kotlin (کاتلین) چیست؟

kotlin (کاتلین) چیست؟

Kotlin Programming Language

آنچه گذشت
مراسم توسعه‌دهندگان گوگل به پایان رسید و این کمپانی اعلام کرد رسما از زبان برنامه‌نویسی کاتلین برای توسعه‌ی اندروید پشتیبانی خواهد کرد. کاتلین نام یک زبان برنامه نویسی بسیار جدید است که توسط جت برینز تولید شده است. این زبان برنامه‌نویسی در کنار Jet Brains IDE قرار می‌گیرد که اندروید استودیو به عنوان ابزار رسمی توسعه‌دهندگان گوگل نیز بر اساس آن کار می‌کند.

Kotlin (کاتلین)

در تعریف کاتلین می توانیم موارد زیر را در نظر بگیریم:

 • Kotlin، یک زبان برنامه نویسی OpenSource و از نوع ایستا است که توسط شرکت JetBrains واقع در سنت پترزبورگ روسیه طراحی شده
  (این نام از روی جزیره کاتلین در نزدیکی سنت پتربورگ می آید)
 • کاتلین، بر روی ماشین مجازی جاوا اجرا می‌شود.
 • کاتلین، میتواند به سورس کد جاوا اسکریپت نیز کامپایل شود.
 • کاتلین، در ژانویه سال ۲۰۱۲ به عنوان زبان ماه انتخاب شد.
 • کاتلین، سینتکس ساده و مدرنی دارد و Static type و شئ گرا است و از بعضی از قابلیت های برنامه نویسی functional مثل first-class function یا immutable data پشتیبانی می کند.
 • با وجود اینکه کاتلین از نظر Syntax با جاوا سازگار نیست، اما طراحی شده تا با کد جاوا همکاری داشته باشد و متکی بر کد جاوا از کتابخانه کلاس جاوا است، مانند مجموعهٔ فریم ورک ها.
 • از کتابخانه های جاوا به راحتی میتوان در کاتلین استفاده کرد و بایت کد های تولید شده کاملا با JVM سازگار است.

تاریخچه کوتاه

در جولای ۲۰۱۱، شرکت JetBrains از پروژه کاتلین پرده برداری کرد، زبانی جدید برای ماشین مجازی جاوا، که برای یک سال تحت توسعه و پیشرفت قرار داشت.

سرپرست JetBrains ، آقای Dmitry Jemerov ، اظهار داشت بیشتر زبان ها، آن ویژگی هایی که دنبالش هستند را ندارند. به استثنای اسکالا. او به زمان کند کامپایل اسکالا به عنوان کمبودی واضح اشاره کرد.

یکی از اهداف اصلی کاتلین این است که به همان سرعت زیاد جاوا کامپایل شود. در فوریهٔ سال ۲۰۱۲، JetBrains منبع باز این پروژه را تحت مجوز Apache 2 ارائه کرد. Jetbrains امیدوار است که این زبان جدید IntelliJ IDEA را به پیش ببرد.

توضیحات مفصل

سرپرست توسعه یعنی آقای Andrey Breslav ، بیان کرده کاتلین طراحی شده تا زبانی صنعتی-قدرتی و شی گرا بوده و زبانی بهتر از جاوا باشد. اما هنوز پر از سازگاری هایی با کد جاوا است که اجازه داده کمپانی ها مهاجرتی تدریجی از جاوا به کاتلین داشته باشند.

کاتلین نیز مانند جاوا که به عنوان زبان پیش فرض توسعه‌ اندروید شناخته می‌شود، روی ماشین مجازی جاوا یا JVM کار میکند و اکنون میتوان برای توسعه‌ اندروید، از کاتلین و دیگر زبان‌های مبتنی بر JVM بهره گرفت. پشتیبانی رسمی گوگل میتواند کمک زیادی به این زبان کند و باعث شود کار با کاتلین روی اندروید فراگیرتر شود.

ابزارهای کاتلین به‌طور پیش‌فرض در Android Studio 3.0 قرار گرفته اند و جت برینز و گوگل به طور مشترک این زبان را پشتیبانی میکنند.

کاتلین به عنوان یک زبان برنامه نویسی، شباهت های زیادی به ساختار جاوا دارد و کاملا شی‌ء گرا است و برای موضوعاتی مشابه مسائل جاوا طراحی شده است. اما از آنجایی که در بسیاری از روش ها ظاهری ساده دارد، میتوان از قابلیت های بسیار زیاد آن بهره گرفت و از پیشرفت های بیشتر آن نسبت به جاوا لذت برد.

برخلاف زبان برنامه نویسی سوئیفت که به عنوان پروژه ای داخلی اپل شناخته می شود، جت برینز به پشتیبانی از کاتلین ادامه خواهد داد. قرار است این زبان برنامه نویسی برای پلتفرم های دیگر مانند IOS و Mac نیز در دسترس باشد و برای توسعه وب، امکان تبدیل کدها به جاوا اسکریپت نیز فراهم شده است.


سینتکس این زبان بسیار شبیه زبان های برنامه نویسی اسکالا و Swift است:

fun main(args : Array<String>) 
{
 val scope = "world"
 println("Hello, $scope!")
}

یکی از قابلیت های مهم Kotlin، پشتیبانی از Null Safety در سطح سینتکس زبان برنامه نویسی است که باعث می شود برنامه نویسی بطور کامل از شر NullPointerException یا NPE خلاص شود.


برنامه های نوشته شده به زبان Kotlin قابلیت کامپایل به خروجی های زیر را دارند:

 • کامپایل به بایت کد برای اجرا بر روی JVM
 • کامپایل به جاوااسکریپت برای اجرا در وب
 • کامپایل به بایت کد مخصوص ماشین مجازی اندروید برای تولید برنامه های اندروید

این صفحه بعدا آپدیت خواهد شد و موارد جدیدی به آن اضافه خواهند شد.


برای مشاهده تمام پست های مربوط به این زبان در سایت روی Kotlin کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

cp-codfk

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک