تبلیغات

دوره H پایتون – فصل 1 (مفاهیم اساسی) – درس 4 (اعداد شناور)

دوره H پایتون

دوره H برنامه نویسی پایتون
فصل اول: مفاهیم اساسی پایتون
درس چهارم: اعداد شناور در پایتون (Float)


دوره‌های H
دوره‌ی H، یک دوره‌ی فشرده می‌باشد که برای زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی در نظر گرفته شده است و در آن به صورت خلاصه و مفید، به بیان مهم‌ترین مباحث هر زبان برنامه نویسی پرداخته می‌شود تا بتوان در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به ابتدایی‌ترین مباحث یک زبان برنامه نویسی مسلط شد. مطالعه بیشتر و لیست تمامی دروس این دوره ...

اعداد شناور یا Float، برای نمایش اعداد غیرصحیح (No Integer) و دارای ممیز به کار می‌روند. و در این‌جا عددی که صحیح نباشد، اعشاری است؛ برای مثال دو عدد زیر:

در اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی، علامت نقطه در نقش ممیز ایفا می‌شود.

همانطور که در درس قبل گفته شد، به هنگام تقسیم یک عدد بر یک عدد دیگر، خارج قسمت به ما داده می‌شود و این خارج قسمت از نوع Float بوده و دارای علامت ممیز می‌باشد، حتی اگر مقدار بعد از ممیز آن برابر 0 باشد. برای مثال:

  • 4 بر 2 برابر 2 می‌شود؛ اما در پایتون، نتیجه تقسیم به صورت ممیزی در آمده است.
  • عدد 9.87650000 را که بدون هیچ عمل خاصی نوشته‌ایم، در خروجی تنها به ما مقدار درست را تحویل داده است؛ و به عبارتی صفرهای اضافی را پاک کرده است.
    حالا شاید بگویید چرا در تقسیم پاک نمی‌کند و نمی‌نویسد 2؟ چون در این صورت، نوع آن به عدد صحیح یا Integer تغییر خواهد کرد و سیستم آن را عدد صحیح می‌شناسد و البته دلیل اصلی اعشاری بودن نتیجه‌ی تقسیم این است که ممکن است خروجی شامل اعشار باشد؛ پس نوع خروجی همواره اعشاری است.

در تقسیم مهم نیست که دو عدد، شناور باشند یا نباشند؛ چرا که در هر صورت، خروجی تقسیم ممکن است یک نوعِ اعشاری باشد و از این رو همیشه اعشاری در نظر گرفته می‌شود؛ ولی در جمع، تفریق و ضرب، چنین چیزی ممکن نیست و حداقل باید یکی از اعداد اعشاری باشد تا خروجی به اعشاری تبدیل شود. برای مثال:

درس بعدیدرس قبلی
تبلیغات
0
کانال تلگرام فول کده
تبلیغات

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

علاقه‌مند به اشتراک گذاری اطلاعات در هر زمینه‌ای / برنامه‌نویس / مدیر فول کده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه