اطمینان از امن بودن یک فایل قبل از دانلود آن با سرویس VirusTotal

اطمینان از امن بودن یک فایل قبل از دانلود آن با سرویس VirusTotal

گاهی ممکن است به دلایل مختلفی نگران ویروسی بودن فایلهایی باشید که دانلود میکنید، مخصوصا اگر فایل ها را از یک جای نامعتبر یا یک سایت خارجی بخواهید دانلود کنید احتمالا فکر میکنید ممکن است ویروسی باشد. بله ممکن است ویروسی باشد و بعید نیست اما میخواهیم در این پست از فول کده روشی را به شما آموزش دهیم تا قبل از دانلود یک فایل، از امن بودن آن کاملا مطمئن شده و به راحتی بتوانید با خیال آسوده فایل را دانلود کنید.

اطمینان از امن بودن یک فایل قبل از دانلود آن با سرویس VirusTotal

امروزه تقریباً برای انجام هر کاری یک سرویس آنلاین نیز وجود دارد و برای انجام این کار  هم سرویس هایی در اینترنت وجود دارند که به ما کمک میکنند تا فایل را قبل از دانلود توسط آن ها اسکن کنیم.

توجه: این سرویس تنها آلوده یا مخرب بودن فایل ها را تشخیص میدهند ولی در برخی مواقع خاص ممکن است فایل شما امن تشخیص داده شده اما عملکرد فایلی که قصد دانلود آن را دارید مخرب باشد. مثلا نرم افزارهای مختلفی با عنوان های جعلی هک اینستاگرام، تلگرام و… منتشر می شوند اما در داخل آنها چیزی جز سرقت اطلاعات شما انجام نمی گیرد. اینگونه از نرم افزارها که عملاً فایل مخربی را شامل نمی شوند توسط هیچ آنتی ویروسی نیز مخرب شناسایی نخواهند شد و این خود شما هستید که باید با اندکی علم امنیت، فریب آنها را نخورید.

نکته: قبل از هرچیزی شما باید لینک دانلود مستقیم آن فایل را داشته باشید، اگر فایل دارای لینک دانلود غیرمستقیم است باید از روش های موجود در اینترنت برای تبدیل لینک غیرمستقیم به مستقیم استفاده کنید.

اسکن یک لینک دانلود با استفاده از VirusTotal

سرویس VirusTotal از سال 2012 متعلق به گوگل میباشد. (در زمان نوشتن این مطلب این سرویس برای ایران تحریم شده است با قند شکن وارد شوید)
شما علاوه بر این که میتوانید لینک را به این سرویس داده و برایتان اسکن کند،  میتوانید فایلی را نیز آپلود کنید تا اسکن روی آن انجام شود.

  • وارد وبسایت VirusTotal شوید.
  • روی تب یا گزینه URL کلیک کنید.
  • صفحه ای باز منیشود که باید لینک را در آن وارد کنید.

  • حالا روی اسکن کلیک یا آیکون ذره بین کنید.
  • صبر کنید تا با تصویر زیر رو به رو شوید.

  • میبینید که نتیجه اسکن در 62 آنتی ویرویس هیچ موردی را نمایش نداده است و 0 از 62 نمایش داده میشود.

روشی که برای انجام بهتر این کار وجود دارد، این است که شما افزونه این سرویس را در مرورگر خود نصب کنید و به صورت ساده با راست کلیک روی لینک و انتخاب گزینه Check with VirusTotal اقدام به اسکن فایل نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

cp-codfk

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک