keystore در اندروید چیست؟!

keystore در اندروید چیست؟!

keystore در اندروید
امضا کردن نرم افزار توسعه داده شده


در برنامه نویسی اندروید موضوع بسیار مهمی به نام Keystore یا Sign Key وجود دارد که هر برنامه‌نویس اندرویدی باید با این موضوع آشنا باشد.

وقتی ما برنامه‌ای را توسعه می‌دهیم، و آن را اجرا (Run) یا به عبارتی کامپایل می‌کنیم، و سپس نتیجه را روی شبیه‌ساز یا گوشی تست می‌کنیم، خروجی apk در مسیر app\build\outputs\apk برای اندروید استودیو و در مسیر bin برای اکلیپس ساخته می‌شود. البته در اندروید استودیو دو خروجی ساخته می‌شود که یکی عبارت debug و دیگری unsigned را در نام خود دارد. اولی با keystore دیباگ امضا شده، ولی دومی اصلا امضا نشده است.

حالا اگر بخواهیم همین فایل را در مارکت‌ها منتشر کنیم، مثل مارکت بازار، به ما خطا می‌دهد که این برنامه با کلید دیباگ امضا شده است… اما یعنی چه؟!

هربرنامه‌ای در اندروید می‌تواند یک keystore (کلید فروشگاه) داشته باشد. فرض کنید یک نفر برای یک شرکتی یا حتی برای یک بانک برنامه‌ای نوشته و این برنامه را با keystore شخصی کامپایل و منتشر کرده است، حالا اگر شخص دیگری این برنامه را با همان اسم پکیج بسازد و بخواهد به عنوان نسخه‌ی‌ تقلبی، برای هک کردن و اهداف پلید خودش منتشر کند، شخصی که این نسخه تقلبی را دریافت می‌کند، درصورتی که نسخه‌ی اصلی برنامه را بر روی گوشی خود داشته باشد، موقع نصب برنامه‌ی تقلبی، سیستم عامل اندروید خطا و هشدار می‌دهد که این دو باهم یکی نیستند!!! چرا که keystore هردو باهم فرق دارد.

نکته
شما بهتر است همیشه برای برنامه‌ی خودتان و موقع انتشار برنامه روی مارکت‌ها، keystore بسازید و با استفاده از آن، برنامه‌ی خود را Sign (امضا) کنید؛ و همچنین keystore یک برنامه را هرگز در برنامه‌ی دیگری استفاده نکنید!

تعریف نهایی
keystore برای تایید اعتبار آیدی توسعه دهندگان استفاده می‌شود. یعنی برای مثال، شما که می‌خواهید برنامه خودتان را آپدیت کنید، اجازه آپدیت آن با keystore دیگری را ندارید و می‌توانید فقط با همان keystore که قبلا ساخته‌اید آن را آپدیت کنید؛ چراکه در غیر این صورت همان مشکل بالا پیش می‌آید. همچنین اکثر مارکت‌ها هم اجازه این کار را نمی‌دهند و باید برنامه از ابتدا keystore داشته باشد.

بیشتر بدانید...
در Sign Key ما برای کلیدمان یک ویژگی به نام Validity داریم و به معنی اعتبار کلید بوده و به صورت پیشفرض روی 25 سال قرار دارد؛ ولی اکثر دوستان فکر می‌کنند منظور از این مقدار این است که برنامه بعد از گذشت این بازه زمانی دیگر کار نمی‌کند! بلکه این فقط بدین معناست که برنامه شما بعد از گذشت این بازه زمانی دیگر آپدیت نخواهد شد. و اگر چنانچه پس از گذشت این زمان بخواهید آپدیتی ارائه دهید، بایستی کلید برنامه را عوض کرده و از کاربران درخواست کنید تا نسخه قبلی را حذف و نسخه جدید را نصب نمایند. البته مقدار پیشفرض که روی 25 هم قرار دارد زمان بسیار زیادیست و فکر نکنم کسی بخواهد 25 سال برای یک اپلیکیشنی که نوشته است مدام آپدیت ارائه کند.

◀️ آموزش ساخت KeyStore در اندروید استودیو را به زودی در سایت قرار خواهیم داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

cp-codfk

نظرات ثبت شده 4 دیدگاه

  1. مینا کاربر مهمان گفت:

   ممنون

   00
  2. سعید کاربر مهمان گفت:

   مرسی … عالی بود توضیحتون

   00
  3. smile کاربر مهمان گفت:

   سلام
   پس برای چی بعضی ها میگن برای رهایی از ارور blocked by google protect از کی استوری که قبلا داشتید استفاده کنید؟
   در صورتی که شما نوشتید از کی استور برنامه دیگر در برنامه جدید استفاده نکنید

   00
   1. هادی اکبرزاده مدیر سایت گفت:

    سلام. دوست عزیز منظور ما اینه که اگه دو تا برنامه ساخته بودید برای هردوشون از کی استور یکسان استفاده نکنید؛ و برای هر برنامه‌ای بایستی جدا باشه!
    اون خطا و راه حلی که واسش گفتید، منظورش اینه که کی استور برنامتونو موقع آپدیت کردنش تغییر ندید و از همون قبلیه استفاده کنید.

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک