واقعیت افزوده چیست؟

واقعیت افزوده چیست؟

Augmented Reality یا همان واقعیت افزوده در معنا به روشهایی گفته می شود که به واقعیت و عین ، امکانات و ویژگی های بیشتری اضافه می کند و باعث درک و سرعت عمل بیشتری می شود. عملا پل ارتباطی بین دنیای واقعی و دنیای مجازی به وجود می آورد.
یک نمای فیزیکی زنده، مستقیم یا غیرمستقیم (و معمولاً در تعامل با کاربر) است، که عناصری را پیرامون دنیای واقعی افراد اضافه می‌کند.

واقعیت افزوده چیست؟

 

 

این عناصر بر اساس تولیدات کامپیوتری که از طریق دریافت و پردازش اطلاعات کاربر توسط سنسورهای ورودی مانند صدا، ویدئو، تصاویر گرافیکی یا داده‌های GPS می‌باشد ایجاد می‌شود. واقعیت رایانه‌ای مفهوم کلی واقعیت افزوده‌است. در واقعیت افزوده معمولاً چیزی کم نمی‌شود بلکه فقط اضافه می‌شود. همچنین واقعیت افزوده تا حدودی شبیه به واقعیت مجازی است که توسط یک شبیه ساز، دنیای واقعی را کاملا شبیه سازی می‌کند. در واقع وجه تمایز بین واقعیت مجازی و واقعیت افزوده این است که در واقعیت مجازی کلیهٔ عناصر درک شده توسط کاربر، ساخته شده توسط کامپیوتر هستند. اما در واقعیت افزوده بخشی از اطلاعاتی را که کاربر درک می‌کند، در دنیای واقعی وجود دارند و بخشی توسط کامپیوتر ساخته شده‌اند.

در واقعیت افزوده، عناصر معمولا به صورت بی‌درنگ نگاشته شده و به طور هوشمند مرتبط با عناصر محیطی می‌باشند، مانند نمایش امتیاز مسابقات ورزشی در زمان پخش از تلویزیون. با کمک تکنولوژی پیشرفتهٔ واقعیت افزوده (برای مثال افزودن قابلیت بینایی کامپیوتری و تشخیص اشیاء) می‌توان اطلاعات مرتبط با دنیای واقعی پیرامون کاربر را به صورت تعاملی و دیجیتالی به او ارائه کرد. همچنین می‌توان اطلاعات مرتبط با محیط و اشیاء اطراف را بر روی دنیای واقعی نگاشت.

واقعیت افزوده در دنیای امروز هر غیر ممکنی را ممکن می سازد و کاربردهای این تکنولوژی روز به روز در حال بیشتر شدن می باشد.

ایده ی اولیه واقعیت افزوده برای نخستین بار در سال 1990 توسط توماس کادل ، یکی از از کارمندان شرکت هواپیما سازی بوئینگ مطرح شد. توماس کادل زمانی که در بوئینگ به کارکنان، برای سرهم کردن کابل‌ها در هواپیما کمک می‌کرد، مفهوم واقعیت افزوده را ابداع کرد.


در این زمان، واقعیت افزوده را می توان در دو نوع گوشی های هوشمند و عینکهای پوشیدنی معرفی کرد.

واقعیت افزوده بر روی گوشی های هوشمند:
در این حالت نرم افزار واقعیت افزوده بر روی گوشی هوشمند نصب و امکانات واقعیت افزوده را به گوشی شما اضافه می کند. تصاویر توسط دوربین گوشی هوشمند به عنوان ورودی به نرم افزار واقعیت افزوده داده می شود و پردازش تصویر انجام شده و متناسب با آن ، اطلاعات دیجیتالی که می تواند تصاویر ، صدا و باشد قابل استفاده می باشد.

واقعیت افزوده به صورت گجت های پوشیدنی که روز به روز به لیست شرکت های توسعه دهنده آن افزوده می شود و در حال تسخیر جهان واقعیت افزوده می باشند که می توان عینک های واقعیت افزوده طراحی شده توسط شرکت های مطرحی چون گوگل و سونی یا هولو لنز شرکت ماکروسافت را نام برد.

البته شما مسلما نمونه های واقعیت افزوده را در بعضی بازی ها یا فیلم ها مشاهده کرده اید. به عنوان مثال در سری فیلم های نابودگر ، تمام روباتهای نابودگر از سری T-800 به بعد از تکنولوژی واقعیت افزوده برای دیدن اجسام و محیط استفاده می کردند.

در فیلم مرد آهنی ، تونی استارک از واقعیت افزوده در جهت طراحی و ساخت لباسش استفاده می کرد.
همچنین در فیلم پلیس آهنی می توان به نمونه هایی از واقعیت افزوده قبل از اجرایی شدن معرفی کرد.

نرم افزار های مختلفی وجود دارند که امکان واقعیت افزوده بر روی گوشی های هوشمند مجهز به سیستم عامل های iOS,Android را فراهم می کنند.از بین آنها به نرم افزار Layar و دریچه واقعیت افزوده که از تکنولوژی واقعیت افزوده از نوع پردازش تصویر استفاده می کند می توان نام برد.


واقعیت افزوده از نوع ویدیو: فرض کنیم اطلاعیه ای در ماهنامه که توسط سردبیر قرایت شده است در ماهنامه درج شده است. و کاربر تمایل دارد این اطلاعیه را از زبان سردبیر به صورت ویدیویی مشاهده کند. که با واقعیت افزوده این ویژگی امکان پذیر خواهد بود. بدین شکل که کاربر نرم افزار موبایل را اجرا کرده و با نگاه داشتن دریچه دوربین بر روی تصویر سردبیر ، کلیپ مرتبط با آن از سرور دریافت و شروع به پخش می کند.

واقعیت افزوده از نوع 3D: در این حالت کاربر عملیات مثال قبل را اجرا کرده ، و به محض اسکن تصویر محصول چاپ شده ، محصول بصورت کاملا سه بعدی قابلیت مشاهده بوده و کاربر می تواند محصول را از زوایای مختلف مشاهده نموده و یا حتی درب محصول را باز نماید.

یا مسابقه ای در ماهنامه عنوان شده که با مشاهده آن از نگاه واقعیت افزوده ، فرم پاسخ به مسابقه باز شده و کاربر آن را تکمیل و ثبت می نماید و دیگر نیازی به ارسال پیامک یا ایمیل وجود نداشته و همه ی مسابقات خیلی برنامه ریزی شده اجرا خواهند شد.

واقعیت افزوده از نوع کاتالوگ: در این حالت ، به کاربر اطلاعات تکمیلی مرتبط با محصول را نمایش داده و کاربر قادر به تصمیم گیری بهتر و سریعتری خواهد بود.


نمونه هایی از کاربردهای واقعیت افزوده دریچه در صنعت مطبوعات
1- شما در حال مطالعه ی یکی از هفته نامه های پر مخاطب می باشید که در داخل یکی از صفحات این هفته نامه ، تصویر کوچک و متن مرتبط با سخنرانی ریاست جمهوری ایران در سازمان ملل چاپ شده است که با نصب نرم افزار واقعیت افزوده نیک مدرن و نگاه داشتن دوربین گوشی هوشمند خود بر روی تصویر کوچک، ویدیوی کامل این خبر را مشاهده نمایید.

2- فرض کنیم اطلاعیه ای که توسط سردبیر قرایت شده است در ماهنامه درج شده است.و کاربر تمایل دارد این اطلاعیه را از زبان سردبیر به صورت ویدیویی مشاهده کند.که با واقعیت افزوده نیک مدرن این ویژگی امکان پذیر خواهد بود.بدین شکل که کاربر نرم افزار موبایل را اجرا کرده و با نگاه داشتن صفحه دوربین بر روی تصویر سردبیر ، کلیپ مرتبط با آن از سرور دریافت و شروع به پخش می کند.

3- یا مسابقه ای در ماهنامه درج شده که با مشاهده آن از نگاه واقعیت افزوده نیک مدرن ، فرم پاسخ به مسابقه باز شده و کاربر آن را تکمیل و ثبت می نماید.و دیگر نیازی به ارسال پیامک یا ایمیل وجود نداشته و همه ی مسابقات خیلی برنامه ریزی شده و با کمترین هزینه اجرا خواهند شد.

4- در روزنامه ای ، اخبار مرتبط با نتایج انتخابات مجلس وجود دارد.در دوره انتخابات دو مشکل اساسی برای روزنامه ها وجود دارد که کاربران را جذب شبکه های تلویزیونی می کند.مورد اول عدم نمایش اطلاعات مرتبط با انتخابات بصورت لحظه ای و مورد دوم نیز محدودیت در چاپ تمامیه این مطالب در این بخش می باشد که باعث می شود روزنامه ها تنها به مهمترین رویدادها پرداخته و ما بقیه رویداد ها بدلیل نداشتن بودجه کافی جهت چاپ یا سیاست موسسه ، چاپ آنها را متوقف یا به زمان دیگری موکول کند .اما با واقعیت افزوده نیک مدرن ، روزنامه ی کاغذی تبدیل به یک پورتال کاملا خبر رسانی شده که این امر موجب می شود کاربر نیازی به گشت و گذار در سایتهای مختلف و روزنامه های دیگر نداشته و اطلاعات و آمار مورد نظر و لحظه ای را بدون توقف مشاهده نماید.که در این مدل می توان هم در پورتال واقعیت افزوده نیک مدرن اطلاعات را وارد نمود یا اطلاعات را با استفاده از وب سرویس یا RSS از پورتال خبری روزنامه دریافت و به مخاطب نمایش داد.

5 – می توان تبلیغی از ثبت نام کارگاه آموزشی را در هفته نامه ، چاپ و ثبت نام و پرداخت آن از طریق واقعیت افزوده نیک مدرن و بخش فروشگاه نرم افزار بسادگی انجام پذیرد.یا بخش ثبت نام پورتال هفته نامه بصورت خودکار باز شود.

6- به عنوان مثال شما در حال مطالعه ی یکی از صفحات روزنامه یا مجله می باشید ، و بر روی این صفحه تبلیغ خودروی لکسوز مدل 2015 چاپ شده است که کاربر با استفاده از نرم افزار واقعیت افزوده و نگاه داشتن دریچه دوربین گوشی هوشمند خود ،می تواند ویدیوی این محصول را مشاهده نماید.


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

cp-codfk

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه

توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک