تبلیغات

دوره H پایتون – فصل 1: مفاهیم اساسی – درس 4: اعداد شناور

دوره H پایتون

دوره H برنامه نویسی پایتون
فصل اول: مفاهیم اساسی پایتون
درس چهارم: اعداد شناور در پایتون (Float)


دوره‌های H
دوره‌ی H، یک دوره‌ی فشرده می‌باشد که برای زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی در نظر گرفته شده است و در آن بصورت خلاصه و مفید، به بیان مهم‌ترین مباحث هر زبان برنامه‌نویسی پرداخته می‌شود تا بتوان در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به ابتدایی‌ترین موارد موجود در یک زبان برنامه نویسی مسلط شد. برای مطالعه بیشتر و لیست تمامی دروس این دوره کلیک کنید...

اعداد شناور یا Float، برای نمایش اعداد غیرصحیح (No Integer) و دارای ممیز به کار می‌روند. و در پایتون، عددی که صحیح نباشد، اعشاری است؛ برای مثال دو عدد زیر:

در اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی، علامت نقطه در نقش ممیز ایفا می‌شود.


همانطور که در درس قبل گفته شد، به هنگام تقسیم یک عدد بر یک عدد دیگر، خارج قسمت به ما داده می‌شود و این خارج قسمت از نوع Float بوده و دارای علامت ممیز است؛ حتی اگر مقدارِ بعد از ممیز آن، برابر 0 باشد. برای مثال:

  • 4 بر 2 برابر 2 می‌شود؛ اما در پایتون، نتیجه تقسیم بصورت ممیزی در آمده است.
  • عدد 9.87650000 را که بدون هیچ عمل خاصی نوشته‌ایم، در خروجی تنها به ما مقدار درست را تحویل داده است؛ و به عبارتی صفرهای اضافی حذف شده‌اند.
    حالا شاید بگویید چرا در هنگام تقسیم، این اعشار را پاک نمی‌کند و نمی‌نویسد 2؟! چون در این صورت، نوع آن به عدد صحیح یا Integer تغییر خواهد یافت و سیستم آن را عدد صحیح می‌شناسد و البته دلیل اصلی اعشاری بودن نتیجه‌ی تقسیم، این است که ممکن است خروجی شامل اعشار باشد؛ پس نوع خروجی همواره اعشاری است؛ مگر اینکه خودتان آن را به نوع دیگری تبدیل کنید.

در تقسیم مهم نیست که دو عدد، شناور باشند یا نباشند؛ چرا که در هر صورت، خروجی تقسیم ممکن است یک نوعِ اعشاری باشد و از این رو همیشه اعشاری در نظر گرفته می‌شود؛ ولی در جمع، تفریق و ضرب، چنین چیزی ممکن نیست و حداقل باید یکی از اعداد اعشاری باشد تا خروجی به اعشاری تبدیل شود. برای مثال:

درس بعدیدرس قبلی
تبلیغات
0
کانال تلگرام فول کده
تبلیغات

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

علاقه‌مند به اشتراک گذاری اطلاعات در هر زمینه‌ای / برنامه‌نویس و دانشجوی ارشد رشته شبیه‌ساز هوشمند - در حال نوشتن یه رمان (اگه خدا بخواد و تموم شه 😁)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه