تبلیغات

دوره H پایتون – فصل 1 (مفاهیم اساسی) – درس 8 (عملیات رشته)

دوره H پایتون

دوره H برنامه نویسی پایتون
فصل اول: مفاهیم اساسی پایتون
درس هشتم: عملیات رشته در پایتون


دوره‌های H
دوره‌ی H، یک دوره‌ی فشرده می‌باشد که برای زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی در نظر گرفته شده است و در آن به صورت خلاصه و مفید، به بیان مهم‌ترین مباحث هر زبان برنامه نویسی پرداخته می‌شود تا بتوان در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به ابتدایی‌ترین مباحث یک زبان برنامه نویسی مسلط شد. مطالعه بیشتر و لیست تمامی دروس این دوره ...

در دروس قبلی این دوره، با رشته‌ها آشنا شدیم و همچنین محاسبات اعداد را نیز فراگرفتیم و توانستیم روی اعداد، عملیاتی از قبیل جمع، تفریق و … را انجام دهیم؛ ولی روی رشته‌ها چه عملیاتی می‌توان انجام داد؟! آیا دو رشته‌ای که شامل عدد هستند را اگر باهم جمع کنیم، مقدارشان باهم جمع خواهد شد یا اتفاق دیگری می‌افتد؟! آیا اگر عددی را در رشته ضرب کنیم، رشته چندبار نمایش داده می‌شود؟! و هزاران سوال دیگر…!

جمع رشته ها (الحاق)

اگر دو رشته را با یکدیگر جمع کنیم، رشته‌ی دومی به انتهای رشته‌ی اول چسبیده و یک رشته‌ی جدید تولید می‌شود. برای مثال:

جمع یک نوع عددی با یک رشته

نمیتوان یک نوع عددی را با یک رشته جمع کرد؛ البته در برخی از زبان‌های برنامه‌نویسی، موقع جمع عدد با یک رشته،عدد به عنوان رشته در نظر گرفته شده و مانند بالا به هم می‌چسبند؛ ولی در پایتون این‌گونه نیست و جمع آن‌ها باعث تولید خطا خواهد شد. به مثال زیر توجه کنید:

ابتدا دو نوعِ رشته‌ای را باهم جمع کرده‌ایم؛ این هیچ مشکلی ندارد و جواب آن 4 نخواهد شد بلکه 22 می‌شود؛ چون دو رشته در کنار هم قرار می‌گیرند. ولی در ادامه، رشته را با نوع عددی جمع کرده‌ایم که باعث تولید خطا شده است.

برای جمع کردن، باید با توجه به چیزی که نیاز داریم، یا رشته را به نوع عددی تبدیل کنیم و یا عدد را به رشته تبدیل کنیم؛ و همچنین توجه داشته باشیم که در صورت تبدیل یک رشته به عدد، باید محتوای درون رشته، به طور کامل یک عدد باشد و کاراکتر غیرعددی (حتی فاصله) در آن وجود نداشته باشد؛ در غیر اینصورت خطا رخ میدهد. و البته با نحوه‌ی تبدیل، در درس بعدی آشنا خواهیم شد.

ضرب عدد در رشته

در پایتون می‌توان یک عدد را در یک رشته‌ای ضرب کرد! نتیجه‌ی این کار، یک رشته خواهد بود؛ اما رشته‌ای که به تعداد عدد ضرب شده، پشت سرهم قرار گرفته است. و البته فراموش نکنید که مثل جمع، دو رشته را نمی‌توان به هم ضرب کرد. برای مثال:

البته بدون این‌کار هم می‌توان از حلقه‌ها (دروس آینده) استفاده کرد؛ اما وقتی روش ساده‌تری وجود دارد، چرا به دنبال روش پیچیده برویم؟!

درس بعدیدرس قبلی
تبلیغات
0
کانال تلگرام فول کده
تبلیغات

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

علاقه‌مند به اشتراک گذاری اطلاعات در هر زمینه‌ای / برنامه‌نویس / مدیر فول کده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه