وب سرویس REST چیست؟

وب سرویس REST چیست؟

وب سرویس RESTful چیست؟


تعریف کوتاه
REST مخفف Representational State Transfer می‌باشد. REST فقط یک سری از دستور العمل‌ها و سبک‌های معماری است؛ که برای انتقال داده‌ها استفاده می‌شوند. این عموما در مورد اپلیکیشن‌های تحت وب کاربرد دارد؛ ولی می‌تواند داده‌ها را به سایر برنامه‌ها نیز ارسال کند.

RESTful روشی برای ایجاد، خواندن، آپدیت نمودن و یا حذف اطلاعات بر روی سروری است که از درخواست‌های HTTP های ساده، استفاده می‌کنند. در واقع REST، یک مدل طراحی برای برنامه‌های شبکه‌ای می‌باشد؛ که ارتباط بین دو سیستم (Client-Server) را توسط یک پروتکل (مانند: http، smtp، ftp و …) ایجاد می‌کند. برنامه‌های بر پایه این روش/معماری، RESTful Application نامیده می‌شوند؛ چراکه فقط با درخواست‌های CRUD (مخفف: create update read delete) پروتکل واسط، با هدف تعامل برقرار می‌کنند.

توسعه‌دهندگان وب، به‌صورت مکرر در مورد اصول REST و ساختار داده RESTful بحث می‌کنند. چرا‌که یکی از جنبه‌های حیاتی توسعه‌ی وب مدرن است؛ ولی بعضی اوقات، این کار فوق‌العاده گیج کننده می‌شود.REST به خودی خود، یک تکنولوژی نیست؛ ولی می‌توان گفت روشی است برای ایجاد API هایی با اصول سازماندهی مشخص.

اگر بخواهم جمع‌بندی کنم، RESTful API ها در واقع API هایی هستند که از معماری REST تبعیت می‌کنند.

 • REST مخفف Representational State Transfer می‌باشد.
 • یک معماری وب سرویس است.
 • از پروتکل HTTP برای انتقال اطلاعات میان کلاینت و سرور استفاده می‌کند.
 • کار کردن با REST بسیار ساده تر از وب سرویس های پیچیده ای مانند SOAP می باشد.
 • یک سرویس به اصطلاح RESTful، عموما بر روی پروتکل HTTP  و تمام افعال استاندارد این پروتکل را که توسط مرورگرهای وب قابل درک هستند کار می‌کند مانند (GET, POST, PUT, DELETE)

بیشتر بدانید
کلمه API نیز مخفف Application Programming Interface می‌باشد؛ که به روش‌های اتصال به سایر کتابخانه‌ها و برنامه‌ها اطلاق می‌شود. ویندوز، API های مختلفی دارد؛ تویتتر نیز یک API وب دارد ؛که البته کارهای مختلفی را با هدف‌های متفاوت از هم انجام می‌دهند. «ادامه در این لینک کلیک کنید»

معماری REST دقیقا چیست؟

اینجا جایی است که غیر فنی مطرح کردن جزئیات کمی سخت است. ما اینجا یک سری ثابت های معماری در REST داریم ، مثل:

 • ثبات (Consistency) در کل ساختار API
 • موجودیت مستقل (Stateless existence) . مثلا عدم وابستگی به session های سمت سرور
 • استفاده از کدهای وضعیت HTTP در جای مناسب
 • استفاده از نقاط پایانی URL با سلسله مراتب منطقی
 • نسخه بندی (Versioning) در URL به جای درخواست HTTP

دیگر هیچ دستور العملی برای جزئیات بیش از حد مثل جزئیات HTML5 در W3C وجود ندارد؛ که می‌تواند منجر به سردرگمی شده و بخاری بد بو از عدم قطعیت را در اطراف اصطلاح REST پدید آورد.

REST یک متدولوژی یا روش شناسی سبُک است؛ که آن را برای انتقال داده‌های HTTP مناسب می‌کند. این همان علتی است که REST را در وب انقدر محبوب کرده و انقدر از طرف عموم، به عنوان بهترین روش پیاده‌سازی API شناخته می‌شود.

همانطور که Vinay Sahni گفته است: “یک API، رابط کاربری توسعه دهنده است.” همه چیز باید به راحتی قابل استفاده بوده و یک تجربه کاربری خوب را فراهم کند. هدف RESTful API ها همین است.

شرایط لازم معماری REST

 • کلاینت سرور (client-server) باشد.
 • بدون حالت (stateless) باشد.
 • قابلیت cache داشته باشد.
 • سیستم لایه‌بندی شده  داشته باشد.
 • واسط یکنواخت  داشته باشد.
 • دارای قابلیت کد در صورت نیاز  باشد.

از لحاظ رویکرد، برنامه نویسی REST جایگزینی ساده برای سرویس‌های وب است.

توسعه‌پذیری در تعاملات میان اجزا، عمومیت واسط‌ها، توسعه‌ی مستقل اجزا و استفاده از واسطه‌ها از کلیدی‌ترین اهداف معماری REST می‌باشد؛ و همچنین، استفاده از معماری REST در برنامه‌نویسی، کارایی، سادگی، انعطاف‌پذیری، امکان مشاهده و نظارت، قابلیت حمل و قابلیت اطمینان را افزایش می‌دهد.

مشخصات یک وب سرویس REST

 • به‌وسیله‌ی URI کار می‌‌کند؛ یعنی ریسورس‌ها (منابع) و کالکشن‌های (مجموعه‌ها) خود را به صورت https://fullkade.com/resources دریافت می‌کند.
 • اطلاعات را به‌صورت عموما JSON دریافت می‌کند؛ البته می‌تواند اطلاعات به‌صورت XML و … هم برگردانده شود.
 • برخلاف وب سرویس‌های بر پایه‌ی SOAP، هیچ استاندارد رسمی برای وب‌سرویس‌های REST وجود ندارد؛ به دلیل این‌که REST، یک معماری است؛ در حالی که SOAP، یک پروتکل وب سرویس است.

نکاتی مهم برای RESTful API ها

API User، یک توسعه دهنده وب است؛ که می‌تواند برنامه‌هایی برای اتصال به سرور خارجی API نوشته و اطلاعات ضروری روی HTTP به او برگشت داده شوند. توسعه دهنده وب، سپس می‌تواند اطلاعات را در سایت خود و بدون دسترسی شخصی به سرور خارجی API نمایش دهد.

در کل از چهار دستور برای دسترسی به RESTful API استفاده می‌شود:

 • GET برای گرفتن یک شی
 • POST برای ایجاد یک شی
 • PUT برای ویرایش یا بازنویسی یک شی
 • DELETE برای حذف یک شی

با هر بار فراخوانی API، یکی از این متدها باید به سرور پاس داده شود؛ تا سرور بداند چطور باید رفتار کند.

اکثریت قریب به اتفاق، وب API ها فقط درخواست‌های GET را اجازه می‌دهند؛ تا بتوان داده‌ها را از سرور دریافت کرد. احراز هویت کاربر اختیاری است؛ ولی شدیدا ایده‌ی خوبی است وقتی که پای متدهای حساس و دارای قابلیت خرابکاری مثل PUT و DELETE درمیان باشد.

با این حال، بسیاری از RESTful API ها تا این حد پیش نمی‌روند. Pokéapi را در نظر بگیرید که یک API رایگان برای بازی Pokéapi است. این API، برای عموم باز است؛ ولی با یک نرخ محدودیت معقول و مناسب (محدودیت کاربران برای تعداد معینی از ارسال درخواست به API در یک بازه زمانی مشخص) . به علاوه این API فقط متدGET را پشتیبانی می‌کند. شاید این را بتوان اصطلاحا یک API مصرفی نامید.

نوع داده بازگشتی نیز مهم است؛ و باید با همه‌ی منابع دیگر همگن و هماهنگ باشد. JSON یکی از انوع داده‌ی بازگشتی می‌باشد؛ که بسیار نیز محبوب بوده و جزئیات آنلاین آن نیز ساختار داده در آن را به خوبی توضیح داده است.

RESTful API ها از “اسم” برای نامگذاری اشیا و از “صفت” برای نامگذاری کارهایی که قرار است روی اشیا انجام شود استفاده می‌کند. اعتبارسنجی می‌تواند بخشی از این باشد؛ همچنین نرخ محدودیت؛ ولی یک API کوچک و ساده لازم نیست نگران ایجاد محدودیت برای کاربران باشد.

دسترسی به منابع API

API های عمومی معمولا از طریق آدرس‌های وب سایت در دسترس هستند. این به این معنی است که ساختار آدرس (URL) مهم است و فقط باید برای API استفاده شود تا تداخلی بین آدرس‌ها نباشد. بعضی از API ها می‌توانند برای نسخه‌های بروز شده‌ی خود، یک پیشوند به آدرس اضافه کنند؛ مثلا /v2/ . این روش برای توسعه دهندگانی است که نمی‌خواهند نسخه‌ی قبلی API شان منقرض شود و می‌خواهند در عین حال که نسخه‌ی قبلی قابل استفاده است، به کاربران امکان استفاده از نسخه‌ی جدید را نیز بدهند.
(مطالعه بیشتر – در مورد ساختار ساده URL توضیحاتی داده است و چند مثال نیز از سرویس های دیگر)

دقت کنید که داده‌ی بازگشتی از طرف API می‌تواند به صورت کلی بوسیله‌ی متدهای HTTP تغییر یابد. برای مثال، GET داده‌ها را دریافت کند، ولی POST اطلاعات جدیدی ایجاد کند. بر همین اساس، درخواست می‌تواند به آدرس یکسانی از API ارسال شود ولی نتیجه می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

مشاهده‌ی نمونه‌های مشابه آنلاین ممکن است به شما برای درک بهتر مفاهیم کمک کند. ما قبلا در مورد Pokeapi صحبت کردیم ولی بعضی دیگر از نمونه API ها در دنیای واقعی هستند که می توان آنها را مطالعه کرد:

API خودتان را بسازید

مراحل ایجاد یک API برای خودتان نمی‌تواند خیلی راحت باشد؛ ولی آنقدرها هم که فکر می‌کنید سخت و پیچیده نیست. فقط نیاز به آشنایی با الگوهای طراحی API و انتخاب بهترین روش‌ها دارید تا چیزی را بسازید که ارزش واقعی داشته باشد. هر API باید به سرور شما وصل شود تا داده‌ها را برگشت دهد. شما نه تنها نیاز به کدنویسی برای انجام این کار دارید، بلکه باید داده‌های برگشتی را فرمت دهی کنید (مثلا به JSON). دیگر نیازمندی های بالقوه، شامل اعتبارسنجی (Authentication) و اعمال محدودیت‌های مختلف برای امنیت و پایداری بیشتر می‌شود . همانطور که می‌بینید، این کار، کار یک قلب ضعیف نیست!

اما اجازه دهید به برخی از اصول ساده معماری API ها نگاهی بیندازیم.

نقاط پایانی کار را ایجاد کنید

یکی از جنبه های ایجاد API، ایجاد نقاط پایانی در ساختار URL است. وقتی دارید منابع (Resources) را ایجاد می‌کنید، نیاز دارید تا از اسم استفاده کنید نه از صفت. این به این معنی است که داده های API باید به صورت شخص، مکان و یا چیزی برگشت داده شوند. اغلب هم چیزی با خصیصه های معین (مثلا یک توییت با همه متادیتا هایش).

یادگیری اسم گذاری مثل روش فوق شاید سخت باشد؛ ولی یکی از جنبه های حیاتی طراحی API هاست.ساده سازی هر زمانی که ممکن باشد بهترین راه است .

یکی از نقاط بحث برانگیز، استفاده از اسم های مفرد یا اسم‌های جمع است. مثلا اگر شما در حال طراحی API برای Twitter باشید، می‌توانید یکی از دو راه زیر را در نظر بگیرید:

$ /tweet/15032934882934
$ /tweets/15032934882934

در این مورد به نظرم اسم مفرد بهتر است. مخصوصا وقتی یک منبع قرار است برگشت داده شود (توییت).
ولی جواب ۱۰۰٪ قطعی و مستندسازی شده‌ای برای این سوال وجود ندارد و بهتر است شما با توجه به پروژه‌ی خودتان، بهترین اسم را انتخاب کنید.

تنظیم نوع داده برگشتی

مورد دیگری که توجه خاصی می طلبد، نوع داده‌ی برگشتی از API است. خیلی از کاربران وب از API انتظار دریافت داده از نوع JSON را دارند؛ پس این بهترین گزینه می تواند باشد.
XML یکی از گزینه‌های دیگر است؛ اگر می‌خواهید، می‌توانید هر دو را در اختیار کاربران قرار دهید. اما با این حال، اساسی‌ترین گزینه همان JSON است که صحبتش را کردیم.

جزپیات زیادی در مورد طراحی API ها وجود دارد. من پیشنهاد می‌کنم شما ابتدا با API های دیگر مثل Instagram,Twitter, Linkedin و … بازی کنید تا ببینید دیگر توسعه دهندگان چگونه API هایشان را می‌سازند و این‌گونه با روش‌های مرسوم این حوزه بیشتر آشنا خواهید شد.

اگر می‌خواهید شروع کنید، می‌توانید از این منابع استفاده و کدهایش را تغییر دهید :

منابع بیشتر

بهترین راه برای یادگیری وب فقط تمرین است؛ ولی بهترین محل برای شروع توسعه دادن API، اتصال به API های دیگر است.
منابع زیر نیز می‌توانند به شما در این راه کمک کنند:

کتاب‌ها

مقالات

منابع: hongkiat به نقل از fotolia

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

cp-codfk

نظرات ثبت شده 4 دیدگاه

  1. اکرم کاربر مهمان گفت:

   سلام ممنون بابت توضیحات خوبتون
   مهندس یه سوال دارم من تازه کار با وب سرویس رو شروع کردم با متودی که آبجکت یا استرینگ منتقل می کنه مشکل ندارم اما وقتی مثلا متودم لانگ برمی گرداند یا مثلا یک اری لیست از استرینگ را زمان اجرا خطای درست نبودن تایپ در سرور و کلاینت رو دریافت می کنم می شه راهنمایی کنید در این موارد product در سرور و accept,header در کلایت را چی باید تنظیم کرد.
   با تشکر

   10
   1. هادی اکبرزاده مدیر سایت گفت:

    سلام، تااونجایی که بنده حرفتونو متوجه شدم، شما بستگی به این که رشته اطلاعات رو در چه ساختاری (JSON, XML, …) بین سرور و کلاینت انتقال میدین باید از کتابخونه ها و متدهای کار با این ساختار داده ها در اون زبونی که باهاش کار میکننین دیتارو از ازشون بکشید بیرون!
    و یا اگه ساختار شخصی خودتون رو دارین یا این که هیچ ساختار خاصی ندارین خب داده ها به صورت رشته هستند و اگر مطمئنید که عدد برگردونده میشه باید موقع خوندن داده اون رو از رشته به نوع مورد نظر Cast کنین.

    1. روح اله کاربر مهمان گفت:

     بله کاملا درسته

     10
  2. رضا کاربر مهمان گفت:

   خیلی عالی بود ممنون

   10
توضیحات پیشنهادی نظرات اشتراک