توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک
تبلیغات

دوره H پایتون – فصل 1: مفاهیم اساسی – درس 3: عملیات‌های ساده

دوره H پایتون

دوره H برنامه نویسی پایتون
 فصل اول: مفاهیم اساسی پایتون
درس سوم: عملیات های ساده


دوره‌های H
دوره‌ی H، یک دوره‌ی فشرده می‌باشد که برای زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی در نظر گرفته شده است و در آن بصورت خلاصه و مفید، به بیان مهم‌ترین مباحث هر زبان برنامه‌نویسی پرداخته می‌شود تا بتوان در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به ابتدایی‌ترین موارد موجود در یک زبان برنامه نویسی مسلط شد. برای مطالعه بیشتر و لیست تمامی دروس این دوره کلیک کنید...

مثل هر زبان برنامه‌نویسی دیگری، پایتون نیز دارای قابلیت انجام محاسبات است؛ و اگر شما یک عملیات محاسباتی را بطور مستقیم در کنسول پایتون نوشته و Enter بزنید، پایتون نتیجه یا خروجی آن را برایتان نمایش می‌دهد. در ادامه به برخی از آنها می‌پردازیم.

جمع و تفریق اعداد

جمع و تفریق را می‌توان بصورت زیر انجام داد:

  • فاصله‌های اضافی اطراف علامت‌های جمع و تفریق (بعلاوه و منها)، اختیاری هستند (یعنی کد بدون آن‌ها نیز کار می‌کند)؛
  • گرچه این فاصله‌ها یک چیز اضافی هستند؛ اما در عوض، خوانایی کد را بالاتر برده و البته زمان تفسیر کد را هم برای کامپیوتر دشوارتر می‌کند؛ البته در حدی نیست که نگران آن باشیم.

ضرب و تقسیم اعداد

می‌توان از ضرب و تقسیم هم استفاده کرد. از علامت ستاره یعنی * برای ضرب و از علامت فوروارد اسلش، یعنی / نیز برای تقسیم استفاده می‌شود. بصورت زیر:

  • پرانتزها نیز قابل استفاده هستند. و اگر یادتان باشد، در ریاضی، اول داخل پرانتزها محاسبه شده و سپس در عملیات نوشته شده، اولویت با ضرب و تقسیم است؛ پس اگر پرانتز را قرار ندهیم، دو در سه ضرب شده و سپس با 4 جمع می‌شود.
  • در تقسیم، ما شاهد یک عدد اعشاری هستیم؛ که به آن float گفته می‌شود. در درس بعدی با آن آشنا خواهیم شد. (علت این امر را در درس بعدی خواهم گفت.)

تقسیم بر صفر

همانند سایر زبان‌های برنامه‌نویسی، در پایتون نیز تقسیم بر صفر باعث ایجاد یک خطا می‌شود؛ چرا که در ریاضیات، چیزی به نام تقسیم بر صفر تعریف نشده است. البته منظور از صفر، صفر مطلق است؛ چون تقسیم بر صفر حدی، برابر بی‌نهایت خواهد بود.

در این باره، می‌توانید مقاله‌ی «چرا تقسیم بر صفر تعریف نشده است؟» را نیز مطالعه کنید.

عدد منفی و مثبت

مثل حالتِ نوشتاریِ روی کاغذ، از علامت منها می‌توان برای نمایش اعداد منفی در پایتون استفاده کرد. بصورت زیر:

  • در اینجا، عدد -7 را نوشته و Enter را فشار دادیم؛ و چون چیز دیگری وجود نداشت، پایتون دوباره خود عدد را برایمان نمایش داده است.
  • بدیهی است که علامت مثبت را نیز می‌توان با استفاده از علامت جمع مشخص کرد؛ اما همانطور که می‌دانید، هیچ تاثیری ندارد. و فقط با این کار تاکید می‌کنیم که این یک عدد مثبت بوده و صرفا فقط در خوانایی کد تاثیر دارد.
درس بعدیدرس قبلی

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

علاقه‌مند به اشتراک‌گذاری اطلاعات در هر زمینه‌ای که توان و وقتش باشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه