن هک پخش می‌شود؛ که اگر دوباره این کلید را فشار دهید، صدایی برای اعلامِ غیرفعال‌شدن پخش خواهد شد. مثلا ممکن است در هنگام فعال شدن، بگوید Activated و در هنگام غیرفعال شدن، بگوید Deactivated.
 • معمولا در ترینرها یک آهنگ پس‌زمینه نیز وجود دارد؛ که با باز کردن ترینر پخش می‌شود و می‌توانید این آهنگ را از دکمه‌ای که روی فرم ترینر قرار گرفته است غیرفعال کنید؛ و اگر چنین دکمه‌ای وجود نداشت، شاید موقع اجرای بازی خودش غیرفعال شود که کم‌تر پیش می‌آید آن ترینر را اینگونه ساخته باشند.

برای بازی GTA، ترینر متفاوتی وجود دارد؛ چرا که از ابتداشیوه‌‌ی کاملا متفاوتی را در پیش گرفته است و ترینرهای این بازی پس از نصب، در خود بازی ظاهر خواهند شد. برای مثال، می‌توانید ترینر Native آن را از سایت دریافت کنید.

مفاهیم رایج برای دکمه‌های ترینرها

 • Infinite Health: سلامتی بی‌نهایت یا نمردن
 • One Hit Kill یا Easy Kill: کشتن دشمن با یک ضربه
  این مورد می‌تواند در موارد ریز تری نیز خلاصه شود
 • Save Location: ذخیره‌ی مکان فعلی در حافظه موقت
 • Teleport: بازگشت به مکان ذخیره شده
 • Undo Teleportation: بازگشت از عمل تله پورت به مکان فعلی
 • Super Speed: سریع شدن بازی
 • Slow Motion: آرام شدن بازی
 • Super Jump: پرش خیلی بلند
 • One Ht Kill: کشتن دشمن با یک ضربه
  نکته 1: در برخی موارد از جمله رئیس‌های آخر بازی، ممکن است دچار اختلال در عملکرد بازی شود.
  نکته 2: این مورد می‌تواند شامل هک‌های ریزتری برای حالت‌ها، دشمن‌ها و رئیس‌های مختلفی باشد. برای مثال در بازی Sonic Forces اینگونه است.
 • Disable All: غیرفعال کردن تمامی موارد فعال شده به صورت یک جا

یک خاطره‌ی ترینری از ادمین

من خودم معمولا حوصله‌ی اینکه تو یه بازی بمیرم و از اول همه چیزو تکرار کنم رو ندارم؛ و برای همین هم از ترینرها تو موارد زیادی استفاده می‌کنم؛ اما یکی از جالب‌ترین جاهایی که از ترینرها استفاده کردم، مربوط به بازی Tomb Rider میشه! تو این بازی به علت باگی که وجود داشت، نمی‌تونستم چالشی رو حل کنم و از یه جای بازی رد بشم! ولی با استفاده از ترینر، میزان پرش کاراکتر رو افزایش دادم و به سادگی از مانع عبور کردم!!!! 🙂 پس ترینرها همیشه به منظور تقلب به کار نمیرن! 😀

ترینرها را از کجا دانلود کنیم؟!

 • در سایت فول کده، بخشی را برای ترینرها در نظر گرفته‌ایم که می‌توانید روی این‌جا کلیک کنید.
 • ترینرهای بازی‌هایی که در سایت قرار ندارند را می‌توانید از بخش «درخواست مطلب» اطلاع دهید.
 • معمولا ترینرها قبل از قرار گرفتن در سایت، تست شده و به همراه آموزش اختصاصی خودشان ارائه می‌شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

cp-codfk

نظرات ثبت شده 14 دیدگاه

  1. مهدی کاربر مهمان گفت:

   توضیحات عالی بود 🙂

   52
  2. فرهاد کاربر مهمان گفت:

   لطفا در مورد تقلب در بازیهای ps4 هم مطلب بزارید..واقعا حوصله پردن و دوباره رد کردن رو ندارم…ممنون میشم

   31
  3. آزش کاربر مهمان گفت:

   سلام و خسته نباشید
   متاسفانه لینک دانلود این ترینر رو پیدا نکردم،ممکنه راهنمایی کنین؟تشکر از زحماتتون

   21
   1. هادی اکبرزاده مدیر سایت گفت:

    سلام. کدوم ترینر؟!

    1. آرش کاربر مهمان گفت:

     لینک رو پیدا کردم در صفحهء دیگه ای هست،ممنون از پاسختون

     11
  4. bagher کاربر مهمان گفت:

   سلام عرض میکنم،بی زحمت اگر میتونید میشد یک ترینر هست به اسم ultimate trainer برای بازیResident Evil2 Remake بزارید خیلی ممنون میشم بزارید لطفا فقط این ترینر باشد ترینر دیگه ای برای این بازی نزارید،این ترینر حتما هم هست ولی نمی دونم کدام سایت شما جستجو کنید ولینک فقط این ترینر را بزارید باسپاس.

   11
  5. bagher کاربر مهمان گفت:

   سلام. قرار شد یک زحمت کوچیک برامون بکشید،خواهشتن اگر میشد به این سایت برید وببینید میتونید این نسخه ترینر بازی رزیدنت ایول2 را لینک دانلودش را بزارید فقط خواهشتن همین زحمت را دمتون گرم،سایته:***

   31
   1. هادی اکبرزاده مدیر سایت گفت:

    سلام. بهتر بود از بخش درخواست مطلب ذکر می‌کردید. خدمت شما: لینک

  6. خالد امینی کاربر مهمان گفت:

   سلام داداش من نسخه اصلی Gta v رو بازی می کنم می خواستم بدونم آیا ترینر باعت بن شدن بازی من میشه

   10
   1. هادی اکبرزاده مدیر سایت گفت:

    سلام. مودها فقط برای حالت آفلاین هستن.

  7. مهزیار کاربر مهمان گفت:

   عالی بود دمتونگگگگگگگگگگگگگگگرررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررمممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممم ازسایت خوبتون من به این سایت 100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000امتیاز میدم

   34
  8. میلاد کاربر مهمان گفت:

   سلام ممنون از سایت خوبتون من ترینر HITMAN 2 رو از سایت شما و سایتهای دیگه هم دانلود کردم اما شناسایی نمیکنه و انجام نمیده دستوری رو ورژن بازی من یک هستش ممنون میشم اگر دارید برای من ارسال کنید

   12
  9. Abolfazl.k کاربر مهمان گفت:

   سلام و خسته نباشید خوب تعریف کردید من ابوالفضل هستم ۶ هزار ترینر ساختم به ندرت بعضی از ترینرها شبیه هم هستن برای هر موتور بازی باید یک کد مخصوص نوشته بشه ویکی پدیا مثل اب خوردن از روش گذشته اما اینجوی نیست گاها من برای ساخت ترینر یک بازی ۲۴ ساعت وقت گذاشتم با این حال ممنون از مطالب ارزشمند شما موفق باشید

   01
   1. هادی اکبرزاده مدیر سایت گفت:

    سلام ابوالفضل جان بله درسته ساحت ترینر زمان بره و ترینرهای شمارو هم دیدم و چند مورد رو قبلا در سایت منتشر کردیم… امیدوارم موفق باشید.

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک