تبلیغات

ترینر چیست؟ هر آنچه که باید در مورد ترینر بدانید

ترینر چیست؟ هر آنچه که باید در مورد ترینر بدانید
هادی اکبرزاده
نوشته شده توسط هادی اکبرزاده

ترینر چیست و به چه دردی می‌خورد؟
چرا از ترینر استفاده می‌کنیم؟
هر آن‌چه که باید بدانید
به همراه آموزش استفاده از ترینر


نابرده رنج، گنج میسر نمی‌شود! بله درست است؛ اما چه رنج و چه گنجی؟!

مقدمه

هرگیمری دوست دارد بازی را خودش انجام داده و با ابتکار و تلاش خودش، آن را به پایان برساند! در غیر این‌صورت، بازی معنایی غیر از بازی به خود گرفته و آن گنج اصلی یا هدف اصلی از انجام بازی به دست نمی‌آید.

برای مثال، در یکی از مراحل بازی چالشی به وجود آمده و با ساعت‌ها تلاش به نتیجه‌ای نمی‌رسید؛ در این مورد ممکن است در اینترنت راهنمای بازی را سرچ کنید و از روی راهنما، چالش را حل کنید اما…
اتفاقی که پیش می‌آید این است که رنج و گنج شما تغییر می‌کند:

 • گنج شما در ابتدا این بود تا با تلاش خود چالش را حل کرده و بعد از حل چالش به خود ببالید و خود را تشویق کنید.
 • گنج شما بعد از گرفتن راهنمایی تغییر کرد و دیگر آن مورد اول نبود! حالا گنج شما این است که به مرحله‌ی بعد بروید! یعنی یک گنج بعد از گنج بالیدن به خود که در این‌جا وجود ندارد ولی در مورد قبل وجود داشت! پس شما یک گنج را از دست دادید! ولی گنج زمان را شاید در صورتی که برایتان مهم بود به دست آوردید!

ترینر (Trainer) چیست؟

همانطور که گفته شد؛ زمانی که در چالشی گیر کرده‌اید، سراغ راهنمای بازی رفتید اما نوع دیگری نیز وجود دارد!

برای مثال شما در یک بازی تیراندازی هنگام اتمام تیرتان دنبال تیر میگردید اما ممکن است این‌کار برایتان آزاردهنده باشد! یا فرض کنید مدام در بازی می‌میرید و باید از اول شروع کنید! در چنین مواردی آرزو دارید که ای کاش تیرتان تمام نمیشد یا ای کاش نمیمردید!

بنابراین به سراغ کد تقلب بازی می‌روید و برای مثال اگر بازی GTA باشد، خود شرکت سازنده از ابتدا کدهای تقلب برای بازی خود معرفی کرده که دوباره ممکن است آن‌چیزی که می‌خواهید در این کدها وجود داشته باشد و یا نداشته باشد!

بنابراین سراغ چیزی می‌گردید که فراتر از کد تفلب بوده و به گونه‌ای همانند کرک، بازی را هک کرده و تنظیمات خاصی را روی آن اعمال کند! در این جاست که با مفهوم ترینر باید آشنا شویم.

تعریف ویکی پدیا
ترینر (به انگلیسی: Trainer) برنامه‌ای است که توسط دسته‌ای از برنامه‌نویسان نوشته می‌شوند. این برنامه‌ها با تنظیمات خاصی که دارند با اجرا روی بازی (که برای آن طراحی شده‌اند) امکاناتی به ما می‌دهند مثلاً اگر بازی مورد نظر جنگی است، ترینر آپشن‌هایی برای جان بی نهایت، تیر بی نهایت و…. ارائه می‌دهد. ترینرها مانند کد تقلب روی بازی اثر می‌گذارند ولی بااین فرق که کد تقلب برای شرکت سازندهٔ بازی است ولی ترینر برنامه‌ای جداگانه‌است که یک برنامه‌نویس آن را طراحی کرده‌است. همچنین گروه‌های و شرکت‌های برنامه‌نویسی که تا کنون اقدام به ساخت و عرضه ترینر به صورت رایگان نموده اند عبارتند از گروه Fling ٬ LinGon ٬ Hog ٬ H4X0R ٬ Deviated ٬ Abolfazl.k ٬ MrAntiFun ٬ Darknezz و… البته ناگفته نماند ترینرسازی کار چندان سختی نیست که حتماً نیازمند یک گروه کاربلد و پر مهارت همچون گروه‌های برنامه‌نویسی فوق باشد و هر شخصی که بتواند مقداری با زبان کامپیوتر و برنامه‌نویسی آشنایی پیدا کند و تمرین کند با مرور زمان خواهد توانست ترینر هایی عرضه کند.

تعریف درستی است اما برای این‌که به طور ساده متوجه قضیه شوید، من به صورت نکته به نکته این تعریف را با اضافاتی به همراهش بیان می‌کنم:

 • ترینر (Trainer) در لغت به معنی مربی و فرهیختار می‌باشد.
 • در اصطلاح کامپیوتری، نرم افزاریست که با هک بازی، تنظیمات خاصی را برروی آن اعمال می‌کند.
 • این تنظیمات یا هک‌های اعمال شده، می‌توانند مواردی از جمله: جان بی‌نهایت، امتیاز بی‌نهایت، صلاح بی‌نهایت و … باشند.
 • ترینرها برخلاف کدهای تقلب، توسط خود شرکت سازنده به صورت رسمی ارائه نمی‌شوند بلکه توسط یک یا چند نفر ساخته شده و به صورت رایگان و بدون دریافت هیچ هزینه‌ای همچون کرک‌ها، در اختیار گیمرها قرار می‌گیرند.
 • از جمله ترینر سازان معروف، می‌توان به تیم FLiNG اشاره کرد؛ ولی ترینر سازان دیگری همچون تیم‌های LinGon و … نیز در بالا معرفی شدند.
 • برای ساخت ترینر، شما ابتدا باید برنامه نویسی بلد باشید و برخلاف تعریف ویکی‌پدیا، نه کار سحتی می‌باشد و نه کار آسانی و بستگی به دانش شخص یا تیم دارد.

به بیان دیگر، ترینر یک مجموعه‌ی زیرین از MOD می‌باشد و MOD تغییرات مختلفی است که در ساختار بازی اعمال شده و آن را از آن چیزی که هست خارج می‌کند. ترینر نیز یک مود یا به اصطلاح ماد می‌باشد که تغییراتی در تنظیمات بازی اعمال می‌کند.

ترینرها، بازی را فقط در همان لحظه‌ای که اجرا شده‌اند تغییر می‌دهند و این تغییرات در زمان‌های بعدی بدون اجرای دوباره‌ی نرم‌افزار ترینر از بین می‌روند. البته ممکن است چیزهایی مثل افزایش سکه و از این قبیل موارد در جایی ذخیره شده باشند ولی چیزی مثل نمردن این‌گونه نیست.

آموزش استفاده از ترینرها

ترینرها به صورت یک فایل exe یا فایل مربوط به آن سیستم عامل، در اختیار گیمرها یا بازیکنان قرار می‌گیرند. روشی که در این‌جا می‌گویم روش عمومی بین ترینرهاست:

 • بازی را ببندید.
 • فایل ترینر را به محل نصب بازی کپی کنید.
 • روی فایل ترینر راست کلیک کرده و از طریق گزینه‌ی Run As Administrator آن را اجرا کنید.
 • بازی را اجرا کنید.
 • به منوی بازی رفته و کلیدهای که برای ترینر در داخل نرم افزار توضیح داده شده اند را تست کنید.

در ترینرهای جدید معمولا دیگر نیازی به این سه مورد اول و مخصوصا دو مورد اولی وجود ندارد و تنها کافی است ترینر را در هرجایی که کپی کرده اید اجرا کنید، سپس اگر بازی در حال اجرا باشد، ممکن است ترینر پیامی مبنا بر اینکه بازی  فعال است را برایتان نمایش دهد و در کل نیازی به دو مورد اول و شاید حتی مورد سوم نخواهید داشت (منظور از مورد سوم این است که آن را به همان صورت دابل کلیک و ساده اجرا کنید و دسترسی ادمین ندهید)

 • در داخل نرم افزار ترینر، کلیدهای مربوط به ترینر نوشته می‌شوند.
  برای مثال گفته می‌شود که کلید F1 را اگر در محیط بازی فشار دهید، جانتان بی نهایت می‌شود.
 • سازندگان ترینرها معمولا از کلیدهای نامپد یا سمت راست کیبورد و کلیدهای F1 تا  F9 استفاده می‌کنند که این مورد بستگی به خودشان و بازی دارد؛ چرا که ممکن است برای مثال، کلیدهای نامپد از قبل در خود بازی برای هدفی مورد استفاده قرار گرفته باشند.
 • معمولا در ترینرها کلیدی برای فعال و غیرفعال کردن ترینر و کلیدی برای غیرفعال کردن تمامی هک‌های اعمال شده به صورت یک‌جا قرار می‌گیرد.
  این کلید فعال کردن نیز معمولا کلید HOME در نظر گرفته می‌شود.
 • معمولا اگر کلیدی را فشار دهید، برای مثال فرض کنید کلید 1 رابرای جان بی‌نهایت فشار دادید؛ در این لحظه صدایی از طرف نرم افزار ترینر مبنا بر فعال شدن هک مورد نظر پخش می‌شود و اگر دوباره این کلید را فشار دهید، صدایی مبنا بر غیرفعال شدن پخش می‌شود.
  معمولا صدای فعال شدن Activated و صدای غیرفعال شدن Deactivated می‌باشد.
 • معمولا در ترینرها یک آهنگ پس زمینه وجود دارد که با باز کردن ترینر پخش می‌شود و می‌توانید این آهنگ را از دکمه‌ای که روی فرم ترینر قرار گرفته است غیرفعال کنید و اگر چنین دکمه‌ای وجود نداشت، شاید موقع اجرای بازی خودش غیرفعال شود که کم‌تر پیش می‌آید این‌گونه آن ترینر را ساخته شده باشند.

برای بازی GTA ترینر متفاوتی وجود دارد؛ چرا که از ابتداشیوه‌‌ی کاملا متفاوتی را در پیش گرفته است و ترینرهای این بازی پس از اعمال در خود بازی ظاهر خواهند شد. برای مثال  می‌توانید ترینر Native آن را از سایت دریافت کنید.

مفاهیم رایج برای دکمه‌های ترینرها

 • Infinite Health: سلامتی بی‌نهایت یا نمردن
 • One Hit Kill یا Easy Kill: کشتن دشمن با یک ضربه
  این مورد می‌تواند در موارد ریز تری نیز خلاصه شود
 • Save Location: ذخیره‌ی مکان فعلی در حافظه موقت
 • Teleport: بازگشت به مکان ذخیره شده
 • Undo Teleportation: بازگشت از عمل تله پورت به مکان فعلی
 • Super Speed: سریع شدن بازی
 • Slow Motion: آرام شدن بازی
 • Super Jump: پرش خیلی بلند
 • One Ht Kill: کشتن دشمن با یک ضربه
  نکته 1: در برخی موارد از جمله رئیس های آخر بازی ممکن است دچار اختلال در عملکرد بازی شود.
  نکته 2: این مورد می‌تواند شامل هک های ریزتری برای حالت‌ها و دشمن‌ها و رئیس‌های مختلفی باشد. برای مثال در بازی Sonic Forces اینگونه است.
 • Disable All: غیرفعال کردن تمامی موارد فعال شده به صورت یک جا

یک خاطره‌ی ترینری از ادمین

من خودم معمولا حوصله‌ی این که در بازی‌ای مرده و از ابتدا ظاهر شوم را ندارم و برای همین نیز از ترینرها در موارد زیادی استفاده می‌کنم؛ اما یکی از جالب ترین مواردی که از ترینرها استفاده کردم مربوط به بازی Tomb Rider می‌شود؛ در این بازی به علت باگی که وجود داشت بنده نمی‌توانستم چالشی را حل کنم و از جایی رد شوم که با استفاده از ترینر، میزان پرش کاراکتر را افزایش داده و به سادگی از مانع عبور کردم!!!!

ترینرها را از کجا دانلود کنیم؟

 • در سایت فول کده، بخشی را برای ترینرها در نظر گرفته‌ایم که می‌توانید روی این‌جا کلیک کنید و هر ترینر دیگری را که در این بخش نبود، از قسمت نظرات همین پست درخواست کنید تا در سایت قرار دهیم.
 • معمولا ترینرها قبل از قرار گرفتن در سایت تست شده و به همراه آموزش اختصاصی خودشان ارائه می‌شوند.
تبلیغات
0
کانال تلگرام فول کده

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

آن‌گاه که هرچیزی را به یک چشم دیدیم، حقیقت برایمان نابود می‌شود! باید توجه کنیم که خدا به ما دو چشم داده است!
Telegram

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه