توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک
تبلیغات

تاچ چطور کار می کنه و مولتی تاچ چطور کار می کنه؟

تاچ چطور کار می کنه و مولتی تاچ چطور کار می کنه؟

فناوری مولتی تاچ یا چندلمسی، به کاربر این امکان را می‌دهد تا همزمان با لمس دو یا چند محل به وسیله‌ی انگشت، از صفحه نمایش استفاده کند. تمام گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها می‌توانند چندین نقطه تماس هم‌زمان را توسط صفحه نمایش لمسی خود تشخیص دهند. این موضوع چگونه ممکن می‌شود؟

صفحات نمایش لمسی در گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و اکثر لپ‌تاپ‌ها و رایانه‌های شخصی All-in-One وجود دارند. اما چگونه کار می‌کنند و به خصوص چگونه می‌توانند چندین نقطه‌ی تماس هم‌زمان را برای مثلاً بزرگ‌نمایی یک عکس با دور کردن دو انگشت از یک‌دیگر تشخیص دهند؟

اولین صفحات نمایش لمسی قادر به این کار نبودند. چرا که از فناوری مقاومتی (Resistive) استفاده می‌کردند. این موضوع بر اساس اصل ساده‌ای استوار است؛ فشار انگشت یا قلم، تماس الکتریکی بین دو لایه‌ی رسانا که روی یکدیگر قرار داده شده و با فاصله کمی از هم جدا هستند ایجاد می‌کند. با این فشار ولتاژ روی یکی از لایه‌ها و اندازه‌گیری ولتاژ روی لایه دیگر می‌توان وضعیت نقطه‌ی تماس را مشخص کرد. به عنوان مثال می‌توان از صفحه نمایش‌هایی که در خودپردازها استفاده می‌شود و یا تابلوهای تعاملی و یا حتی صفحه‌ی کنسول بازی Nintendo DS نام برد. اما این‌ها دارای اشکالاتی نظیر لزوم فشار، نداشتن حساسیت و کم بودن نور صفحه نمایش هستند.

touch screen resistive

به همین دلیل است که سازندگان گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها از فناوری دیگری که خازنی (Capacitive) نامیده می‌شود استفاده می‌کنند. در این فناوری نیازی به فشار دادن نیست. اساس این فناوری نیز ساده است. بدن ما هادی الکتریسیته است و فقط با انگشت لمس کردن یک صفحه نمایش که دارای سیم‌های الکتریک است باعث اختلال خفیف منطقه الکتریکی آن می‌گردد و در واقع بار الکتریکی توسط انگشت جذب یا بلعیده می‌شود.

در سال 2007 شرکت اپل نخستین گوشی هوشمند خود با صفحه لمسی خازنی چند نقطه‌ای را ارائه کرد و موفق به کسب چندین پروانه‌ی ثبت اختراع برای آن‌ها شد.

capacitive technology

سیم‌های الکتریکی فقط پنجاه میکرون قطر دارند و این موضوع آن‌ها را نامرئی می‌سازد و باعث می‌شود که با چشم دیده نشوند. آن‌ها از دو لایه ساخته شده‌اند که یکی افقی و دیگری عمودی است. خطوط سیم‌های الکتریکی، جریان برق را ارسال کرده و ستون سیم‌های گیرنده برای اندازه‌گیری تغییرات احتمالی الکتریکی استفاده می‌شوند. یک جریان الکتریکی روی یک خط ارسال شده و سپس صفحه نمایش، هم‌زمان تفاوت‌ها را در طول آن اندازه می‌گیرد تا تماسی احتمالی روی یک یا چند تقاطع با خط ارسال‌کننده بیابد. سپس نوبت به خط بعدی می‌رسد و باز هم این کار تا آخر ادامه پیدا می‌‌کند. این عمل خیلی سریع انجام می‌شود و به مدار الکترونیکی امکان یافتن چندین فشار هم‌زمان که بعدتر توسط سیستم به عنوان حرکات تفسیر می‌شوند را می‌دهد.

اپل بسیار فراتر از این را مد نظر داشته است. چرا که صفحه نمایش لمسی‌اش قابلیت یافتن تا پانزده نقطه‌ی تماس هم‌زمان را دارا می‌باشد. در واقعیت، صفحه نمایش با پنج یا ده نقطه‌ی تماس بر روی دستگاه‌های رده پایین‌تر استفاده می‌شود، اما همین مقدار برای عملیات پایه چون بزرگ‌نمایی کافی است.

لازم به توضیح است که فناوری‌های صفحه نمایش لمسی دیگری چون امواج سطح و مادون قرمز نیز وجود دارند؛ اما این فناوری‌ها کمتر متداول هستند.

touch، تاچ، تاچ چطور کار می کنه، تاچ چطور کار میکنه، چند لمسه، چند لمسی، چندلمسه، چندلمسی، درباره صفحات لمسی، درباره صفحه لمسی، روش کار کردن تاچ، روش کار کردن صفحات لمسی، روش کار کردن صفحه لمسی، روش کار کردن مولتی تاچ، روش گکار کردن گوشی لمسی، سخت افزار تاچ کردن، شیوه کار کردن صفحه لمسی، صفحه لمسی چطور کار می کند، صفحه لمسی چطور کار نمی کنه، صفحه نمایش، صفحه نمایش‌ مولتی تاچ چگونه کار می‌ کند؟، طرز کار کردن صفحات لمسی، عملکر تاچ، عملکر صفحات لمسی، گوشی لمسی، گوشی لمسی چطور کا می کنه، گوشی لمسی چطور کار می کنه؟، لمس خازنی، لمس مقاومتی، مولتی تاچ، نقد و بررسی سخت افزار

درباره نویسنده

هادی اکبرزاده

[ مدیر فول کده ]

علاقه‌مند به اشتراک‌گذاری اطلاعات در هر زمینه‌ای که توان و وقتش باشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات ثبت شده بدون دیدگاه