تبلیغات

دوره H پایتون – فصل 1 (مفاهیم اساسی) – درس 6 (رشته – string)

دوره H پایتون

دوره H برنامه نویسی پایتون
فصل اول: مفاهیم اساسی پایتون
درس ششم: رشته (string) در پایتون


دوره‌های H
دوره‌ی H، یک دوره‌ی فشرده می‌باشد که برای زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی در نظر گرفته شده است و در آن به صورت خلاصه و مفید، به بیان مهم‌ترین مباحث هر زبان برنامه نویسی پرداخته می‌شود تا بتوان در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به ابتدایی‌ترین مباحث یک زبان برنامه نویسی مسلط شد. مطالعه بیشتر و لیست تمامی دروس این دوره ...

همانطور که می‌دانید، مفهوم رشته یا String، در اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی وجود دارد و نوعی از داده، مثل عدد صحیح و اعشاری می‌باشد که به جای عدد، یک متن می‌تواند درون آن قرار گیرد. این متن نیز می‌تواند شامل هر نوع کاراکتری که از طریق کیبورد و … نوشته می‌شود باشد.

رشته (String) در پایتون

پایتون، برای نمایش مقدار یک رشته در خروجی، آن را بین دو تک‌کوتیشن ( ‘ ) قرار می‌دهد؛ ولی خودمان می‌توانیم هم بین دو تک‌کوتیشن و هم بین دو دابل‌کوتیشن یا کوتیش‌دوتایی ( ” ) قرار دهیم.
یه مثال زیر دقت کنید:

نوشتن خود تک‌کوتیش و دابل‌کوتیش در مقدار یک رشته

بعضی از کاراکترهایی مثل خود دابل‌کوتیشن و یا تک‌کوتیشن را نمی‌توان مستقیم داخل مقدار یک رشته نوشت! چرا که مقدار رشته، خود بین دو دابل‌کوتیش یا تک‌کوتیش قرار دارد و اگر خود این‌ها درون مقدار باشند، پایتون گمان می‌کند رشته تا آن‌جا بوده و بقیه را حساب نمی‌کند و البته خطا نیز رخ می‌دهد.

برای این‌که بتوانیم از این علامت‌ها در داخل مقدار یک رشته استفاده کنیم، بایستی به روش دیگری این‌کار را انجام دهیم:

همانطور که می‌بینید، از یک علامت بَک‌اِسلش، قبل از نوشتن این علامت‌ها استفاده کرده‌ایم و در خروجی، بَک‌اِسلش حذف شده است.

رفتن به خط جدید در رشته

برای این‌که بتوان داخل مقدار یک رشته، به خط جدیدی رفت، نمی‌‌توان با زدن Enter متن را به خط دیگری انتقال داد!
مانند دیگر زبان‌های برنامه نویسی، از نوشتن مقدار \n ، در یک مقدار رشته‌ای، برای رفتن به خط جدید استفاده می‌کنیم؛ و البته زمانی که ما یک مقدار رشته‌ای را از داخل یک فایل متنی می‌خوانیم، در واقع داخل همان فایل متنی هم چنین نوشته شده با این تفاوت که در خروجی، به جای نوشته شدن \n، برایتان یک خط جدید ظاهر می‌شود.

البته در بالا می‌بینید که با قرار دادن سه دابل کوتیشن، به پایتون گفته‌ایم که متن داخل آن را به صورت Enter دار حساب کند. و اگر شما سه “”” پشت سر هم بنویسید، با زدن Enter، کنسول پایتون به خط بعدی رفته و کد یا دستور مثل قبل اجرا نخواهد شد! تا زمانی که با “”” دیگر آن را ببندید و Enter را بنزید.

درس بعدیدرس قبلی
تبلیغات
0
کانال تلگرام فول کده
تبلیغات

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

علاقه‌مند به اشتراک گذاری اطلاعات در هر زمینه‌ای / برنامه‌نویس / مدیر فول کده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه