توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک
تبلیغات

دوره H پایتون – فصل 1: مفاهیم اساسی – درس 6: رشته (String)

دوره H پایتون

دوره H برنامه نویسی پایتون
فصل اول: مفاهیم اساسی پایتون
درس ششم: رشته (string) در پایتون


دوره‌های H
دوره‌ی H، یک دوره‌ی فشرده می‌باشد که برای زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی در نظر گرفته شده است و در آن بصورت خلاصه و مفید، به بیان مهم‌ترین مباحث هر زبان برنامه‌نویسی پرداخته می‌شود تا بتوان در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به ابتدایی‌ترین موارد موجود در یک زبان برنامه نویسی مسلط شد. برای مطالعه بیشتر و لیست تمامی دروس این دوره کلیک کنید...

همانطور که می‌دانید، مفهوم رشته یا String، در اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی وجود دارد و نوعی از داده، مثل عدد صحیح و اعشاری است که به جای عدد، یک متن می‌تواند درون آن قرار گیرد. این متن نیز می‌تواند شامل هر نوع کاراکتری که از طریق کیبورد و … نوشته می‌شود باشد.

تعریف یک رشته

پایتون، برای نمایش مقدار یک رشته در خروجی، آن را بین دو تک‌کوتیشن ( ‘ ) قرار می‌دهد؛ ولی خودمان می‌توانیم هم بین دو تک‌کوتیشن و هم بین دو دابل‌کوتیشن یا کوتیش‌دوتایی ( ” ) قرار دهیم.
یه مثال زیر دقت کنید:

نوشتن خود تک‌کوتیش و دابل‌کوتیش در مقدار یک رشته

بعضی از کاراکترهایی مثل خود دابل‌کوتیشن و یا تک‌کوتیشن را نمی‌توان بطور مستقیم داخل مقدار یک رشته قرار داد! چرا که مقدار رشته، خود بین دو دابل‌کوتیش یا تک‌کوتیش قرار دارد و اگر خود این‌ها درون مقدار باشند، پایتون گمان می‌کند رشته تا آن‌جا بوده و بقیه را حساب نمی‌کند و البته خطا نیز رخ می‌دهد.

برای اینکه بتوان از این علامت‌ها نیز در داخل مقدار یک رشته استفاده کرد، بایستی به روش دیگری این‌کار را انجام داد! بصورت زیر:

همانطور که می‌بینید، از یک علامت بَک‌اِسلش، قبل از نوشتن این علامت‌ها استفاده شده است و در خروجی، بَک‌اِسلش حذف شده است.

رفتن به خط جدید در رشته

برای اینکه بتوان داخل مقدار یک رشته به خط جدیدی رفت، نمی‌‌توان با زدن Enter متن را به خط دیگری انتقال داد! و مانند دیگر زبان‌های برنامه نویسی، از نوشتن مقدار \n ، در یک مقدار رشته‌ای، برای رفتن به خط جدید استفاده می‌شود؛ البته زمانی که ما یک مقدار رشته‌ای را از داخل یک فایل متنی می‌خوانیم، در واقع داخل همان فایل متنی هم چنین نوشته شده است، با این تفاوت که در خروجی، به جای نوشته شدن \n، یک خط جدید ظاهر می‌شود.

اما شاید این مدل نوشتن سخت باشد! در پایتون می‌توان به سادگی با قرار دادن سه دابل کوتیشن پشت سرهم، قابلیت‌هایی را برای رشته‌ی داخل آن از جمله اینکه بتوان Enter زده و به خط بعدی رفت را نیز فراهم کرد! البته این مدل قابلیت، در زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی نیز وجود دارد. به مثال زیر توجه کنید:

بنابراین اگر شما سه “”” پشت سر هم بنویسید، با زدن Enter، کنسول پایتون به خط بعدی رفته و می‌توانید ادامه متن خود را در خط جدیدی بنویسد؛ و تا زمانی که با “”” آن را نبسته و Enter را بزنید، اجرا نخواهد شد و مجدد به خط بعدی می‌رود. 🙂

درس بعدیدرس قبلی

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

علاقه‌مند به اشتراک‌گذاری اطلاعات در هر زمینه‌ای که توان و وقتش باشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه