تبلیغات

وردپرس 4.9 منتشر شد – ویژگی های جدید وردپرس نسخه 4.9

وردپرس 4.9 منتشر شد - ویژگی های جدید وردپرس نسخه 4.9

وردپرس 4.9 منتشر شد
ویژگی های جدید وردپرس نسخه 4.9


وردپرس 4.9 هم اکنون به صورت رسمی منتشر شده و امکان استفاده و بروزرسانی به این نسخه برای عموم کاربران فراهم شده است. اگر هنوز فرصت نکرده اید سایت خود را به این نسخه ارتقا دهید، توصیه میکنیم که ابتدا کار خود را با یک بکاپ شروع کنید و بعد هر چه سریعتر به این نسخه جالب و پر امکانات مهاجرت نمایید. اگر کنجکاو هستید که در رابطه با امکانات این نسخه اطلاعات بیشتری کسب کنید، پس با ما در ادامه همراه باشید.

اگر اخبار وردپرس را دنبال کرده باشید، حتما نام گوتنبرگ (Gutenberg) به گوشتان خورده است. (ویرایشگر جدیدی که قرار است به وردپرس اضافه شود) اما اگر انتظار داشید که در وردپرس 4.9 شاهد حضور این ویرایشگر در وردپرس باشید، متاسفانه باید نا امیدتان کنیم! چرا که ارائه این ویرایشگر برای وردپرس 5.0 برنامه ریزی شده است و در وردپرس 4.9 قرار است تمرکز اصلی بر روی کاربران و تجربه کاربری باشد.

اگر میخواهید که با گوتنبرگ کار کنید میتوانید آن را به صورت افزونه از اینجا دانلود کرده و بر روی سایت خود نصب/فعال کنید.

به گفته مولنوگ در بخش های مختلف وردپرس هنوز هم عدم تطابق ها و مشکلاتی دیده میشود که در تجربه کاربری اختلال ایجاد میکند. این در حالی است که رفع این مشکلات اصلا سخت نیست. بنابراین ورژن 4.9 وردپرس فرصت خوبی است که تا حد ممکن به رفع این نواقص پرداخته شود. طبق این توضیحات، وردپرس 4.9 تمرکز ویژه ای بر کارکرد بخش افزونه ها، قالب ها و بهبود تجربه کاربری خواهد داشت.

برای این نسخه از وردپرس موارد مختلفی در دستور کار قرار گرفته بود که البته برخی از آنها را در نسخه نهایی مشاهده نکردیم. برخی از امکانات اضافه شده در این نسخه به شرح زیر هستند :

بهبود در ویرایشگر کدها

تغییرات این بخش عبارتند از:

  1. بهبود تجربه کاربری در ویرایش کد ها
  2. بهبود ویرایشگر افزونه ها و قالب ها
  3. بهبود ویرایشگر CSS در بخش سفارشی سازی قالب وردپرس
  4. اعلام هشدار های مناسب و مقتضی پیش از اعمال تغییرات در کدها
  5. بهبود پیام های هشداری در زمان ویرایش قالب ها و افزونه ها، حتی در زمانی که قالب یا افزونه مورد نظر در سایت فعال نباشد.

یکی دیگر از امکانات اضافه شده در این نسخه، استفاده از sandbox است. با اضافه شدن این امکان، در صورتی که وردپرس در کد شما خطایی مشاهده کند این مسئله را پیش از ذخیره به شما اطلاع میدهد که تا حد امکان از اتفاق افتادن صفحه سفید و موارد از این دست جلوگیری شود. وردپرس در این نسخه در هنگام ذخیره فایل ها نیز از شما درخواست میکند که پیش از ذخیره، از آنها نسخه ی پشتیبان تهیه کنید تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

در این بخش قرار بود که به ابزارک HTML سفارشی (Custom HTML) نیز پرداخته شود که این مسئله کمی جلوتر از حد تعیین شده و در ورژن 4.8.1 در اختیار کاربران قرار گرفت.

اضافه شدن ابزارک گالری

در وردپرس 4.8، ابزارک رسانه ها برای بخش های متنی، صوتی، تصویری و ویدئویی عملکرد ضعیفی داشت اما در وردپرس 4.9 ابزارک جدیدی برای گالری تصاویر معرفی شده است.
این گالری به شما امکان ساخت یک گالری ساده وردپرسی را می دهد که می توانید با کمک ابزارک ها، آن را در هر قسمتی که از ابزارک پشتیبانی می کند، بدهید.

ابزارک گالری تصاویر در وردپرس

پشتیبانی از Shortcode ها و رسانه در ابزارک متن

امکان استفاده از شورتکد ها یا کدهای کوتاه در ابزارک متنی وردپرس یکی از امکاناتی است که کاربران مدت زیادی در انتظار آن بودند. پیشتر اگر مایل بودید از شورتکد ها در ابزارک من وردپرس استفاده کنید، لازم بود که با استفاده از اضافه کردن کد به قالب یا از طریق افزونه ها چنین امکانی را در سایت خود فعال کنید. خوشبختانه وردپرس 4.9 به طور پیشفرض از این امکان پشتیبانی میکند و از این پس شما میتونید بدون نیاز به هیچ گونه کد اضافی، از امکانات شورت کد ها در ابزارک متنی وردپرس بهره مند شوید.

البته توسعه دهندگان وردپرس این نکته را هم در نظر گرفته اند که در حال حاضر هزاران سایت وردپرسی، تغییراتی را برای افزودن امکان استفاده از کدکوتاه به ابزارک متنی، در سایت خود اعمال کرده اند. بنابراین این ویژگی به نحوی به وردپرس 4.9 اضافه شده است که اگر کاربری پیشتر چنین تغییری را نیز در سایت خود اعمال کرده باشد، تداخلی در سایت وی ایجاد نشده و کاربر با خطایی مواجه نخواهد شد.

امکان جالب دیگر نیز افزوده شدن دکمه رسانه به ابزارک متنی وردپرس است. با افزوده شدن دکمه رسانه به ابزارک متنی وردپرس، از این پس میتوانید فایل های خود را همزمان با استفاده از ابزارک مربوطه، در سایت بارگذاری نمایید بدون اینکه نیازی باشد به صورت جداگانه در سایت به بخش رسانه مراجعه کنید.

قرارگیری دکمه "افزودن پرونده چند رسانه ای" در ابزارک متن

ذخیره تغییرات قالب ها در بخش سفارشی سازی

در وردپرس 4.9 می توانید هر تغییر و تنظیمی را که در بخش سفارشی سازی می دهید به صورت پیش نویس ذخیره کنید تا نتیجه کار را مشاهده کرده و سپس آن را تایید نهایی نمایید. همچنین این ویژگی قابلیت به اشتراک گذاری آدرس نسخه دموی وبسایت شما را دارد! یعنی می توانید آدرس دمو را با شخص دیگری به اشتراک بگذارید و پس از ساخت درست و کامل وبسایت آن را منتشر کنید.

ذخیره تغییرات قالب ها در بخش سفارشی سازی

در وردپرس 4.9 قادر به تنظیم زمانی مشخص برای انتشار وبسایت و نمایش آن خواهید بود!

بهبود در سیستم تغییر قالب و آپدیت افزونه ها و قالب ها

در وردپرس 4.9 از این پس شاهد تبدیل بهتر جایگاه ابزارک ها و فهرست ها در زمان تغییر قالب ها در سایت خواهیم بود.

در بخش رسانه و REST API

در آپدیت های مربوط به بخش رسانه قرار است که از این پس در سفارشی ساز نیز شاهد وجود dropzone ها برای بارگذاری تصاویر باشیم. همچنین در سایدبار سفارشی ساز تغییراتی اعمال میشود تا در این بخش نیز به درستی از تصاویر واکنش گرا بهره گرفته شود. (پیش تر اگر تصویری را با اندازه مناسب نمایشگرهای رتینا در این بخش بارگذاری میکردید، پیش نمایش موجود در سایدبار، به صورت رتینا نمایش داده نمیشد) و در آخر هم قرار است اگر از این به بعد تصویری نیازی به برش خوردن (crop) نداشته باشد، کاستومایزر، کاربر بیچاره را مجبور به برش زدن تصویر نکند.

در بخش API رست نیز برخی امکانات مورد نیاز برای گوتنبرگ به این سیستم افزوده خواهند شد و در زمینه کامنت گذاری کدها نیز از این پس دقت بیشتری به عمل خواهد آمد تا همه چیز روشن تر و واضح تر باشد.

تغییرات دیگر

برخی تغییرات دیگر این نسخه عبارتند از :

  1. حذف کتابخانه SWFUpload از هسته وردپرس
  2. امکان جستجوی recursive در فایل های افزونه ها و قالب ها در بخش ویرایشگر
  3. حذف ابزار و دکمه “مخابره کنید” یا Press This و ارائه آن به صورت افزونه مستقل

تبلیغات
0
کانال تلگرام فول کده
تبلیغات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه