CMD چیست؟ چگونه CMD را اجرا کنیم؟

CMD چیست؟ چگونه CMD را اجرا کنیم؟

CMD یا Command Prompt ابزاری در ویندوز برای کار با برنامه های کامندی یا خط فرمان در خود ویندوز می باشد. در ادامه با فول کده همراه باشید.

CMD چیست؟

یک برنامه کامندی یا دستوری است که با نوشتن دستوراتی در آن، کار می کنیم. مزیت آشنایی با Command Line یا به اختصار cmd استفاده از آن در مواقع ضروری و خاص است که به کمک ما می آید. برای مثال:

  • در مواقعی که ویندوز بالا نمی آید و وارد محیط ریکاوری می شود می توانید cmd را باز کنید و شروع به کار کنید و فایل های خود را جابه جا کنید.
  • در مواقعی که از امکانات خاص خود cmd بخواهید استفاده کنید
  • در مواقعی که برنامه های خود ویندوز را با پارامتر های خاص بخواهید باز کنید و …

رایانه‌ ها به وسیله سیستم عامل امکانات نرم افزاری و سخت افزاری را در اختیار کاربران قرار می‌ دهند و این کار را با استفاده از رابط کاربری User Interface انجام می‌ دهند. شما روی کامپیوتر خود آیکون برنامه های مختلفی را مشاهده میکنید! و آنها را باز میکنید! اما در قدیم چیزی قابل مشاهده نبود و باید اسم نرم فازار خود را می نوشتید تا آن برای شما باز شود! تازه آن نرم افزار هم وقتی باز میشد درون آن باید با متن، دستورات را اجرا می کردید! مثل نرم افزار diskpart. رابط کاربری در سیستم عامل‌ های قدیمی (مانند سیستم عامل داس) فقط بصورت متنی بود (همانند خط فرمان) و با پیشرفت دانش رایانه ، رابط‌ های کاربری گرافیکی هم به سیستم عامل‌ ها افزوده شد.

خط فرمان در ویندوز بصورت یک نرم افزار ارائه می‌شود که Command Prompt نام دارد.

اگر از کاربران به نسبت حرفه ای سیستم عامل ویندوز باشید حتما با ابزار Command Prompt آشنایی دارید. از این ابزار بیشتر در مواقعی استفاده می شود که انجام بعضی کار ها در محیط گرافیکی ویندوز مشکل است یا غیرممکن.

مزایای استفاده از خط فرمان در ویندوز

استفاده از خط فرمان در ویندوز ، مزایای زیادی دارد از جمله، کمتر در معرض ویروس و حملات مختلف قرار میگیرید و میتوانید عملیاتی را که در محیط گرافیکی قابل انجام است یا به سختی انجام میشود را به راحتی انجام دهید.

محیط کار این ابزار به صورت کاملا دستوری و متنی است و هیچ ابزاری برای انجام عملیات به صورت گرافیکی ندارد. در نتیجه شما برای انجام کارها به طور کامل باید از دستورات متنی و کامندی از پیش تعریف شده استفاده کنید. برخی از دستورات مهم و کاربردی cmd # در سایت موجود است.

استفاده از خط فرمان

خط فرمان در سیستم عامل‌های مانند ویندوز، لینوکس و غیره بصورت یک نرم‌ افزار ارائه می‌شود که معمولاً Command Prompt نام دارد. برای اجرای خط فرمان در سیستم عامل ویندوز، می‌ توانید از منوی Start، گزینه All Programs پوشه Accessories را باز کنید و برنامه Command Prompt را اجرا کنید. یا در قسمت جستجوی منوی استارت بنویسید cmd و Enter بزنید. در محیط این برنامه می‌توانید با استفاده از دستورات خط فرمان، کارهای رایانه‌ای تان را انجام دهید.

اما ساده ترین راه برای اجرای CMD تایپ کردن عبارت cmd ذر Run می باشد…

  1. کلیدهای ترکیبی Win + R را فشاردهید. (Win دکمه پرچم روی کیبورد می باشد)
  2. سپس عبارت CMD را تایپ کنید و Ok را بزنید.

روش های باز کردن CMD به صورت خلاصه

Start > All Programs > Accessories > Command prompt
Start > Run > (type) cmd
winkey + R > (type) cmd
Create ShorCut And Type CMD
Start By Batch File
C:\windows\system32\cmd.exe

برای مشاهده آموزش های C.M.D روی دسته C.M.D یا هشتگ C.M.D کلیک کنید.


منبع: چی جوری

برچسب‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

cp-codfk

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک