آموزش نصب افزونه (پلاگین) در فایرفاکس

آموزش نصب افزونه (پلاگین) در فایرفاکس
پلاگین/افزونه

پلاگین (Plugin)، افزونه (Addon و Addin) و یا Extension، نرم‌افزارهای کوچک وابسته به یک نرم‌افزار بزرگتری هستند که برای اجرا، بایستی روی آن نصب شوند. این نرم‌افزارهای کوچک، در آن نرم‌افزار بزرگتر تغییراتی را اعمال می‌کنند که از جمله‌ی این تغییرات می‌توان به اضافه کردن ویژگی‌های جدید اشاره کرد. همچنین برای اینکه بتوان برای یک نرم‌افزار افزونه نوشت، بایستی آن نرم‌افزار نیز از این قابلیت پشتیبانی کند. و لازم به ذکر است که هر نرم‌افزاری افزونه‌های مختص خود را دارد و افزونه‌ی یک نرم‌افزار دیگر نمی‌تواند در آن نرم‌افزار اجرا شود.

در این میان، مرورگر فایرفاکس نیز از قابلیت افزونه بی‌بهره نبوده و تعداد بسیار زیادی افزونه برای آن نوشته شده است.

دسته بندی افزونه‌ها

ابتدا از طریق «این لینک» وارد صفحه‌ی افزونه‌های فایرفاکس شوید. سپس در ابتدای صفحه و در بخش Categories، لیست دسته‌بندی‌های مختلف افزونه‌ها را مشاهده می‌کنید که می‌توانید وارد هرکدام از آن‌ها شوید؛ همچنین در بالای صفحه و گوشه سمت راست، کادر جستجو را مشاهده می‌کنید که می‌توانید از طریق آن، افزونه مورد نظر خود را پیدا کنید.

نصب یک افزونه

1. وارد صفحه افزونه مورد نظر خود شوید. برای مثال، ما وارد صفحه‌ی «EmojiKeyboard» می‌شویم.

2. در صفحه‌ی افزونه، برای نصب آن بروی دکمه‌ی Add to Firefox کلیک کنید. و البته اگر چنانچه افزونه را از قبل نصب کرده باشید، به جای Add to Firefox، گزینه‌ی Remove (حذف پلاگین) را مشاهده خواهید کرد.

3. پس از کلیک روی Add to Firefox، لحظاتی صبر کنید تا پلاگین نصب شود. برخی از افزونه‌ها نیاز به ریستارت شدن فایرفاکس دارند که در این صورت فایرفاکس به شما اعلام خواهد کرد.

اگر افزونه‌ای که نصب کرده‌اید دارای آیکونی باشد که بایستی در منوها نمایش داده شود، ولی شما آن را مشاهده نمی‌کند، می‌توانید از منوی فایرفاکس و بخش Customize و سپس قسمت Additional Tools and Features، آیکون افزونه را به منوی مورد نظرتان اضافه کنید.

اگر با ارور This add-on is not compatible with your version of Firefox در صفحه افزونه مواجه شدید، یعنی افزونه با نسخه‌ی فایرفاکس شما ناسازگار است. بهتر است فایرفاکس را آپدیت کنید.

افزونه‌های نصب شده

برای مشاهده‌ی لیست افزونه‌های نصب شده، یا فعال و غیرفعال کردن آن‌ها و همچنین حذف آن‌ها، می‌توانید در کادر مربوط به وارد کردن لینک در داخل مرورگر، عبارت about:addons را نوشته و Enter را بزنید. سپس از قسمت Extensions، به لیست افزونه‌های نصب شده دسترسی خواهید داشت.


برای دسترسی به افزونه‌های معرفی شده در سایت، اینجا کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

cp-codfk

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک