تبلیغات

آموزش قرار دادن فایل در پروژه سی شارپ و کپی آن روی هارد و کنار برنامه در زمان اجرا

این روش بعد از خروجی گرفتن کار نمی‌کند و فقط برای اجرای پروژه از طریق ویژوال استودیو می‌باشد.

در برخی از پروژه‌ها، نیاز پیدا می‌کنیم که فایل (یا فایل‌هایی) را در داخل سولوشن پروژه قرار داده و سپس در زمان اجرای برنامه از طریق ویژوال استودیو، آن فایلها به کنار فایل اجرایی برنامه انتقال یابند؛ و در نهایت، در هرجایی که بخواهیم از آنها استفاده کنیم. (از رویشان Setup ساخته و به کاربر بدهیم.)

برای مثال فرض کنید فایل دیتابیس از قبل آماده شده‌ای را در داخل پروژه قرار داده‌ایم و می‌خواهیم زمان اجرا شدن برنامه از داخل ویژوال استودیو، آن فایل به کنار برنامه کپی شود. و همچنین برخی اوقات کتابخانه‌های C++ را که نمی‌توان در رفرنس‌ها اضافه کرد، در اینجا قررا می‌دهیم تا به کنار برنامه کپی شوند.

روش انجام کار

در پروژه‌ای که ساخته‌اید، به قسمت Solution Explorer رفته و طبق تصویر زیر، روی نام پروژه راست کلیک کنید. بعد از راست کلیک به ترتیب گزینه‌ی Add و سپس Existing Item را انتخاب کنید.

حالا آن فایل یا فایلهایی که می‌خواهید را انتخاب کنید.

فرض کنیم می‌خواهیم فایل تصویری jpg به نام Fulkade را انتخاب کنیم. بعد از انتخاب و اضافه کردن، Solution به صورت زیر خواهد شد:

همانطور که فایل را در Solution انتخاب کرده‌ایم، به قسمت Properties می‌رویم؛ سپس طبق تصویر زیر، گزینه‌ی Copy to Output Directory را مشاهده می‌کنید:

این گزینه سه مقدار زیر را می‌تواند به خود بگیرد:

  • Do not copy: یعنی به محض اجرای برنامه از داخل ویژوال استودیو، فایل را در کنار برنامه کپی نکن.
  • Copy always: یعنی همیشه کپی کن؛ یا به عبارتی هربار که برنامه اجرا می‌شود، فایل قبلی را اگر وجود داشت پاک کن و جدید را کپی کن.
  • Copy if never: اگر فایل در کنار برنامه نبود، کپی کن.

پیشنهاد من این است گزینه‌ی سوم را انتخاب کنید. البته باز بستگی به چیزی که می‌خواهید دارد؛ اما این گزینه، 99 درصد موارد استفاده می‌شود. و حالا اگر برنامه را اجرا کنید، خواهید دید که کنار فایل EXE، این فایلی که قرار داده‌اید هم کپی می‌شود.


فایل‌هایی که به این شکل در سولوشن قرار می‌دهیم، به هیچ وجهی به فایل EXE نمی‌چسبند و همانطور که گفته شد، فقط برای کپی به کنار برنامه در زمان اجرا از طریق ویژوال استودیو می‌باشند.

می‌توان فایل را در داخل Sulotion پوشه‌بندی کرد؛ که در این صورت، مثل آن ساختار پوشه‌بندی شده کپی خواهد شد.

یقینا بعد از کپی، احتمالا نیاز است که مسیر آن فایل را نیز داشته باشید و می‌توانید وارد «این‌لنیک» شده و با روش‌های به دست آوردن مسیر فعلی فایل اجرایی برنامه آشنا شوید.
تبلیغات
کانال تلگرام فول کده
تبلیغات

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

علاقه‌مند به اشتراک گذاری اطلاعات در هر زمینه‌ای / برنامه‌نویس / مدیر فول کده

پاسخ دهید

نظرات ثبت شده 10 دیدگاه